Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Policejní rádce na internetu. Dva nové filmy se věnují kyberkriminalitě

  • Opava,

Už dva roky zveřejňuje na internetu moravskoslezská policie edukační videa, která odrážejí realitu případů, které se dříve staly. Upozorňují například na domácí násilí, na bezpečnost na silnicích nebo na problematiku drog. A radí, jak se do potíží vůbec nedostat. Nově přibyla také videa na téma počítačová kriminalita. Policisté je představili na besedě se studenty.

V roce 2020 zahájili moravskoslezští policisté projekt s názvem Poradce - policejní rádce pro bezpečný život. V rámci něj umísťují na You Tube kanál videa, která zachycují konkrétní případy, se kterými se v praxi setkali. Edukační filmy popisují okolnosti, kvůli kterým se člověk může dostat do problémů a radí, co si v takovém případě počít. Nově zde přibyla videa, která popisují, jak snadno může člověk naletět falešným internetovým bankéřům.

Jako jedni z prvních shlédli snímek s názvem Podvodníci číhají, na tvůj věk se neptají středoškolští studenti. Veškeré jednání patřičně okomentovali policejní preventisté.

Pavla Welnová, preventistka, PČR Opava: „Policie vždy čerpá z praxe. Veškeré případy, které jsme prezentovali, vychází ze zkušeností. Jde o případy, které policisté v minulosti řešili.“

Druhé, nově přidané video s názvem Mysli dřív než vše nasdílíš popisuje úskalí, která mohou vyplývat z posílání intimních fotografií, ať už známým nebo cizím lidem.

Pavla Welnová, preventistka, PČR Opava: „Momentálně je vzrůstající tendence těchto trestných činů. I v našem kraji tato trestná činnost narůstá. Proto se snažíme zaměřovat na digitální svět.“

Nástrahy internetového světa ohrožují hlavně mládež, která se ve virtuálním prostoru pohybuje mnohdy neobezřetně. Vědí to také učitelé, kteří často se svými studenty na téma kyberkriminality hovoří.

Monika Klapková, ředitelka, Mendelovo gymnázium, Opava: „Věnujeme tomuto tématu náležitou pozornost. A za tu spolupráci s policií jsme moc rádi, protože tuto problematiku podají studentům zase trochu jinak.“

Projekt policejní rádce nabízí celkem 16 snímků, které přinášejí informace např. z oblasti trestního a přestupkového práva, bezpečnosti řidičů, domácího násilí nebo nástrah na internetu a sociálních sítích.

student, Mendelovo gymnázium, Opava: „Většinu věcí jsem věděl, ale určitě jsem slyšel i mnoho zajímavého.“

Příběhy jsou poučné pro všechny věkové kategorie – od dětí až po seniory. Snímky upozorňují na chyby, kterých se oběti trestných činů dopustily a radí, jak se jim vyhnout.

Videa, která vznikla díky finančním prostředkům z Programu prevence kriminality Ministerstva vnitra, je možné vyhledat na you tube kanále Policie ČR.Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy