Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Den hygieny rukou ve Slezské nemocnici v Opavě

  • Opava,

Zdravotníci ze Slezské nemocnice v Opavě připomínali, jak je důležité správně si mýt ruce. V rámci Dne hygieny rukou učili děti i dospělé, jak to správně provádět. Díky čistým rukám lze předejít mnohým onemocněním: například žloutence, chřipce, střevním onemocněním nebo koronaviru.

Jak zásadní správná hygiena rukou je, jsme si velmi dobře uvědomili během uplynulých dvou let života v koronaviru. Správně si desinfikovat a mýt ruce se naučil snad úplně každý. Nejen dospělí, ale i nejmenší děti.

Alexandra Janková, učitelka, MŠ Sedmikrásky, Opava: „Častokrát si ve školce s dětmi myjeme ruce. Po každých činnostech, po hraní, před svačinou, před obědem. Ta hygiena je opravdu zvýšená.“

Správný postup očisty, který zahrnuje dlaně i hřbety rukou, místa mezi prsty, nehty, bříška prstů i zápěstí si mohli připomenout všichni, kdo přišli na Den hygieny rukou pořádaný Slezskou nemocnicí.

Tady, v prostorách dětského oddělení, sestry s dětmi probraly, jak správně o ruce pečovat. Učit je to ale příliš nemusely. Důkladná hygiena se stala v době koronaviru samozřejmostí pro všechny.

Eva Pacíková, vrchní sestra, dětské odd., Slezská nemocnice v Opavě: „Byla jsem velmi překvapená, že i školkové děti si umí velmi dobře umýt ruce.“

Díky speciální desinfekci si mohli pod UV lampou zkontrolovat, zda mají ruce opravdu čisté. Světlá místa znamenala nedokonalou očistu.

Špinavýma rukama se šíří až 80% infekcí. Nejvnímavější jsou malé děti a lidé se sníženou imunitou.

Lucie Kukučková Bortlíková, dětská lékařka, Slezská nemocnice v Opavě: „Typickým onemocněním špinavých rukou je žloutenka typu A. U dětí se při nedostatečné hygieně mohou rukama přenášet různé střevní infekce.“

Dále je to také chřipka, neštovice nebo koronavirus. Nejčastěji se infekce dostane do těla na bříškách prstů, která přijdou do kontaktu se sliznicemi. Místa, kde je bacilů nejvíce, jsou například tlačítka k přivolání výtahu, madla v dopravních prostředcích, splachovadla či nákupní vozíky.

Hygieně rukou je třeba věnovat pozornost, ať už jde o dospělé či o děti. Ale přehánět se to nemusí.

Jana Bystrická, výuka a prevence, Slezská nemocnice v Opavě: „Neznamená to, že někde sáhnu a letím se mýt. Ale když přijdu domů, tak nejdu hned do ledničky a k počítači,  ale nejdříve se důkladně umyji. Když jsem na veřejnosti a nemám možnost použít mýdlo, vodu, jednorázový ručník, použiju v té dané situaci desinfekci.“

Děti, které na Den hygieny rukou do Slezské nemocnice zavítaly, si mohly také prohlédnout zdejší dětské oddělení.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy