Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstavu o Opavském kongresu zavřel lock down. Návštěvníci se na ni mohli vypravit až po měsíci a půl

  • Opava,

 V tomto čase přesně před 200 lety hostila Opava Kongres Svaté aliance – setkání význačných panovníků a diplomatů, kteří jednali o tom, jak udržet moc monarchie v Evropě. Události připomíná výstava v Galerii Obecního domu. Na své otevření čekala víc jak měsíc.

Autoři plánovali zahájení výstavy k 200. výročí setkání představitelů evropských mocností ve slezské metropoli už na 21. říjen. Ovšem lock down to nedovolil. Proto vzniklo video, které milovníky historie Opavským kongresem provádí.

Marian Hochel, Slezská univerzita: 0d 23. října do 23. prosince r. 1820 se v Opavě uskutečnilo 8 plenárních zasedání.“

Připomínku setkání ruského, pruského a rakouského panovníka a také britského a francouzského velvyslance teď může konečně veřejnost vidět v opavském Obecním domě na vlastní oči.

Návštěva představitelů pěti evropských velmocí dodala tehdy deseti tisícovému městu v ve Slezsku na významu. A početná skupina hostů s doprovodem, bylo jich na 500, přinesla obyvatelům významný ekonomický profit.

Ondřej Haničák, spoluautor výstavy, Slezské zemské muzeum: „Pro Opavu samotnou byl kongres velmi významnou záležitostí.“

Hlavním bodem jednání bylo upevnění pozice monarchie v Evropě a především nepokoje v jižní Itálii, které ji narušovaly.

Jiří Šíl, spoluautor výstavy, Zemský archiv v Opavě: „Rakousko prosazovalo vojenskou intervenci a dva měsíce se tady jednalo, za jakých podmínek by se to řešení mělo realizovat.“

Výstava připomíná také představitele myšlenky francouzské revoluce a nepřítele monarchie Napoleona Bonaparteho a to pouzdrem, ve kterém jsou uloženy jeho vlasy. Díky uvolnění vládních opatření kvůli šíření koronaviru je nyní výstava přístupná a potrvá a do března.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy