Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vůně zimní Opavy aneb nostalgie minulého století

  • Opava,

Výstava s názvem Vůně zimní Opavy přiblíží staré časy našich předků. Ukáže atmosféru od adventu až do konce zimy, připomene zvyky a tradice pro tuto dobu typické a také sporty, kterým se Opavané v chladných měsících roku věnovali. Návštěva výstavy v Obecním domě může být příjemným zpestřením času mezi vánočními a novoročním svátky.

Výstavě Vůně zimní Opavy jsou věnovány prostory v expozici Cesta města v Obecním domě. Představuje zvyky, tradice i aktivity, kterým se lidé v I. polovině minulého století během zimního období věnovali. A součástí výstavy jsou, jak název napovídá, také vůně.

Ivana Maloušková, historička a kurátorka, OKO Opava: „Vůně v lahvičkách mají evokovat vůni zimy, Vánoc ale i plesových zábav.“

Sváteční pečení vánočního cukroví připomíná aroma vanilky. Ozdobený stromek zase borovice. Parfémové esence růže, magnólie či jasmínu vířily vzduchem na bálech. Zima totiž dávala společenskému životu větší prostor. Oblíbené byly v tento čas také návštěvy kina či divadla. Obojí bylo na počátku minulého století významnou událostí.

Zasněžené ulice vybízely k zimním radovánkám a Opavský bruslařský spolek zval na třetí největší kluziště v Rakousko – Uhersku.

Ivana Maloušková, historička a kurátorka, OKO Opava: „Bruslení bylo zábavou všech věkových kategorií. Scházely se při něm různé opavské společenské vrstvy. Kluziště disponovalo restaurací, šatnami a také prostorem, kde bruslícím vyhrávala kapela.“

Ozdobený stromek, dárky a slavnostně prostřený stůl patří neodmyslitelně ke Štědrému večeru. Opavané připravovali hrachovou polévku, sladkou omáčku z koření, sušených švestek a ořechů nebo nadívané buchtičky, kterým se říkalo papučky.

Zatímco kouzlo Štědrého večera zůstává i po sto letech téměř stejné, vánoční pohlednice a novoroční přání se začínají pomalu vytrácet.

Ivana Maloušková, historička a kurátorka, OKO Opava: „Nahrazovaly osobní setkání tam, kde by cesta byla velice drahá. Největší boom byl na přelomu 19. a 20. století.“

Konec zimy patřil masopustu a šibřinkám. Vynášení slaměné Mařeny otevřelo další roční období - jaro.

Ivana Maloušková, historička a kurátorka, OKO Opava: Jak měly děvuchy na Opavsku Mařenu, tak měli synci svého Mařáka, kterého nastrojili do staré košile a kalhot. Na hlavu u dali beranici nebo klobouk. Přivěsili mu metály, dali mu fajfku. Pak ho vyvezli za vesnici na pole a tam ho spálili. A to mělo evokovat konec zimy. Stejně jako Mařena.“

Výstava s názvem Vůně zimní Opavy je se zimou spojená nejen tematicky, ale také časově. Otevřená pro veřejnost zůstane do konce zimy, tedy do března.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy