Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dárci, pomozte! Ve Slezské nemocnici chybí krev

  • Opava,

Ve Slezské nemocnici chybí krev. Zásoby jsou poloviční. Poptávka je po všech krevních skupinách, nejžádanější je univerzální skupina 0, kterou lze podat kterýmukoliv příjemci. Přijít mohou i prvodárci.

Čekárna hematologicko-transfúzního odd. Slezská nemocnice je téměř prázdná. Až na dva studenty gymnázia, kteří se rozhodli pro svůj první odběr. Přivedla je sem přednáška o dárcovství krve, kterou si před časem vyslechli ve škole.

Jan Vícha, student, Slezské gymnázium, Opava: „Jelikož naše škola nabízí možnost, že se můžeme hromadně zaregistrovat, tak jsem se zaregistroval, že to zkusím.“

Michaela Evjáková, studentka, Slezské gymnázium, Opava: „Když vím, že jsme zdravá a že mám předpoklady k tomu, jít darovat krev, tak jsem šla pomoci.“

Prvodárci musí ještě před odběrem vyplnit dotazník o svém zdravotním stavu a zkonzultoval jej s lékařem. Nutné je také vyšetření vzorku krve ještě před samotným odběrem.

Nové zájemce o dárcovství krve na opavské transfúzní stanici vítají. V Opavě, stejně jako v jiných částech republiky, je totiž lidí, kteří jsou ochotni pravidelně krev darovat, nedostatek. Doba jejího uchování je poměrně krátká. Při teplotě do 6 stupňů Celsia je možné krev skladovat pouze po dobu 6 týdnů. V současné době je po této vzácné tekutině velká poptávka.

Lukáš Stejskal, primář, hematologicko-transfúzní odd., Slezská nemocnice: „Je to způsobeno tím, že se nakumulovalo víc komplikovaných pacientů, kteří možná zdravotní péči možná během dvou let covidu odkládali.“

Hematologicko-transfúzní oddělení Slezské nemocnice registruje asi 10 000 dárců. Ovšem k pravidelným odběrům jich chodí asi jen třetina. Termíny návštěv hlídá registrovaným zájemcům elektronický systém. Muži mohou krev darovat 4x do roka, ženy 3x.

Lukáš Stejskal, primář, hematologicko-transfúzní odd., Slezská nemocnice: „Je potřeba, aby byl dárce zdravý, aby neměl závažné onemocnění. Měl 18 let a vážil nejméně 50 kg."

Samotný odběr necelého půl litru krve trvá zhruba kolem čtvrt hodiny.

Jan Vícha, student, Slezské gymnázium, Opava: „Bylo to v pohodě, nic jsem necítil. Je to rychlovka. Jen první vpich jsem cítil.“

Lidé mohou darovat také krevní plasmu, nebo krevní destičky. V těchto případech musí počítat s tím, že na křesle stráví delší čas, a to od 45 do 90 minut.

Nahlásit chybu


K tématu