Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nová lůžka pro seniory, kteří potřebují stálou péči

  • Opava,

V Opavě byla dokončena rekonstrukce domova pro seniory. Lůžka jsou určena lidem, kteří potřebují celodenní zdravotní péči. První nájemníci se sem mohou nastěhovat od příštího měsíce.

Dříve byly v této budově výhradně městské nájemní byty pro starší občany. Část jich byla již před třemi lety přestavěna na pokoje pro seniory, kteří potřebuji nepřetržitou péči. Nyní je rekonstrukce Domova sv. Kateřiny dokončená. K původním 24 lůžkám přibylo dalších 26.

Michaela Rédrová, vedoucí Domova sv. Kateřiny, Seniorcentrum v Opavě: Přijímáme klienty od 65 let, kteří mají vysokou míru potřebnosti. Buď jim neslouží už fyzická stránka, potřebují dopomoci z běžnými úkony. Nebo už je tam počínající demence, takž potřebují radu, pomoc, podporu.“

Prostorné pokoje jsou částečně vybaveny nábytkem a polohovacími postelemi. Je tady také kuchyňský kout. Koupelna a toaleta jsou bezbariérové. První klienti se sem mohou začít stěhovat od června.

Radim Křupala, ředitel Seniorcentra v Opavě „V současné době máme rezervovánu asi polovinu lůžek. Věřím, že v průběhu léta naplníme kapacitu plně.“

Přestavba stála 17 mil. korun. Zhruba polovinu této částky uhradilo město. Zbytek byl financován z prostředků Ministerstva práce a sociálních věcí. Město ještě plánuje úpravu venkovní fasády budovy a výměnu oken.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Investice, které dáváme do sociální oblasti nám každoročně rostou. I v letošním roce jsme je navyšovali.“

V Opavě je pro klienty v pobytových službách nyní k dispozici 355 lůžek. Toto číslo se má během letošního a příštího roku navýšit na 500.

Igor Hendrych (ANO), náměstek primátora Opavy: „Poté, co tyto kapacity budou otevřeny, tak na tom bude Opava ve srovnání s jinými městy v kraji velmi dobře.“

Opava v posledních době investuje do bydlení seniorů. Před rokem bylo dokončeno 52 malometrážních bytů, jejichž obyvatelé mohou vyžívat pečovatelskou službu.


KAPACITY POBYTOVÝCH SOCIÁLNÍCH SLUŽEB V OPAVĚ

Domov Bílá Opava   130

Vila Vančurova            72

Domov sv. Kateřiny   50

Charitní domov          50

Domov sv. Zdislavy   22

Domov Vesalius        31

celkem                    355

Nahlásit chybu
Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 33 000 Kč/měsíc

Detail