Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Happening za návrat dětí do škol

  • Opava,

Rodiče školou povinných dětí se rozhodli dát happeningem najevo svůj nesouhlas s téměř rok trvající distanční výukou. Podle nich má negativní vliv na děti, protože se nemohou setkávat se svými vrstevníky. Kompetentní orgány by měly konečně začít přemýšlet nad tím, jak žáky a studenty do škol bezpečně vrátit. ​Happeningy se uskutečnily na několika místech v republice.

„Chybí mi kamarádi. Škola je lepší.“ To je jeden ze vzkazů, který vystihuje pocity žáků, kteří se kvůli koronavirové krizi musí učit převážně z domu. Obrázky s podobnými vyjádřeními pověsili rodiče školáků na provázky mezi stromy v opavských Dvořákových sadech.

účastník akce: „My rodiče děláme, co můžeme, ale rozhodně dětský kolektiv nedokážeme nahradit.“

Školy se poprvé uzavřely vloni 11. března. Žáci a studenti se do nich postupně vrátili během jara. Nejdelší časový úsek strávili ve vzdělávacích zařízeních předškoláci a pak prvňáci a druháci. Ovšem v tomto školním roce někteří žáci a studenti seděli v lavicích jen něco málo přes měsíc.

Pavlína Němcová, psycholog: „Myslím, že ta situace se opravdu negativně odráží na psychice  a možná způsobuje až deprese.“

Podle organizátorů happeningu leží veškerá tíha distančního vzdělávání na rodičích.

Kateřina Meletzká, organizátorka akce, Lesní klub V koruně stromu, Raduň: „Stát zavřel školy a školky a rodina je ta, která musí tu věc řešit. Takže podpora rodin na prvním místě a podpora dětí, které vyrůstají rodinách, které nemají možnost s tou situací pracovat.“

Učitelé z lesních školek, kde děti většinu času tráví v přírodě, navrhují, že by pobyt venku mohl být způsobem, jak žáky do škol alespoň částečně vrátit.

Organizátoři obrázky a vzkazy od dětí plánují doručit poslancům Parlamentu ČR.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy