Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nová vyhláška reguluje hazard v Opavě

  • Opava,

Opava má novou vyhlášku, která reguluje hazard a snaží se jej vytěsnit z některých lokalit. Jedná se především o sídliště, obytné zóny a také okolí škol. Vyhláška přímo stanovuje, kde budou moci herny zůstat. Jedná se zejména o centrum města.

Nová vyhláška má za cíl regulovat v Opavě rozšíření hazardních her a vymezit lokality, ve kterých mohou být provozovány. V textu jsou přímo vyjmenována konkrétní místa, kde mohou herny fungovat. Jde v podstatě o centrum města.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Obecně chceme snižovat hazard ve městě. Dalším důležitým důvodem bylo, že jsme chtěli vymístit tato místa ze sídlišť, z blízkosti mateřských, základních a středních škol. Tzn. aby byly na místech, které budeme monitorovat, takže budou pod kamerovým systémem.“

Podle vyhlášky mohou být herny provozovány na Náměstí republiky, Drůbežím trhu U Jaktařské brány. Částečně také na ulici Olomoucké, U Fortny, Ostrožné, Masařské a na Horním náměstí.

Hernám, které leží mimo vyjmenované lokality, nebude obnoveno povolení k jejich provozování Město tak chce předejít vzniku sociálně vyloučených oblastí, kde by se shromažďovali např. patologičtí hráči a narušovali veřejný pořádek. Ten preventivně kontrolují strážníci.

Marek Dýčka, mluvčí, Městská policie Opava: „Městská policie Opava provádí pouze namátkové kontroly. Ty se týkají převážně věku hráčů. Ten musí být nad 18 let, aby nedošlo k porušení zákona.“

Zatímco tradičních heren s automaty by se město chtělo postupně zbavovat, kasina by mohla zůstat. Tuto cestu nastoupila např. Ostrava. Do konce června tady skončí hrací automaty. Otevřená zůstanou jen kasina s živou hrou, kterou vede krupiér.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Každý návštěvník musí předložit občanský průkaz, musí prokázat, že má vlastní finanční zdroje. Není tam taková patologie a nechodí tam např. hráči, kteří jsou na sociálních dávkách.“

Během posledních tří let se finanční částka, kterou opavské herny odvádí na daních do městské pokladny, výrazně snížila. A to o víc jak 10 mil. korun. Stejně tak jako počet heren, které často v důsledku proti koronavirových opatření zanikly.

DAŇ Z HAZARDNÍCH HER                                                                                                                                                                                                                           OPAVA

rok       výše v Kč

2019       54 mil.

2020      43 mil.

2021     43 mil.

Nahlásit chybu


K tématu