Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Opavě chybí byty pro mladé a seniory, říká to analýza

  • Opava,

Opava chystá novou koncepci bydlení. Chce se v ní zaměřit na skupiny obyvatel, pro které je bydlení špatně dostupné. Jde především o mladé lidi a seniory. Mělo by se více stavět a také více bytů by mělo vlastnit město. Nyní jsou to jen 2,2%.

V roce 1990 měla Opava víc jak 63 tisíc obyvatel. Vloni zde žilo podle údajů Statistického úřadu necelých 57 tisíc. Dlouhodobý úbytek lidí trvale žijících ve slezské metropoli byl důvodem, proč si radnice nechala vypracovat koncepci bydlení pro nadcházejících 10 let.

Lubor Hruška, autor analýzy, Proces – Centrum pro rozvoj obcí a regionů: „Opava ztrácí obyvatelstvo. Měla by se zaměřit především na mladou generaci, aby neodcházela. Měli by nabídnout bydlení pro mladé rodiny, mladé generace, které bude cenově dostupné v příjemném prostředí.“


Nedostatek bytů ve slezské metropoli je dlouhodobý. V 90. letech totiž tehdejší vedení radnice většinu bytového fondu rozprodalo a nová výstavba neprobíhala. V současné době je ve správě města 552 bytů, což jsou jen 2,2% z celkového počtu. Například Ostrava vlastní 9% bytů. Městský byt lze nyní získat tzv. obálkovou metodou, kdy zájemce nabízí cenu za metr čtvereční. Analýza by měla dát odpověď na to, kdo bydlení v obecním bytě nejvíce postrádá.


Igor Hendrych (ČSSD), 1. náměstek primátora Opavy:  „Předpokládám, že poté, co definujeme ty konkrétní cílové skupiny tak zavedeme nový systém přidělování bytů pro tyto cílové skupiny. Ale tím nechci říct, že současný systém je špatný. Je možné, že bude pokračovat paralelně.


Obecní byty by se měly stát dostupnějšími zejména pro mladé rodiny, pro které je život v pronajatém bytě finančně náročný a vlastní byt si dovolit nemohou.


Igor Hendrych (ČSSD), 1. náměstek primátora Opavy: „Stěhují se mimo obec. Byli bychom rádi, kdybychom je byli schopni udržet v rámci města a uvažujeme o novém startovacím bydlení.“


Takové byty by mohly vyrůst v části areálu Dukelských kasáren. Vedle mladých rodin by tady mohli žít také senioři.


Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy