Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bleskové povodně v Komárově a Suchých Lazcích. Sčítání škod

  • Opava,

Přívalové deště v minulých dnech nejvíce zasáhly městské části Komárov a Suché Lazce. Demolovala silnice, zaplavila sklepy i zahrady. S odklízením následků povodně pomáhali především dobrovolní hasiči. Škody jsou do statisíců.

Prudké deště během dvou hodin způsobily kalamitu. Lokální záplavy postihly hlavně okrajové části Opavy. Voda se valila ulicemi, stékala z polí, brala s sebou kamení a hlínu. Silnice i zahrady byly rázem pokryté až třiceti centimetrovým nánosem bahna.

Lumír Měch (OMČO), starosta městské části Komárov: „Byl to odpolední přívalový déšť, kdy se hladina  skutečně zvedla během asi jedné a půl hodiny.“

Bahno z polí spláchla voda na silnice. Odstraňovat jej musela technika. V Komárově voda zaplavila víc jak tři desítky domovních sklepů. Mnohde s sebou přinesla dovnitř také hlínu a způsobila hotovou spoušť.

obyvatelé Komárova: „Budeme to muset vyklízet lopatkami do kbelíku a vynášet to ven.“

S úklidem veřejných míst i soukromého majetku pomáhali po několik dnů dobrovolní hasiči. Dělali co bylo potřeba.

Petr Žůrek, velitel Sboru dobrovolných hasičů Suché Lazce: „Čištění kanalizačních propustků, cest, štěrku plus budeme pomáhat  spoluobčanům, když budou potřebovat.“

Záplavám se nevyhnula sni základní škole v Suchých Lazcích. Hasiči museli odčerpat vodu z šatny v suterénu.

Martina Škrobánková, ředitelka ZŠ a MŠ Suché Lazce: „Ve sklepě máme asi 10 cm vody.“

Díky hasičům i dobrovolníkům jsou nejhorší následky povodně odklizené. Obce teď sčítají škody. Půjdou jistě do statisíců.

Petr Orieščík (ČSSD), starosta Suchých Lazců, náměstek primátora Opavy: „Opravovat musíme určitě cesty, minimálně ty vedlejší, kde je zvlhlý asfalt. Museli jsme ho odstranit.“

Opavsko postihly jarní přívalové deště v minulých dnech v regionu nejvíce. Přímo v Opavě spadlo během dvou hodin 30 mm srážek. Zdejší Hasiči tady byli během jednoho dne povolání k 70 zásahům.
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy