Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Cyklostezka z Malých Hoštic do Opavy je dokončena

  • Opava,

Dokončena byla první část cyklostezky, která spojí Malé Hoštice s Opavou. Lidé na kolech se tak vyhnou hustému provozu, který na silnici I/56 panuje. Na svou realizaci čekal tento projekt 10 let. Uskutečnit se jej podařilo díky dotaci ze Státního fondu dopravní infrastuktury.

Městskou část Malé Hoštice dělí od Opavy zhruba dva kilometry. Ještě donedávna ujet tuto vzdálenost na kole, nebo ji ujít pěšky, bylo o život. Hlavní dopravní tah z Opavy na Hlučín je téměř po celý den zatížený provozem. A tak se není čemu divit, že s narůstajícím počtem automobilů na silnicích se o výstavbě cyklostezky začalo uvažovat. To bylo už v roce 2012.

Miroslava Konečná (OMČO), starostka, Malé Hoštice: „Doprava se zvyšuje, zhušťuje. A proto jsme usilovali o to, aby se vystavěla aspoň první část cyklostezky ke kruhovému objezdu na začátku Opavy. Protože jsme věděli, že za kruhovým objezdem jsou pozemky vlastníků. A majetkoprávní vztahy tam byly velmi složité.“

Složité dohadování s vlastníky pozemků nakonec vyřešilo jednoduché rozhodnutí vybudovat cyklostezku nad příkopou. Ta se zatrubnila a uložila pod zem. A tak vznikl prostor pro cyklostezku. Většinu peněz z rozpočtu, který činil 3,7 milionů korun, se podařilo získat ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Před rokem stavba začala a nyní je hotovo.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Je to velice frekventovaná cesta. Jezdily zde rodiny s dětmi i děti. A bylo to pro ně příliš nebezpečné. Takže po nové cyklostezce se mohou pohodlně a bezpečně lidé dostat z Malých Hoštic do Opavy.“

Cyklostezku využívají lidé nejen k cestě do Opavy, ale také do nákupní zóny na okraji města. Trasa prozatím vede jen ke kruhovému objezdu. Brzy ale bude pokračovat dál, směrem k nákupnímu centru. K dokončení chybí jen pár desítek metrů.

Miroslava Konečná (OMČO), starostka, Malé Hoštice: „Jsem moc ráda, že vedení města rozhodlo, že dokončí i druhou část cyklostezky a do konce října bude sjízdná.“

Během posledních let byly vstavěny také další komunikace pro milovníky kola. Na cyklostezku z Opavy do Otic navázala v létě nová část směrem do Branky a Hradce nad Moravicí. Chystá se také výstavba cyklostezky z Opavy do Raduně a pak také z Opavy do Oldřišova.

Nahlásit chybu


K tématu