Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nová galerie s názvem Hauerova 4 v prostorách Slezské univerzity

  • Opava,

Slezská univerzita má novou galerii. Vznikla v prostorách Filosoficko-přírodovědecké fakulty a chystá se představovat  nejen díla renomovaných umělců, ale i studentů. Výstavy budou obměňovány každý měsíc. Ačkoliv se Galerie “Hauerova 4” nachází v univerzitní budově, je přístupná i pro veřejnost.

Jméno dala nové galerii adresa jedné z univerzitních budov, ve které sídlí Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby a Multimediílní techniky. Výstavní prostory vznikly ve vstupním vestibulu a také na rozlehlých chodbách tak, aby vystavovaná díla byla stále na očích.

Monika Horsáková, Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby, Slezská univerzita:  „Když jsme se v r. 2017 do této budovy nastěhovali, tak nás tento prostror vestibulu i přilehlých chodeb oslovil. Okamžitě jsme tady místo pro vystavování viděli. Od té doby tady fakultativně výstavy probíhají.“

Tyto akce ale dříve byly součástí filmových festivalů nebo konferencí, které ve zdejších sálech probíhaly. Nyní dostane galerijní prostor řád v podobě pravidelných výstav. Autoři se budou střídat po měsíci.

Irena Korbelářová, děkanka, Filozoficko-přírodovědecká fakulta, Slezská univerzita:  „Předpokládáme, že by zde měli vystavovat nejenom renomovaní umělci, ať už působící na fakultě. Ale rádi bychom otevřeli dveře našim studentům, příp. absolventům, aby vstoupili do veřejného prostoru.“

Jako první se zde představila běloruská digitální designérka Aliaksandra Laurova, absoventka zlínské univerzity. Výstava s názvem See the Wind předstvuje netradiční umění: vizualizaci velkoobjemových dat. Na stěnách uvidíte statické tisky a televizní obrazovky ukážou také dynamická videa.

Monika Horsáková, Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby, Slezská univerzita: „Další výstavou by měla být výstav polského dokumentaristy – fotografa Arkadiusze Goly.  Je to absolvent Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity. Který zde bude vystavovat fotografie na téma Boží tělo a víra.“

Do konce roku jsou naplánovány ještě další výstavy. V galerii rozvěsí svá díla designér a pedagog zlínské univerzity Vladimír Kovařík. Nebo ostravský malíř a performer Jiří Surůvka.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy