Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slezská muzejní noc

  • Opava,

Slezské zemské muzeum se po 11 měsících opět otevřelo pro veřejnost. Nejprve jej uzavřel kovid a pak plánovaná výměna oken. Renovované expozice i nové výstavy si mohli lidé prohlédnout během Slezské muzejní noci.

Budovu Slezského zemského muzea v říjnu zavřel koronavirus. A když na jaře vládní opatření opadla, začala tady plánovaná výměna starých oken. Teď už je hotovo. Návštěvníci, kteří do opavského muzea zavítali během Slezské muzejní noci, si mohli prohlédnout obnovené expozice o historii Slezska. A pak také několik dalších výstav. Jedna z nich např. představuje vzácné obrazy od Emila Filly, Josefa Lady či Františka Drtikola. Mnohé z nich jsou vystavovány vůbec poprvé. Jako třeba Abstraktní barevná studie od Augusta Giacomettiho.

David Váhala, Slezské zemské muzeum, Opava: „Ten uzavírá výstavu tzv. Zemské obrazárny. Je to jeden z nejcennějších obrazů, který tady v budově máme.

Zajímavostí je také kolekce secesního nábytku, která je novinkou v muzejním depozitáři. Výstavě archeologických nálezů vévodí stříbrný přívěšek, starý jedno tisíciletí, který byl součástí pokladu nalezeného v Komárově.

Přeměnu slezské přírody reflektuje výstava s názvem Krajina a lidé.

Lena Jarošová, spoluautorka výstavy, Slezské zemské muzeum, Opava: „Snažili jsem se podchytit hlavní fenomény, které se krajině nejvíce podepsaly. Určitě vás napadne jako první průmysl a těžba, ale jsou tady i další.

Tím je zemědělství, výstavba nebo také rozdělení krajiny dopravní infrastrukturou. Výtava mapuje také ohrožené či vyhynulé živočichy.

Dočasně je v prostorách muzea umístěna také část expozice ze Slezské nemocnice.

Eva Sehnálková, primářka patologie, Slezská nemocnice, Opava: „Najdeme tady výběr ze zajímavých preparátů z muzea patologie.“

K vidění jsou zde močové i žlučníkové kameny úctyhodných velikostí, prostřelená tkáň nebo také plíce kuřáka.

Ke Slezské muzejní noci se připojily také další instituce. Například Památník Petra Bezruče, své galerie otevřel Dům umění, zájemci si mohli projít také budovu radnice.


Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy