Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kde v Opavě najdete sochy čerstvého osmdesátníka Kurta Gebauera?

  • Opava,

Komentovaná prohlídka, kterou připravila Opavská kulturní organizace, ukázala zájemcům o tvorbu Kurta Gebauera místa, kde se v Opavě nacházejí jeho sochy. Čerstvý osmdesátník jich pro město vytvořil hned několik a všechny bez výjimky vkusně dozdobily veřejný prostor.

Utíkající dívka. Pro Opavany nejznámější socha Kurta Gebauera, která zdobí jejich město. Od roku 1978 stojí u Domu umění. Inspirací mu byla dívka, kterou si náhodně vyfotil na své cestě po Francii.

účastnice komentované prohlídky: „Ta utíkající dívka je takový jeho symbol, značka.“

Zdánlivě nevinné ztvárnění dívky během hry ale bylo pro komunistický režim problémem. Její výraz pak také útěk prý připomínal emigrantku.

Nela Vejrostová, galerijní lektorka, OKO, Opava: „Takže to evokovalo v pohraničním městě motiv útěku z východu na západ.“

Neméně pozornosti budí také obří sochy ptáků, které shlížejí z tzv. Ptačího vrchu.  Vnitřek opeřenců v nadživotní velikosti vyplňuje důmyslná mechanika. Díky ní sochy pohybují hlavami a jejich oči za tmy svítí.

Otisk sochaře Gebauera je vidět také v obchodním centru Breda & Weinstein: schodiště tady zdobí velké hlavy plné myšlenek.

Velmi podrobně připomíná rodáka z Hradce nad Moravicí Kulturně umělecký prostor KUPE, kde je umístěna od r. 2016 expozice s názvem Kurt nafurt. Jsou zde nejen sochy a instalace.

Vladimír Peringer, ředitel KUPE, Opava: „A pak samozřejmě jeho malířská tvorba, protože se poslední dobou profiluje více jako malíř než sochař.“

Přestože je tvorba Kurta Gebauera tak rozmanitá, je vidět, že jeho nejčastějším námětem, který se vine celou jeho tvorbou, byly ženy, ve všech svých podobách.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy