Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sehnat práci není pro postižené jednoduché. Pomůže poradce

  • Opava,

Lidé se zdravotním postižením shánějí zaměstnání jen těžko. Pomoci jim v tom může poradce na úřadu práce. Najde vhodné místo, pomůže sepsat životopis i oslovit zaměstnavatele. Lidé s tělesným či psychickým postižením tvoří asi 15% z celkové evidence nezaměstnaných.

Počet hendikepovaných lidí se v evidenci opavského úřadu práce dlouhodobě pohybuje kolem šesti set. Získat zaměstnání se jim daří jen stěží. Firmy se totiž obávají, že nebudou na práci stačit.

klientka Úřadu práce v Opavě: „Já mám dvojku invalidní důchod, mám problémy s chůzí.“

Takovým lidem pomáhá poradce na úřadu práce. Snaží se pro ně najít vhodné pracovní místo, které by odpovídalo jejich schopnostem.

Zuzana Hloušková, poradce pro osoby zdravotně postižené, Úřad práce v Opavě: „Pomáháme klientům nejenom najít práci, ale také sepsat životopis nebo je doprovodit k zaměstnavatelům."

Většina klientů potřebuje kvůli omezenému zdraví zkrácenou pracovní dobu. Protože nejsou schopni, alespoň zpočátku, pracovat dlouhodobě se stejným nasazením, jako člověk zdravý. Takovéto možnosti nabízejí především chráněné dílny.

Tomáš Schaffartzik, vedoucí Chráněných dílen Charity Opava: „Podle toho co jsou schopni zvládat je můžeme přesouvat z jednoho provozu do druhého. A podle toho, co stanoví lékař, jim můžeme nabídnout i kratší úvazky.“

Zkrácenou pracovní dobu potřeboval po ukončení léčby v Psychiatrické nemocnici také Daniel. Do knihvazačské firmy nastoupil před půl rokem na šest hodin denně.

Daniel: „Já jsem si řekl, že beru práci, jaká bude. Ale kvůli mé nemoci nemůžu dělat v halách, kde je moc velký hluk.“

Lýdie Nevřelová, vedoucí Služby následné péče Psychiatrické nemocnice v Opavě: „Tím, že byli hospitalizováni v nemocnici v řádu měsíců či let, tak spoustu svých kontaktů a návyků ztratili. A velmi pomalu a obtížně je znova získávají.“

Většinu z 30 volných míst pro pracovníky s omezením nabízejí na Opavsku chráněná pracoviště. Ve firmách často převažují obavy takové lidi zaměstnat s tím, že nebudou na práci stačit stejně, jako lidé zdraví.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy