Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jak podat projekt do participativního rozpočtu Nápady pro Opavu?

  • Opava,

Participativní rozpočet Nápady pro Opavu čeká na podněty od občanů, jakou změnu by si přáli ve veřejném prostoru. Podmínky podávání návrhů do shrne mluvčí opavského magistrátu Roman Konečný.

Kateřina Geryková, redaktorka TV Polar: Občané Opavy mají už popáte možnost vylepšit veřejný prostor. Které projekty mají největší šanci uspět?

Roman Konečný, mluvčí Magistrátu Opava: „Je to jakýkoliv projekt, který opraví něco, zaavede novou službu či vylepší veřejný prostor. Většinou to bývají dětská hřiště, sportovní hřiště, nebo cokoliv, co je na pozemku města či městských organizací.

Kateřina Geryková, redaktorka TV Polar: Některé projekty nemůžete zařadit do veřejného hlasování, protože nesplňují formální požadavky? Shrňme, na co si mají dát žadatelé pozor a co by měl jejich projekt obsahovat?

Roman Konečný, mluvčí Magistrátu Opava: „Pravidla jsou jednoduchá: musí to být na pozemku města, musí to být realizované do 31.12. následujícího roku, nesmí to přinést městu nové náklady, tedy projekt drahý na provoz a nesmí to být v rozporu s plány města.

Kateřina Geryková, redaktorka TV Polar: Jak velký zájem o vylepšení veřejného prostoru v Opavě je?

Roman Konečný, mluvčí Magistrátu Opava: „Ten zájem je setrvale velký. Nás to překvapilo už v prvním ročníku, kdy se přihlásilo hodně lidí, kteří měli zájem a potvrdilo se to i v dalších ročních. Jsme rádi, že zastupitelé udrželi i v letošním roce částku 1,5 mil. korun. Což je jistě motivace pro to, aby se sešlo dost kvalitních nápadů.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV Polar: Vloni se podané návrhy rozdělovaly na tzv. malé a velké nápady. Proč jste k tomu přistoupili? Bude to tak i letos?

Roman Konečný, mluvčí Magistrátu Opava: „Ano, bude to stejně jako v loňském roce. My jsme k tomu přistoupili proto, aby bylo podpořeno více nápadů. Aby se nestalo, že bude podpořený jeden velký projekt a na ostatní se nedostane. Proto to dělení na malé a velké projekty. Díky tomu se pak může realizovat více nápadů.

Kateřina Geryková, redaktorka TV Polar: Nápady se realizují po veřejném hlasování, které probíhá na internetu nebo i vhazováním hlasů do schránky. Jak moc objektivní hlasování je?

Roman Konečný, mluvčí Magistrátu Opava: „Já bych chtěl Opavany pochválit, protože za čtyři roky, co tento projekt běží, jsme se nesetkali s tím, že by došlo k větší manipulaci s hlasy nebo že by se snažil někdo podvádět. Jsou to jednotky případů, které se nám podařilo odhalit. Já bych nechtěl prozradit, jaké máme metody. Ale musím říct, že máme nástroj, který eliminuje počet hlasů, které by neměly být uznány.“

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy