Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slezská muzejní noc přilákala stovky návštěvníků

  • Opava,

S několika měsíčním zpožděním, kvůli jarním protiepidemickým omezením, se milovníci Slezské muzejní noci dočkali: muzea a galerie se pro ně otevřely v netradičním čase. Slezské zemské muzeum návštěvníky znovu přivítalo po 11 měsících. Nejprve jej uzavřel kovid a pak plánovaná výměna oken.

Návštěvníci, kteří do opavského muzea zavítali během Slezské muzejní noci, si mohli prohlédnout obnovené expozice o historii Slezska. A pak také několik dalších výstav. Jedna z nich např. představuje vzácné obrazy od Emila Filly, Josefa Lady či Františka Drtikola. Mnohé z nich jsou vystavovány vůbec poprvé. Jako třeba Abstraktní barevná studie od Augusta Giacomettiho.

David Váhala, Slezské zemské muzeum, Opava: „Ten uzavírá výstavu tzv. Zemské obrazárny. Je to jeden z nejcennějších obrazů, který tady v budově máme.

Výstavě archeologických nálezů vévodí stříbrný přívěšek, starý jedno tisíciletí, který byl součástí pokladu nalezeného v Komárově.

Přeměnu slezské přírody reflektuje výstava s názvem Krajina a lidé.

Lena Jarošová, spoluautorka výstavy, Slezské zemské muzeum, Opava: „Snažili jsem se podchytit hlavní fenomény, které se krajině nejvíce podepsaly. Určitě vás napadne jako první průmysl a těžba, ale jsou tady i další.

Dočasně je v prostorách muzea umístěna také část expozice ze Slezské nemocnice.

Eva Sehnálková, primářka patologie, Slezská nemocnice, Opava: „Najdeme tady výběr ze zajímavých preparátů z muzea patologie.“

K vidění jsou zde močové i žlučníkové kameny úctyhodných velikostí, prostřelená tkáň nebo také plíce kuřáka.

Ke Slezské muzejní noci se připojily také další instituce. Například Památník Petra Bezruče, své galerie otevřel Dům umění, zájemci si mohli projít také budovu radnice.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy