Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slezské zemské muzeum má čtyřmetrový preparát žirafy Rothschildovy

  • Opava,

Opavské Slezské zemské muzeum nabízí návštěvníkům preparát 4 metry vysoké žirafy Rothschildovy. Mladý samec uhynul v ostravské ZOO před pěti lety. Kůži dostalo muzeum darem. Zhotovení exponátu zaplatilo Ministerstvu kultury.

Návštěvníky Slezského zemského muzea vítá v majestátní vstupní dvoraně expozice exotických zvířat: dva sloni a lev. Teď sem přibyl další exemplář. Jde o preparát žirafy. Se svými čtyřmi metry je to zcela jistě nejvyšší vystavený exponát.

Kůže pochází z 2 a půl roku starého, žirafího samce, který uhynul v ostravské ZOO v roce 2017 a muzeum ji dostalo darem. Nyní poskytlo ministerstvo kultury peníze na zhotovení preparátu. Protože zvíře nedorostlo své maximální výšky, museli preparátoři polyuretanový model, na který se kůže natahuje, upravit.

Miloš Malucha, preparátor: „Celý ten model se musel úměrně zmenšit. Museli jsme z něj vyřezat nějaké části. Pak jej znovu slepit. A podle velikosti kůže dobrousit svaly.“

150 kilogramový preparát je kvůli stabilitě na několika místech vyztužený želenými tyčemi. Umístěný je na podstavci s kolečky, aby se s ním dalo lehce pohybovat.

Žirafí samec Bořek se tak ocitnul ve společnosti svých bývalých sousedů z ostravské zoologické zahrady. Vedle něj totiž stojí slon Calvin, který nepřežil absces nohy. Jeho potomek, Sumitra, zemřel na sloní herpes virus. Kvůli zdravotnímu stavu musel být utracený před dvěma lety také lev Sohan. Tato exotická zvířata teď zdobí muzejní dvoranu.

Michal Jakubec, Slezské zemské muzeum: „Jedná se o největší přírůstek a exemplář zoologické sbírky SZM. Jde o unikátního živočicha afrického kontinentu. V tomto směru mu můžeme také přičíst další ´nej´.“

Během následujících dnů bude dokončený také podstavec, na kterém zvíře stojí. Nicméně už nyní se na žirafího samce Bořka mohou přijít návštěvníci podívat.

David Váhala, mluvčí, Slezské zemské muzeum: „Žirafa se určitě stane návštěvnickým tahákem. Věřím, že zejména děti si ji zamilují.“

Protože exponáty nejsou chráněné skleněnými vitrínami, nabízí se návštěvníkům na tyto velikány opravdu nevšední pohled.
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy