Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Aleš Kománek střídá Ilju Racka na postu ředitele Slezského divadla

  • Opava,

Slezské divadlo v Opavě má nového ředitele. Od 1. ledna nastoupil do funkce dirigent Aleš Kománek. Jeho prioritou je zvyšování uměleckých kvalit zdejšího činoherního, operního i tanečního souboru a pak také spolupráce s okolními divadly. Zásadní ovšem bude zajistit více zdrojové financování této příspěvkové organizace města.

Aleš Kománek zvítězil ve dvoukolovém výběrovém řízení na pozici ředitele Slezského divadla. 39 letý dirigent byl v čele prestižních hudebních těles u nás i v zahraničí a působí také jako pedagog. V nové funkci bude muset být ale více manažerem. Jeho cílem bude udržet fungování činoherního i operního souboru a získat více peníz na financování.

Aleš Kománek, ředitel Slezského divadla: „Mým hlavním úkolem bude podrobná diagnostika situace. Chci se scházet se zaměstnanci Chci si podrobně pročíst všechny dokumenty, rozpočty výroční zprávy atd.“

Kománek by chtěl také zvýšit prestiž Slezského divadla. A potrhnout jeho výjimečnost. Působení dvou souborů v divadle okresního formátu je totiž neobvyklé.

Aleš Kománek, ředitel Slezského divadla: „Jasný důraz na /na/ špičkovou uměleckou kvalitu. Ta musí být absolutní prioritou. A potom také programová nabídka s okolními soubory – s Ostravou, s Olomoucí. Přičemž i tam je možná kooperace v různých projektech.“

Slezské divadlo je příspěvkovou organizací Statutárního města Opavy. Pro tento rok mu bylo z rozpočtu vyčleněno 75 mil. korun. Náklady na provoz jsou ale mnohem vyšší.

Petr Orieščík, náměstek primátora Opavy: „Rozpočet divadla je stanoven na 110 milionů. A zřejmě ho dodržíme. Budeme muset hledat finance třeba také v závěrečném účtu. A nový pan ředitel bude mít za úkol hledat úspory.“

Podle vedení města by měl větší mírou přispívat na provoz okresních divadel stát a kraj. Např. v minulém roce se podařilo získat jednorázovou dotaci z Ministerstva kultury ve výši 20 mil. korun, což divadlu významně pomohlo. Na financováním by se měl v budoucnu podílet více také soukromý sektor.

Petr Oriešíck, náměstek primátora Opavy: „Pokud bychom vyřešili vícezdrojové financování v roce 2022 třeba na dobu 5 let, tak to by byla úžasná informace pro mne, pro divadlo i pro Opavany.“

Bývalý ředitel Ilja Racek, který vedl Slezské divadlo 5 let a z funkce na podzim loňského roku odstoupil, zde bude nadále působit jako poradce pro získávání dotací.
Nahlásit chybu


K tématu
Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční k.s.- pracoviště Hlučín
Hlučín
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail