Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Epitaf Petra Bezruče doputoval po 63 letech od smrti slezského barda na své místo

  • Opava,

Hrob slezského barda Petra Bezruče na Městském hřbitově v Opavě doplnil konečně básníkův epitaf. Při této příležitosti byla také pokřtěna bibliofilie básně Stužkonoska modrá.

Ačkoliv si svůj epitaf Petr Bezruč sám napsal a toužil jej na náhrobku po své smrti mít, na místě jeho posledního odpočinku na opavském hřbitově dlouho spočívala jen socha jedné z postav jeho básně Maryčka Magdonova. Teď ale byl u okraje náhrobní desky odhalený bronzový epitaf.

Tereza Svatošová, sochařka: „Myšlenka byla taková: Bezruč dopsal svůj epitaf, podepsal se a jako kdyby mu ten list spadl ze stolu. A toto já ztvárnila plující, padající list.“

Když v 50. letech autor sbírky Slezské písně zemřel, komunistům se příliš nehodilo, aby smrt básníka, jehož tvorbu si přivlastnili pro své ideje, nesla v epitafu stopu biblických myšlenek. Přání slezského barda tedy zůstalo po dlouhá desetiletí nevyslyšeno.

Jana Foltysová, Magistrát města Opavy: „Odporovalo to obrazu básníka, jak si komunisté přáli, aby byl podáván.“

Milovníky díla opavského rodáka jistě potěší vydání bibliofilie básně Stužkonoska modrá, kterou připravila Zdenka Pfefferová. Vzácná můra se stala symbolem Bezručova života, hledání jeho smyslu i bilancování.

Zdeňka Pfefferová, vydavatelka: „Proto jsem se soustředila na uměleckou knihu. Aby byla krásná, aby byla vzácná.“

Odkaz i pozůstalost básníka, jehož dílo bylo přeloženo do víc jak 40 jazyků, spravuje Památník Petra Bezruče. Jméno umělce nese také festival, který se od roku 1958 uskutečňuje každý rok v Opavě.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy