Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rozpadlou koalici v Opavě slepila ČSSD, náměstkem se stal P. Orieščík

  • Opava,

Opavští zastupitelé schválili nové vedení města. Poté, co Piráti vypověděli koaliční smlouvu, začalo pátrání po náhradníkovi. Podle očekávání do vedení města vstupují sociální demokraté. Do křesla náměstka usedl „jejich“ Petr Orieščík.

1. náměstkyně primátora Hana Brňáková končí ve vedení města po dvou letech. A spolu s ní míří Piráti do opozice, a to kvůli údajným neshodám s primátorem. Rozchod s koalicí byl jako úvodní bod jednání zastupitelstva. A to odhlasovalo přesunutí Brňákové z čela sálu do opozičních lavic.

Hana Brňáková (Piráti & Opavané), odstupující náměstkyně primátora Opavy:„ Chci být konstruktivní opoziční zastupitelkou. Já to mám nacvičeno z minulých čtyřech let.“

Pětičlennou koalici tvořenou ANO, Občany městských částí, KDU-ČSL a Zelennou pro Opavu doplní čtyři sociální demokraté.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „My jsme s ČSSD velice rychle našli programové průsečíky, takže jednání byla skutečně konstruktivní. Nemyslím, si, že by bychom měli nějakou kolizi.“

Sociální demokraté získali také křeslo náměstka primátora. Hanu Brňákovou vystřídal ve funkci starosta městské části Suché Lazce Petr Orieščík. Jedním z prvních témat, nad kterým se nová koalice sejde, bude problematika propadu příjmů města v souvislosti s koronavirem. Chybět budou desítky milionů korun.

Petr Orieščík (ČSSD), nově zvolený náměstek primátora Opavy: „Hlavně se budeme snažit udržet finance v rámci mezí, které nastavil primátor. Bohužel, ten výpadek je tak veliký, že budeme muset mluvit o tom, jak budou fungovat organizace, jak bude fungovat rozpočet, magistrát.

Odcházející Piráty z rady doplní ještě nestraník za ČSSD René Černohorský a nezávislý Dalibor Hudec z uskupení Zelená pro Opavu.

Zatímco minulá koalice měla v zastupitelstvu 22 mandátů, nyní mají ještě o jeden méně. Přitom počet hlasů pro schvalování usnesení je alespoň 20.

Marek Veselý (ODS), člen Zastupitelstva města Opavy: „Hledají spojence ad hoc, případ od případu. A vždycky to za něco vymění. Tu nějaký příspěvek městským částem, tu se slíbí dotace.“

Společnou řeč budou muset koaliční subjekty najít ještě po dva roky, než přijdou v r. 2022 na program komunální volby.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy