Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Multižánrový festival Bezručova Opava nabídne během podzimu na 70 pořadů na téma Síla ženy

  • Opava,

Multižánrový festival Bezručova Opava nabídne milovníkům kultury od září až do listopadu víc jak 70 pořadů nejrůznějších forem: divadelní i filmová představení, koncerty, výstavy, besedy či autorská čtení. Na slavnostním zahájení udělil primátor města Cenu Petra Bezruče sochaři Kurtu Gebauerovi, který letos slaví osmdesátiny.

Letošní zahájení festivalu Bezručova Opava bylo už tradičně situováno do odsvěceného Kostela sv. Václava. Letos se mohou milovníci kultury těšit na pořady, které spojuje téma Síla ženy.

Petr Rotrekl, dramaturg festivalu Bezručova Opava: „Ženy jsou ty, které drží křehkou klenbu světa. Ženy jsou ty, které nás inspirují a ponoukají k lepším výkonům.“

Během následujících týdnů je připraveno na sedmdesát pořadů. Zastoupeny jsou snad všechny žánry: od výstav přes koncerty a divadlo až k filmu.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Je to kulturní akce, která má dlouhou historii. A velký význam, protože zasahuje širokou oblast kultury."

O zahajovací antré se postaralo uskupení Živa Poppy Theatre, které těží z folklórních zpěvů a tanců slovanské historie.

Tereza Georgievová, vedoucí skupiny Živa Poppy Theatre: „Živa byla bohyně. Takže čerpáme inspiraci z těch silných žen naší historie.“

Žáci opavské základní umělecké školy představili ženy, které zůstaly zapsané do dějin. Byly to především ty, které okolí fascinovaly svou vnitřní silou, odhodláním i vysokým morálním kreditem. Např. vědkyně Marie Curie-Sklodowská, herečka Audry Hepburnová či malířka Frida Kahlo. Sílu odporu proti komunistickému režimu představovala česká politička Milada Horáková

Julie Bogdány, žákyně výtvarného oboru, ZUŠ Opava: „Je typická svými brýlemi a také účesem, který je velmi přesný.“

Součástí slavnostního zahájení bylo také udílení Ceny Petra Bezruče. Letos ji z rukou primátora Opavy přijal za svou celoživotní práci sochař Kurt Gebauer.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy