Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstava představuje všestranného malíře Zdeňka Buriana

  • Opava,

V letošním roce uplyne 40 let od úmrtí malíře Zdeňka Buriana. Jeho výtvarné rekonstrukce pravěkého života dosáhly mezinárodního věhlasu. Kromě toho ilustroval stovky knih. Průřez umělcovou tvorbou přiravil opavský Památník Petra Bezruče.


Zdeněk Burian – všestranný malíř s velkou dávkou talentu a píle. Maloval od dětství a tato vášeň mu vydržela celý život. Snažil se znázornit, jak asi mohl vypadat život v pravěku. Spolupracoval při tom s předním paleontologem Josefem Augustou. Jeho práce získaly mezinárodní věhlas.

Monika Szturcová, vedoucí Památníku Petra Bezruče, kurátorka: „Burianův rukopis byl velmi realistický s důrazem na detail. Snažil se o co nejvěrnější zachycení pravěkého života a zvířat. ? Ale zároveň využíval svou bohatou fantazii.“


Návštěvníci výstavy uspořádané ke 40. výročí úmrtí Zdeňka Buriana, mohou shlédnout cenné olejomalby a kresby pravěkých zvířat, které autor vytvořil před téměř 70 lety. Další částí výstavy jsou ilustrace či přebaly knih. Umělec se věnoval převážně dobrodružné literatuře. Ilustroval na 500 publikací – odborných i populárních.

Monika Szturcová, vedoucí Památníku Petra Bezruče, kurátorka: "Jedná se zejm. o dobrodružnou literaturu J. Verna, D. Defoa, R. L. Stevensona, R. Kiplinga, K. Maye a další."

Burianovy ilustrace neodmyslitelně patří také ke knihám českých autorů Jaroslava Foglara a Eduarda Štorcha. Jeho kresby ale překvapivě zdobí také literární klasiku: Špalíček pohádek, Babičku Boženy Němcové nebo Nerudovy Malostranské povídky. 

Nahlásit chybu

K tématu

Ve stopách Zdeňka Buriana

V Památníku Petra Bezruče můžete zjistit, jak vypadal pravěký svět. Přiblíží jej malby a kresby Arnošta Hanáka, Petra Modlitby a Vladimíra R...


Nejčtenější zprávy