Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový kamerový systém sám upozorní na prchajícího pachatele, střelnou zbraň nebo ukradené auto

  • Opava,

Opava připravuje modernizaci kamerového systému městské policie. Operátor už nebude na sledování snímaných obrazů z celkem 26 kamer ve městě sám. Moderní softwarové vybavení mu bude pomáhat vyhledávat nežádoucí situace. Systém sám upozorní třeba na hledaný automobil nebo požár.

Během uplynulých dvou desetiletí bylo na veřejných místech v centru Opavy nainstalováno 24 stacionárních kamer. Bezpečnost v ulicích pak sledují ještě dvě mobilní zařízení, která se přesouvají podle aktuální potřeby.

Kamerové body jsou umístěné na strategických místech, kde se pohybuje více lidí. Napojeny jsou na služebny státní a městské policie.

Výstupy z jednotlivých kamer kontroluje operátor. Není to nic jednoduchého. Sledovat musí 26 obrazovek.

Jan Stoklasa, operátor kamerového systému: „Když  se jedná o něco závažnějšího, tak tu situaci monitoruji. “

Nově orientaci usnadní software, který najde problémovou situaci, označí ji grafikou na obrazovce a upozorní na ni signálem. Může jít třeba o shlukování osob, požár či hledaný automobil.

Igor Hendrych (ANO), náměstek primátora Opavy: „Pomůže to Policii ČR a městské policii, aby se rychleji orientovala v situaci, která nastane.“

Systém dokáže také vyhledávat v zaznamenaném materiálu zpětně, podle zadaných požadavků. 

Jiří Klein, ředitel Městské policie Opava: „Dá se říci, že každý den zjistíme na kamerovém systému nějaký problém. Může to být přestupek, trestný čin."

Modernizace kamerového systému bude stát milion korun. Zhruba polovinu této částky pokryje dotace poskytnutá Ministerstvem vnitra. Zbytek uhradí město. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy