Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Pustých Jakarticích se volí v hospodě

  • Opava,

Volby do obecních zastupitelstev se budou konat v 59 okrscích v Opavě. Většinou jde o školní třídy, tělocvičny nebo prostory obecního úřadu. Ovšem v obci Pusté Jakartice se už tradičně volí v místní hospodě.

Pusté Jakartice jsou součástí Opavy. Je zde zhruba dvacet domů. Samosprávně spadají pod městskou část Malé Hoštice, která je vzdálená šest kilometrů. A právě tady se nachází volební okrsek pro pustojakartické voliče. Přímý spoj sem ale nejede. A tak dostupnost volební schránky zajistí alespoň na část doby trvání komunálních voleb zvláštní komise. Zasedat bude v pátek 23.9. 2022 od 17 do 18 hodin ve zdejším hostinci.

Kristýna Chmelařová, majitelka hostince U Agáty: „Budeme tady mít volební urnu, zástěnu i stůl po členy komise."

Chce to jen přestěhovat stoly, udělat místo pro volební schránku a prostor pro upravení volebních lístků, pověsit státní znak.

Majitelka hostince, Kristýna Chmelařová, pomáhá s organizací voleb od roku 1990. Ovšem volby na tomto místě probíhaly i dříve.

Karel Kopperberg, obyvatel Pustých Jakartic: „Tady žádná jiná větší místnost nikdy nebyla. A tak se volí tradičnězde. Je to super i s ohledem na starší obyvatele, protože nemusí jezdit do Malých Hoštic, do volebních místností.“

Volební komise přijíždí během prvního dne voleb. Dříve to bylo na dvě hodiny, od loňských, parlamentních voleb, byl jejich pobyt zkrácený na  hodinu jednu. Zdejší voliči totiž chodí k urnám na čas.

Martina Věntusová, členka volebního štábu, Magistrát města Opavy: „Volební místnost v Pustých Jakarticích není obvyklá volební místnost. Zajíždí tam členové komise z Malých Hoštic. Je to služba občanům.“

O hlasování v komunálních volbách je mezi pustojakartickými občany velký zájem. V těch posledních, v roce 2018, jich svůj hlas do volební schránky vhodila víc než polovina.

Lucie Augustinová, zapisovatelka volební komise: „Voličů je asi 45 a většina z nich využívá tuto volební místnost k odvolení.“

Lidé, kteří nestihnou dorazit k volební schránce v Pustých Jakarticích, mohou svůj hlas odevzdat v době konání komunálních voleb v místně přiděleném okrsku v Malých Hošticích. A to v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.


Nahlásit chybu


K tématu
Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 33 000 Kč/měsíc

Detail

Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail