Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Památník Petra Bezruče vystavuje bohatou tvorbu malíře Zdeňka Buriana

  • Opava,

Památník Petra Bezruče přináší průřez tvorbou malíře Zdeňka Buriana, který se proslavil zejména svými výtvarnými rekonstrukcemi pravěkého života. Výstavu zdobí originální obrazy s touto tematikou, které jsou součástí sbírek Slezského zemského muzea.


Zdeněk Burian – všestranný malíř s velkou dávkou talentu a píle. Maloval od dětství a tato vášeň mu vydržela celý život. Byl velmi zdatný v používání nejrůznějších malířských technik a dokázal zachytit jakýkoliv námět. Snažil se, aby jeho práce byly srozumitelné. Burianovy ilustrace znají především milovníci historie. Snažil se znázornit, jak asi mohl vypadat život v pravěku. Spolupracoval při tom s předním paleontologem Josefem Augustou. Jeho práce získaly mezinárodní věhlas.

Monika Szturcová, vedoucí Památníku Petra Bezruče, kurátorka: „Burianův rukopis byl velmi realistický s důrazem na detail. Snažil se o co nejvěrnější zachycení pravěkého života a zvířat. ? Ale zároveň využíval svou bohatou fantazii.“


Návštěvníci výstavy uspořádané ke 40. výročí úmrtí Zdeňka Buriana, mohou shlédnout cenné olejomalby a kresby pravěkých zvířat, které autor vytvořil před téměř 70 lety. Další částí výstavy jsou ilustrace či přebaly knih. Umělec se věnoval převážně dobrodružné literatuře. Ilustroval na 500 publikací – odborných i populárních.

Monika Szturcová, vedoucí Památníku Petra Bezruče, kurátorka: „Vytvořil četné ilustrace pro známá díla světové literatury. Jedná se zejm. o dobrodružnou literaturu J. Verna, D. Defoa, R. L. Stevensona, R. Kiplinga, K. Maye a další."

Burianovy ilustrace neodmyslitelně patří také ke knihám českých autorů Jaroslava Foglara a Eduarda Štorcha. Jeho kresby ale překvapivě zdobí také literární klasiku: Špalíček pohádek, Babičku Boženy Němcové nebo Nerudovy Malostranské povídky. 

Nahlásit chybu

K tématu

Ve stopách Zdeňka Buriana

V Památníku Petra Bezruče můžete zjistit, jak vypadal pravěký svět. Přiblíží jej malby a kresby Arnošta Hanáka, Petra Modlitby a Vladimíra R...


Nejčtenější zprávy