Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Milovnicí železnice ocení expozici Opava železniční. Je dílem nadšenců

  • Opava,

Milovníci železnice jistě ocení expozici v galerii KUPE, která přibližuje historii železnice na Opavsku v průřezu jednoho století. Zajímavé artefakty jsou ze soukromých sbírek. A mnohé jsou i po letech stále funkční. 

Tento objekt vodárenské věže opravil Vladimír Peringer před šesti lety. Přestože se jedná o prostor pro kulturu, blízkost vlakového nádraží připomínají venkovní velkoformátové tisky.

Vladimír Peringer, ředitel, KUPE: „V Opavě byla o historii železnice na Opavsku poměrně velká výstava. My jsme z té výstavy převzali dokumenty, které jsme vyvěsili na náš plot u parkoviště.“

Nyní přibyla také vnitřní expozice s názvem Opava železniční, která nabízí zajímavé exponáty, které s vlakovou dopravou souvisí. A zcela jistě nadchne všechny fanoušky železnice.

Jednotlivé exponáty sem zapůjčili nadšení sběratelé. A tak na malém prostoru jsou k vidění předměty, které se používaly před několika desítkami let.

Dopravní kancelář vypadá přesně tak, jakoby výpravčí právě odešel na perón vypravit vlak. Zabezpečovací zařízení je stále funkční, přestože ve stanici Ostrava-Svinov odsloužilo v denním provozu úctyhodných 70 let.

Jízdní řády, plán kolejiště, razítka, plomby na uzavření nákladních vagónů, označovací kleště průvodčího nebo také uniforma z konce minulého století. To všechno nám připadá důvěrně známé, protože mnohé z věcí se ještě poměrně nedávno používaly.

Jiří Valeček, spoluautor výstavy, sběratel: „Toto je originální okno výdejní od výpravčího ve stanici Opava - Západ."

Do expozice putovalo přímo z železniční stanice Opava-západ, která se rekonstruuje. To zásobník na lepenkové jízdenky už se léta nepoužívá, stejně jako datumovník.

Zajímavostí je také kronika stanice Opava – východ. Která se pyšní zápisem o příjezdu prezidenta Edvarda Beneše v roce 1937. Přestože by se mohlo zdát, že se sem už nic nevejde, několik prázdných vitrín ještě stále na své exponáty čeká.

Jiří Valeček, spoluautor výstavy, sběratel: „Předpokládáme, že by tam měly být další věci od zabezpečovací techniky, traťového hospodářství. „Určitě sem přidáme ještě další artefakty.“

Expozice je přístupná každý den odpoledne, a to v souvislosti s provozní dobou galerie a kavárny KUPE. Vstupné je tady dobrovolné.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyKamil Reichel - výrobna
Markvartovice
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 25 000 Kč/měsíc

Detail

Kamil Reichel - výrobna
Markvartovice
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry