Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opavští „emisaři“ představili svůj projekt na mezinárodní konferenci o světelném znečištění

  • Opava,

Boj proti světelnému znečištění je jednou z priorit českého předsednictví v Evropské unii. Vliv umělého osvětlení během noci na přírodu i zdraví člověka je nesporný. Před několika lety se touto problematikou začali zabývat studenti Slezského gymnázia v Opavě. Svá zjištění teď prezentovali na mezinárodní konferenci v Brně. Studentka Aneta Grueberová přidá podrobnosti.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Projekt Emise vznikl na Slezském gymnáziu v roce 2013, kdy studenti začali osvětou bojovat proti znečištěnému ovzduší. Posledních 5 let se věnuje světelnému znečištění. Proč ta změna?

Aneta Grueberová, členka projektu EMISE, Slezské gymnázium, Opava:  „Po těch letech, co jsme bojovali proti znečištěnému ovzduší, jsme zaznamenali jisté zlepšující se znaky. Celkově je už nyní topná sezóna pro lidi v Opavě mnohem přívětivější. Proto jsme se přemístili ke světelnému znečištění. Zjistili jsme, že je to nutné, jelikož lidé o tom nic moc nevědí.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR:  Jak je na tom Opava, co se týká světelného smogu? A co konkrétně můžete pro zlepšení situace udělat?

Aneta Grueberová, členka projektu EMISE, Slezské gymnázium, Opava: „Když jsme před sedmi lety začali měřit ulice a zpracovávat data, tak jsme viděli, že Opava na tom není zase tak špatně oproti ostatním městům v ČR. Ale vždycky se dá něco z lepšit. A tak jsme začali zpracovávat data z celé Opavy. Dali jsme je magistrátu a poskytli jsme je i technickým službám, které mají na starosti osvětlení ve městě. V reakci na to začali měnit určité typy lamp v určitých částech města. Takže světelný smog v Opavě je mnohem lepší, než před sedmi lety.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Zájem o tento školní projekt projevili zástupci Lichtenštejnska, Švýcarska a Rakouska, kteří se účastnili mezinárodní konference o světelném znečištění, kde jste přednášela. Navázali jste spolupráci?

Aneta Grueberová, členka projektu EMISE, Slezské gymnázium, Opava:  „Všichni tito zástupci byli nadšeni. Ocenili, že jsme iniciativa „z dola“ a ještě k tomu studenti, kterým se nedává velká váha. Ale i tak to má smysl. Momentálně je naše spolupráce v řešení.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Drahé energie možná nyní pomohou zhastnout některá světla na místech, kde to není nezbytně nutné. Zaznamenali jste nějakou změnu?

Aneta Grueberová, členka projektu EMISE, Slezské gymnázium, Opava: „V Opavě jsme nic takového prozatím nezaznamenali. Ale začínáme novou sérii měření, takže uvidíme za pár měsíců.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Světelné znečištění prozatím legislativa nijak neřeší. Pravomoci ale deleguje na města, která by mohla vyhláškou upravit kdy a kde se bude večer svítit. Má Opava takovou vyhlášku?

Aneta Grueberová, členka projektu EMISE, Slezské gymnázium, Opava: „Opava v této době žádnou vyhlášku nemá. Ale podle našich informací ji řeší. Je ale důležité dodat, že Ministerstvo Životního prostředí připravuje osvětlovací příručku a také vyhlášku, která by platila v celé ČR.“


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy