Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Colours of ZUŠ v ulicích Opavy

  • Opava,

Žáci opavské základní umělecké školy vyšli do ulic a na happeningu Colours of ZUŠ se představili veřejnosti. Vystoupili žáci všech oborů: hudebního, literárního, tanečního i divadelního. Do workshopů se mohli zapojit i kolemjdoucí.

Happening opavské základní umělecké školy Colours of ZUŠ bývá ozdobou jarních ulic, ovšem kvůli koronaviru byl letos přeložený na podzimní dny. A poprvé také oživil zdi zavřeného kostela Sv. Jana Křtitele.

Markéta Janečková, učitelka, výtvarný obor, ZUŠ Opava: „My jsem v rámci vyučování chodili sem přímo do tohoto místa, aby děti načerpaly genius loci tohoto místa, tu atmosféru.“

Obrázky, které děti během návštěv kostela namalovaly, daly základ výstavě. Návštěvníci si ji mohli prohlédnout a pak také přiložit ruku k dílu a vytisknout vlastní linoryt. Kdo chtěl, mohl přispět dobrovolnou částkou na obnovu tohoto svatostánku, který je kvůli špatné statice už šest let zavařený.

Hudbou i tancem ožily opavské parky. Pod Ptačím vrchem zahrál kolemjdoucím dechový orchestr. Na své první vystoupení se chystali členové nedávno vzniklého školního souboru Ka-pe-la.

Pavel Neuwirth, člen skupiny KA-PE-LA, ZUŠ Opava: „Je to moje největší vystoupení, co jsem kdy měl. Je to pro mne nový pocit.“

Improvizovaným hledištěm se pro posluchače v parku stala obrovská pikniková deka, kterou žáci výtvarného oboru rozprostřeli naproti pódiu. A kdo chtěl, mohl sem připojit další, vlastnoručně vyrobený kus, a pak se na něj pohodlně usadit.

žákyně výtvarného oboru, ZUŠ Opava: „Každý, kdo přijde, si může vzít čtvereček, potisknout si jej a našít si na něj nějaký vzor.“

Kousek dál, u Obecního domu, vystupovali žáci tanečního oboru.

Lucia Bilíková, vedoucí tanečního odd., ZUŠ Opava: „Původně to bylo připravené na trávu, kde ale bylo vlhko. Tak jsme museli improvizovat před Obecním domem, tady na ploše.

žákyně tanečního oboru: „Je to velký rozdíl, protože se vám všechen ten nepořádek z chodníku lepí na oblečení a bolí z toho nohy.“

Většina choreografií vznikala ještě v době on–line hodin...Toto rytmické cvičení připomnělo, jak asi vypadala výuka ve stísněných domácích prostorech.

S výukou na dálku se potýkaly všechny obory na škole. Přímý kontakt s učiteli dětem chyběl. A tak mnohé z nich umělecké studium ukončily.

Lukáš Poledna, ředitel ZUŠ Opava: „Měli jsme nějaký odsun žáků, nicméně na jaře a v září jsme ten počet zase nabrali zpátky, takže jsme na stejném čísle jako před kovidem.“

V současné době má opavská ZUŠ 1560 žáků, kteří studují hudební, výtvarný, taneční a dramatický obor.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy