Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sklad kostýmů Slezského divadla ukrývá zajímavé skvosty. Můžete si je vypůjčit

  • Opava,

Teď vás vezmeme do skladu kostýmů Slezského divadla. Putují sem všechny oděvy, které si už odehrály svá představení. Ale nevisí tady jen na ramínku: některé z nich švadleny přešijí a znovu se použijí, jiné si mohou lidé vypůjčit, třeba pro karnevaly, párty či jiné příležitosti.

Možná, že to na první pohled ani nevypadá, ale v těchto prostorách visí na ramínkách 12 000 kostýmů ze stovek divadelních her, které připravilo Slezské divadlo. Uniformy, šaty, kroje, masky, kalhoty, košile, klobouky … prostě nejrůznější oblečení tady poklidně čeká na své další využití.

Lenka Wiwegerová, ved. krejčovské dílny, Slezské divadlo, Opava: „Má šanci na restart. Kostýmy se buď přešijí nebo se dále půjčují.“

Většinu kostýmů si mohou lidé za úplatu vypůjčit. Ale jsou i takové, které patří k divadelním skvostům, a na ty je možné se jen podívat. Jako třeba tato historická replika kostýmu z opery Luccia, která váží neuvěřitelných 14 kilogramů. Tyto vyšívané šaty z činohry Gazdina roba jsou o poznání lehčí. Aby držely tvar, jsou ušité z netradičního materiálu, tenkého molitanu.

Velmi často kostýmy odrážejí charakter postavy, která je nosí.

Alžběta Matoušková, dramaturgyně činohry,Slezské divadlo, Opava: „Tohle je kostým z Revizora, hlavní postavy Chlestakova, který reprezentuje určitý luxus, extravaganci, velký svět, který přijíždí do zapadlého městečka, kde se děj odehrává.“

A někdy také dotvářejí celkovou scénu nebo příběh.

Jana Andělová Pletichová, dramaturgyně opery,Slezské divadlo, Opava: „Kostýmy nemusí vyjadřovat jen charakter postav, ale také třeba roční období. Jako je tomu u kostýmu Nastěnky a Mrazíka. Zimní scéna je naznačena barvou kostýmu bílou, stříbrnou, bleděmodrou.“

Kostým musí nejen na jevišti dobře vypadat, ale musí být také praktický. V případě Cyrana z Bergeracu bylo nutné zohlednit, že mívá v ruce kord, který často používá.

Někdy je součástí kostýmu také paruka. Kdysi se používaly k jeji výrobě pravé vlasy. Takové vlásenky je možné přečesat a znovu použít. Jejich cena je dnes ale vysoká, a tak se hledají další možnosti.

Alena Vítková, ved. vlásenkárny Slezské divadlo, Opava: Proto se používají náhradní materiály, jako kanekalon, což je umělé vlákno. Nebo jiné materiály, jako kroucené šňůry, vlna, lýko.

Zatímco v některých hrách se objevují jen velmi střídmé a přirozené účesy, v pohádkách mají vlásenkářky dost prostoru pro stylizaci.
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy