Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Advent je tady. Vánoční trhy v Opavě začaly, strom už také svítí

  • Opava,

Vánoční trhy v Opavě začaly a spolu s nimi se rozzářil také vánoční strom na Dolním náměstí. Doprovodný program je připravený téměř až do Štědrého dne. Slavnostní osvětlení se rozsvítilo také na fasádě obchodního domě Breda, který se nyní opravuje. Kvůli energetické krizi bude veškeré osvětlení svítit jen omezenou dobu.

Zatímco před dvěma lety koronavirus vánoční trhy omezil a vloni úplně zrušil, letos se mohl adventní čas vrátit zase k normálu. Opavské Horní náměstí ozdobil dřevěný betlém, připravena byla Ježíškova pošta a otevřeny byly stánky s občerstavením. Většina prodejců se ale soustředila na Dolním náměstí. Lidé si tady mohou nakoupit třeba vánoční dekorace nebo dárky.

Žaneta Demelová, prodejce mýdel a svíček: „Prodáváme jako každý rok ručně dělaná mýdelka. A také plovoucí svíčky ze skořápky."

Šárka Masařová, prodejce vánočních dekorací: „Máme jmelí – stříbrné, zlaté, zelené. A také adventní věnce.“

Čas do Štědrého dne tady zpestří pestrý kulturní program.

Martin Žižlavský, organizátor trhů: „Mimo klasická vystoupení folklórních souborů a žáků ZUŠ, které k Vánocům patří, zahrají také folkové a rokové kapely.“

Lidi ale lákalo především slavnostní rozsvěcení stromu. O první adventní neděli sem jich kvůli tomu zamířily tisíce.

návštěvníci Vánočních trhů v Opavě: Chodíme každý rok na rozsvícení stromečku. Tak i letos jsme tady.“
Tomáš Navrátil, primátor Opavy: „Přeji ze srdce všem, ať v tom každodenním shonu si najdou chvíli pro svoje přátele, rodinu, kamarády. Ať si s nimi posedí a popovídají si.“

Na Dolním náměstí teď blížící se vánoční svátky bude připomínat 35 let stará a 16 metrů vysoká jedle ojíněná. Strom městu darovali manželé Kurkovi ze Štěpánkovic. Kvůli energetické krizi bude ale zářit do tmy jen v omezeném čase.

Martin Girášek, provozně technický náměstek, Technické služby Opava: „Vánoční osvětlení bude svítit tak, že se bude spínat zároveň s klasickým osvětlením. A v deset hodin večer bude vypnuto.“

Slavnostní osvětlení má také obchodní dům Breda, který se nyní opravuje. Vloni se na něj lidé složili v internetové sbírce. Pro mnohé Opavany je tato kulturní památka ikonou.

obyvatel Opavy: „Jsem z generace, která chodila do Bredy nakupovat dárky na Vánoce, tak jsem si to přišel připomenout.“

Také tady se ale bude šetřit. 1 500 žárovek se rozzáří pouze o adventních nedělích v čase od 17 do 18 hodin.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyKamil Reichel - výrobna
Markvartovice
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Kamil Reichel - výrobna
Markvartovice
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční k.s.- pracoviště Hlučín
Hlučín
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry