Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

PianoBook: interaktivní učebnice klavíru pro děti i dospělé

  • Opava,

Dominik Fajkus vydal klavírní školu pro začátečníky. Jde o interaktivní knihu, kde s pomocí videí ukazuje, jak jednotlivé skladby správně zahrát. Virtuální učitel také přidá rady a zajímavosti o hudbě i technice. Své pokroky pak žáci mohou natočit a posílat přímo autorovi publikace.

Domink Fajkus je pianista samouk. K nástroji si sedl až ve svých 18 letech a dopracoval se ke koncertům i k vlastnímu vzdělávacímu pořadu, ve kterém se snaží dětem a mladým lidem zábavně přiblížit krásu klasické hudby. Teď napsal učebnici klavíru. Impulsem k tvorbě mu byl loňský lockdown, který mu znemožnil setkávat se se svými žáky. Tato doba přesunula komunikaci mezi nimi do virtuálního světa, který při veškeré dobré vůli na výuku prostě nestačil.

Dominik Fajkus, skladatel a klavírista: „Motivace vzniku této knihy byla pandemická situace, kdy jsem nemohl být se svými studenty. A zjistil jsem, že on-line výuka není to pravé ořechové. Mnohdy jsem špatně slyšel, špatně jsem viděl na klávesy, bylo to se zpožděním.“

PianoBook propojil svět not s virtuálním prostorem. Ve výukových videích Dominik Fajkus vysvětluje, jak jednotlivé skladby hrát, na co dát důraz a jakou techniku použít.

Interaktivní kniha obsahuje 26 autorských skladeb. Každá z nich je zaměřená na procvičení určitého technického problému.

Dominik Fajkus, skladatel a klavírista: „Všechny skladby jsou mé vlastní. Ale ne všechny byly složené pro tuto učebnici. Některé z nich hraji na svých koncertech sólově. Ale já jsem si je převedl do jednoduššího formátu tak, aby byly hratelné i pro začínající pianisty.“

PianoBook může k výuce použít každý, kdo má chuť s hrou na klavír začít. Mohou to být děti nebo i dospělí, kteří si třeba konečně mohou splnit sen naučit se na piano hrát.

Dominik Fajkus, skladatel a klavírista: „Myslím, že pro každého, kdo by se chtěl začít učit na piano, tak je pro něj tato kniha jako stvořená. Pokud je to dospělý, který nechce nebo nemůže chodit na uměleckou školu a nemůže si dovolit soukromého učitele, tak vlastně tato kniha tohoto soukromého učitele má.“

Ovšem své si zde najdou také pokročilejší žáci.

Ondřej Šplíchal, žák D. Fajkuse: „Ta kniha je pro mne motivační. Vezmu si z ní jen nějaký hudební motiv, který si pak transformuju do něčeho komplexnějšího, co zní i dle mého lépe.“

Výhodou této virtuální notové školy je, že žáci mohou se svým učitelem také komunikovat. Odesílat mu internetem výsledky svého snažní a pak se těšit na reakci učitele.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy