Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sugestivní protidrogová prevence v Revolution Train

  • Opava,

Žáci, studenti a také veřejnost mohli nastoupit do revolučního vlaku, který se krátce zastavil také v Opavě. Jde o projekt protidrogové prevence s názvem Revolution Train. Vypráví příběh o mladých lidech, kterým drogy zásadně změnily, nebo spíš zničily život. Příběh mohou v tomto interaktivním prostředí prožít návštěvníci na vlastní kůži, všemi smysly.

165 metrů dlouhý kolos dorazil do Opavy. Ti, kteří do něj nastoupili doslova prošli příběhem party mladých lidí, kteří přes cigarety a alkohol skončili u tvrdých drog.

Netradiční prostředí vlaku nabídlo přednáškové prostory, kinosály i interaktivní místa.

Pavel Tůma, zakladatel projektu, Revolution Train: „Je to revoluce v prevenci. Máme jiný, netradiční způsob. A přece jen, když za dětmi přijede takováto obří školní pomůcka, která váží 300 tun, mnohem více zaujme.“

Návštěvníci sledují po částech film. Pomyslně pak projdou plátnem a dostanou se na reálné místo příběhu. Tím je třeba bar, místo autonehody, nebo vězeňská cela. Osm ztvárněných míst působí velmi autenticky a vtahují návštěvníky do děje. Ti někdy mohou být přímo samotnými aktéry.

Místa, kde se příběh odehrává, jsou ztvárněna velmi sugestivně. Mnohdy působí až děsivě. Třeba feťácké doupě každý raději rychle mine. Staré křeslo, všudypřítomné odpadky, injekční stříkačky … to všechno působí tak, jako bychom procházeli skutečným, vybydleným domem. Jenže to nemusí být v životě narkomana zdaleka to nejhorší. Může přijít i smrt.

Příběh vybízí diváky k tomu, aby mladí lidé nad experimentování s drogami přemýšleli. A aby přijali fakt, že drogy jim může nabídnout třeba i kamarád.

Filip Král, lektor, Revolution Train: „Když už se něco takového kolem nich bude dít, aby o tom přemýšleli. Zjišťovali si informace a nenechali sebou manipulovat.“

Drogový vlak totiž sviští neuvěřitelně rychle. A vystoupit z něj není vůbec jednoduché. Někdy pomůže včas zatáhnou za záchrannou brzdu.

žákyně ZŠ T. G. Masaryka, Opava: „Je důležité rozhodnout se za sebe a tím nejlepším způsobem.“

Na trať vyrazil Revolution Train v roce 2015. Od té doby prošly s lektory vnitřní expozicí statisíce návštěvníků z nejen z České republiky, ale také ze Slovenska, Polska a Německa.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy