Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Letošní 17. listopad připomněl také válku na Ukrajině

Opava |

17. listopad - mezinárodní svátek studentstva a také Den boje za svobodu a demokracii. Obě události v Opavě připomenul pietní akt a také výstava diplomů ukrajinských studentů, kteří dekret o absolvování studia ale nikdy nedostanou. Jejich mladé životy totiž ukončil boj za svobodu ve válce, kterou na Ukrajině rozpoutalo Rusko.

Události 17. listopadu připomenul v Opavě nejprve tradiční pietní akt u Památníku obětem totalitních režimů. Květiny zde položili představitelé města, poslanci, politici a další osobnosti veřejného života. Sešli se zde také občané Opavy, aby vzdali hold lidem, kteří se statečně postavili totalitě. Řečníci připomněli odvahu studentů, se kterou se pustili v roce 1939 do boje s nacismem a o 50 let později zahájili listopadovou revoluci.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Pokud nechceme, aby se něco podobného opakovalo, tak musíme vzpomínat na to, co se tady v minulosti dělo.“

Připomínka 17. listopadu letos měla ještě další podtext. A to válku na Ukrajině, která bojuje o svobodu s ruskými agresory. Vedle budovy Fakulty veřejných politik Slezské univerzity byla otevřena venkovní výstava s názvem Diplomy, které nikdy nebudou uděleny. Její autorkou je 21 letá studentka mezinárodních vztahů na Lvovské univerzitě.

Julia Pass, autorka výstavy: „Chtěla jsem, aby tato výstava připomněla studenty, kteří šli bojovat, a ve válce zemřeli.“

Autorka výstavy vypátrala 31 jmen mužů a jedné ženy, vysokoškolských studentů, napříč Ukrajinou, kteří padli při obraně své vlasti. Ještě před několika týdny měli výstavu na očích obyvatelé Lvova. Díky fotografiím na sociálních sítích se nyní přestěhovala do Česka.

Petr Jančárek, režisér, scénárista a pedagog, Slezská univerzita: „Hned mne jako pedagoga napadlo, že by bylo dobré konfrontovat s těmi diplomy naše studenty.“

Karin Martínková, organizátorka výstavy, Slezská univerzita v Opavě: „Ono to dostane úplně jiný náboj, když si přečtete konkrétní jména konkrétních lidí z konkrétních univerzit, kteří se nevrátí ke svým rodinám.“

Výstava je symbolicky umístěná vedle Památníku srdce studentstva, který připomíná podíl vysokoškolských studentů na pádu totality. Na místě zůstane měsíc.

Pavel Tuleja, rektor, Slezská univerzita v Opavě: „ To, že tady uspořádáme výstavu diplomů, které si nikdy nikdo nebude moci převzít, je to nejmenší, co pro jejich oběť, kterou vykonali pro svrchovaný stát Ukrajina, můžeme udělat.“

Slezská univerzita je připravená zapůjčit tuto výstavu dalším vysokým školám, obcím či organizacím, které o ni projeví zájem.


Nahlásit chybu


K tématu

Novým Jičínem rezonoval 17. listopad 1989 i 1939, do konce měsíce připomíná tyto události výstava

20. listopadu 2023 12:06 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Výročí Sametové revoluce si připomněl Nový Jičín setkáním na Nádvoří Václava Havla. Lidé také vzpomínali i na události 17. listopadu 1939, a to výstavou ve vestibulu radnice.

Od sametové revoluce ulynulo 34 let. 17. listopad si připomenou lidé v celé zemi

16. listopadu 2023 12:05 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

V pátek si připomeneme 17. listopad 1989. Den boje za svobodu a demokracii. Jeho symbolem se stala Národní třída v Praze, kde vše začalo. Mobily tenkrát nebyly a ostatní města se tak přidávala postupně. Rychleji tam, kde byli aktivnější studenti a divadelní herci.

Nová výstava v Ostravském muzeu připomíná oběti Stalinského teroru

13. února 2024 16:15 | Ostrava-město | Michal Slonina | Kulturní okénko

V Ostravském muzeu je nově k vidění emotivní výstava s názvem „Sandarmoch – kde stromy mají tváře“, která představuje pozapomenutou historii dějiště jedné z represí sovětské Velké čistky. Jedná se o šesté zastavení putovní výstavy a o první výstavu takového druhu v prostorách Ostravského muzea.


Krnovská nemocnice má jako první v Česku unikátní transportní systém vzorků

Včera 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Kamerami jsou už vybaveny všechny vozy MHD v Ostravě. Velmi to zvyšuje bezpečnost

Jedním z důležitých faktorů při snaze o přilákání pasažérů do městské hromadné dopravy je její bezpečnost. Ostravský dopravní podnik na to velmi dbá a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.

Ve Slezské Ostravě se po zimě opravují výtluky, silnice se ale v obvodu opravují celoročně

Slezská Ostrava začala stejně jako ostatní městské obvody po zimě s opravou výtluků. Ve Slezské ale probíhá oprava silnic celoročně. Zajišťují ji slezskoostravské technické služby.

Studenti VŠB zkoumali možnosti rychvaldských veřejných prostranství a jejich využití

17. dubna 2024 20:00 | Rychvald | Michal Slonina | Rychvaldský miniexpres

Workshop studentů Vysoké školy báňské naplno odstartoval spolupráci s městem Rychvald. Cílem projektu bude zvelebit veřejná prostranství a navrhnout jejich možné další využití.

Opavané si v rámci Dne Země prohlédli ČOV. Díky mikroorganismům je voda opět čistá za jeden a půl dne

Čistírna odpadních vod v Opavě otevřela své brány veřejnosti. V rámci oslav Dne země se tak návštěvníci dozvěděli mnoho zajímavostí, například jak se voda čistí, k jakým účelům se dále používá a jak dlouho celý proces trvá.

ČOV v Opavě se v rámci oslav Dne Země otevřela lidem. Odpadní vodu vyčistí za jeden a půl dne

17. dubna 2024 18:35 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Čistírna odpadních vod v Opavě otevřela své brány veřejnosti. V rámci oslav Dne Země se tak návštěvníci dozvěděli mnoho zajímavostí, například jak se voda čistí, k jakým účelům se dále používá a jak dlouho celý proces trvá.

V Sudicích si připomněli 79 let od finální fáze ostravsko-opavské operace

17. dubna 2024 18:16 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Sudice na Opavsku byly první osvobozenou obcí od nacistů. 15. dubna roku 1945 tady začala finální fáze ostravsko-opavské operace. Na tuto významnou událost se vzpomínalo u Památníku osvobození sovětskou armádou.

Opava válečná očima obyvatel Opavska. Unikátní výstava v Hrabyni k výročí 800 let Opavy

17. dubna 2024 18:07 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Národní památník II. světové války v Hrabyni se zapojil do oslav 800. výročí Opavy. Otevřel výstavu Opava válečná. Opava a Opavsko za 2. světové války, která líčí válku očima obyčejných lidí.

V Sudicích začaly oslavy 79. výročí osvobození. Vzpomínalo se u Památníku osvobození sovětskou armádou

16. dubna 2024 8:53 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Sudice na Opavsku byly první osvobozenou obcí od nacistů. 15. dubna roku 1945 tady začala finální fáze ostravsko-opavské operace. Na tuto významnou událost se vzpomínalo u Památníku osvobození sovětskou armádou.

V opavské nemocnici pokračuje stavba nadzemních koridorů mezi pavilony

15. dubna 2024 17:31 | Opava | Jiří Cileček

Ve Slezské nemocnici Opava se staví nadzemní koridory mezi pavilony S,V a L,N. Zakázku ve výši 150 milionů korun financuje zřizovatel nemocnice, Moravskoslezský kraj. První část by měla být hotová do konce roku.

Letošní 17. listopad připomněl také válku na Ukrajině
Vydáno 18. listopadu 2022 12:35, Opava, Katka Geryková
17. listopad - mezinárodní svátek studentstva a také Den boje za svobodu a demokracii. Obě události v Opavě připomenul pietní akt a také výstava diplomů ukrajinských studentů, kteří dekret o absolvování studia ale nikdy nedostanou. Jejich mladé životy totiž ukončil boj za svobodu ve válce, kterou na Ukrajině rozpoutalo Rusko.

Události 17. listopadu připomenul v Opavě nejprve tradiční pietní akt u Památníku obětem totalitních režimů. Květiny zde položili představitelé města, poslanci, politici a další osobnosti veřejného života. Sešli se zde také občané Opavy, aby vzdali hold lidem, kteří se statečně postavili totalitě. Řečníci připomněli odvahu studentů, se kterou se pustili v roce 1939 do boje s nacismem a o 50 let později zahájili listopadovou revoluci.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Pokud nechceme, aby se něco podobného opakovalo, tak musíme vzpomínat na to, co se tady v minulosti dělo.“

Připomínka 17. listopadu letos měla ještě další podtext. A to válku na Ukrajině, která bojuje o svobodu s ruskými agresory. Vedle budovy Fakulty veřejných politik Slezské univerzity byla otevřena venkovní výstava s názvem Diplomy, které nikdy nebudou uděleny. Její autorkou je 21 letá studentka mezinárodních vztahů na Lvovské univerzitě.

Julia Pass, autorka výstavy: „Chtěla jsem, aby tato výstava připomněla studenty, kteří šli bojovat, a ve válce zemřeli.“

Autorka výstavy vypátrala 31 jmen mužů a jedné ženy, vysokoškolských studentů, napříč Ukrajinou, kteří padli při obraně své vlasti. Ještě před několika týdny měli výstavu na očích obyvatelé Lvova. Díky fotografiím na sociálních sítích se nyní přestěhovala do Česka.

Petr Jančárek, režisér, scénárista a pedagog, Slezská univerzita: „Hned mne jako pedagoga napadlo, že by bylo dobré konfrontovat s těmi diplomy naše studenty.“

Karin Martínková, organizátorka výstavy, Slezská univerzita v Opavě: „Ono to dostane úplně jiný náboj, když si přečtete konkrétní jména konkrétních lidí z konkrétních univerzit, kteří se nevrátí ke svým rodinám.“

Výstava je symbolicky umístěná vedle Památníku srdce studentstva, který připomíná podíl vysokoškolských studentů na pádu totality. Na místě zůstane měsíc.

Pavel Tuleja, rektor, Slezská univerzita v Opavě: „ To, že tady uspořádáme výstavu diplomů, které si nikdy nikdo nebude moci převzít, je to nejmenší, co pro jejich oběť, kterou vykonali pro svrchovaný stát Ukrajina, můžeme udělat.“

Slezská univerzita je připravená zapůjčit tuto výstavu dalším vysokým školám, obcím či organizacím, které o ni projeví zájem.


Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000034418/letosni-17-listopad-pripomnel-take-valku-na-ukrajine