Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stát nedodal školám testy. V Opavě poskytl sady zřizovatel, tedy město

  • Opava,

Kvůli zrušenému státnímu tendru na dodavatele antigenních testů na koronavirus, teď školám chybí testovací sady. V Opavě jich pro tento týden chybělo 5 000. Dodalo je město.

Vládou nařízené antigenní testování museli v polovině dubna poprvé podstoupit žáci I. stupně, kteří se po půl roce vraceli opět do školních lavic. Testovací sady dodalo školám ministerstvo školství. Zásoby vydržely měsíc, další ale nedorazily.

Andrea Štenclová, vedoucí odb. Školství, Magistrát Opava:  Statutární město Opava poskytlo školám 5 500 testů.“

Ty nahradily výpadek, který vznikl kvůli zrušenému tendru na dodavatele testů. Podle Správy hmotných rezerv žádný účastníků nesplňoval zadávací podmínky. Opavskou městskou pokladnu toto rozhodnutí stálo víc jak 300 000 korun. Školy totiž přestat s testováním nemohly.

Simona Horáková, ředitelka ZŠ Edvarda Beneše Opava: "Testujeme 1x týdně I. stupeň, 2x týdně II. stupeň a jednou týdně zaměstnance, kteří ještě nemají po druhé dávce očkovací vakcíny."

Na opavské Základní škole Vrchní nedostatek testovacích sad od státu řešit nemusí. Rozhodli se totiž pro PCR testování. Jako vzorek pro rozbor se odírají sliny. 

Danuše Seidlová, zástupkyně ředitele ZŠ Vrchní, Opava: „PCR testy se provádějí jednou za 14 dnů, což jsme viděli z organizačních důvodů v pořádku.“

Odběrové sady i laboratoř, která výsledky vyhodnocuje, si musela škola zajistit sama. Náklady na testování jednoho žáka jsou dvě stě korun. Škole je uhradí stát.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy