Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Profesor teoretické fyziky Zdeněk Stuchlík vystavuje své fotografie v Galerii KUPÉ

  • Opava,

V Galerii KUPÉ vystavuje své fotografie profesor teoretické fyziky Slezské univerzity Zdeněk Stuchlík. Výstava s názvem Andělé města světla předkládá snímky, prostřednictvím kterých nechává autor nahlédnout do nejednoznačnosti světa a lidského bytí.

Zdeněk Stuchlík je úspěšným astrofyzikem, který spolupracuje s prestižními světovými univerzitami a vědeckými pracovišti v celém světě. Je zakladatelem a také ředitelem Fyzikálního ústavu Slezské univerzity. Fotografování se soustavně věnuje posledních dvacet let. Snímky z minulého roku reflektují současnou dobu, jak proměnila jásavé světlé dny v ponuré, až strašidelné temno.

Zdeněk Stuchlík, fotograf a ředitel Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě: „Je tam pochopitelně i jistá deprese, ale na druhou stranu pořád v tom všem vidíte naději, která je pro budoucnost.“

Stuchlík doslova „maluje světlem“ a v minimalistické abstraktní formě ukazuje světlou tvář města, která vystupuje z temnoty. A také jeho anděly.

Klára Jančíková, kurátorka výstavy: „Kteří jsou jako mýtické bytosti a zároveň to mohou být tajemné přízraky nebo něco, co se ukrývá uvnitř nás samotných.“

Všechny fotografie prořídil autor v Opavě, kde pracovně působí. Tři desítky snímků vytvořil stylem, který sám nazývá „magický kubismus“. A tentokrát poprvé opustil klasický film a vydal se za dobrodružstvím digitální fotografie.

Zdeněk Stuchlík, fotograf a ředitel Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě: „Je čím dál obtížnější obstarat si normální, klasický film. Pak jsou tady problémy s vyvoláváním. Byly to tyto čistě tyto pragmatické důvody, proč jsem přešel na digitální technologii a zjistil jsem, že je vlastně škoda, že jsem to neudělal dřív.“

Snímky jsou vystaveny v galerii i v přilehlé kavárně. Velké tisky v oknech ovšem poutají také pozornost kolemjdoucích.

Klára Jančíková, kurátorka výstavy: „To vlastně vychází z toho, co nabídl tento prostor. Je tady pět velkých oken, kam se daly umístit velké formáty, takže jsme toho využili."

Výstavu Zdeňka Stuchlíka, vědce i fotografa, si můžete v Galerii KUPÉ prohlédnout do 28. února.


Nahlásit chybu


K tématu
Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční k.s.- pracoviště Hlučín
Hlučín
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail