Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slezské divadlo uvádí on-line nejkratší operu, nemá ani čtvrt hodiny

  • Opava,

 Pěvci a hudebníci Slezského divadla nastudovali snad nejkratší operu na světě. Nemá ani čtvrt hodiny a k jejímu předvedení postačí pouze 8 účinkujících. Představení natočili na záznam. Milovníci umění jej najdou na webových stránkách a sociálních sítích.

Autorem 12 minutové opery je varhaník a regenschori Karel Loos. Toto dílo nevelkého rozsahu napsal asi v polovině 18. století. Dochovalo se v archivu augistiniánského kláštera v Brně. Jednoaktová opera O komínku popisuje ledabylou práci zedníků, kteří se snaží postavit komín.

Opera je pozoruhodná nejen svou délkou, ale také úsporným počtem účinkujících: jde o čtyři zpěváky a čtyři hudebníky, kteří se stali také součástí příběhu.

Jana Andělová Pletichová, režisérka, Slezské divadlo: „Musím říct, že mi chviličku trvalo, než jsem přišla na to, jak operu vlastně inscenovat. Samotná opera je vlastně z poloviny o tom, jak se staví komín a nejde to, protože nemají vápno. A druhá část je o tom, že ten komín spadne.“

A tak režisérka nakonec do děje vtáhla i samotného autora. Udělala z něj učitele a z hudebníků a zpěváků žáky, kteří operu secvičují.

Vojtěch Spurný, představitel autora opery K. Loose, šéf opery, Slezské divadlo: „Já hraji Karla Loose – autora a učitele a aktivně se účastním děje jako cembalista a dirigent, ale také jako jednající postava.“

A protože diváci nyní do divadla nemohou, bude je tato miniopera čekat od 20. března 2021 na webových stránkách a sociálních sítích Slezského divadla.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy