Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opavští „emisaři“ představili svůj projekt na mezinárodní konferenci o světelném znečištění

Opava |

Boj proti světelnému znečištění je jednou z priorit českého předsednictví v Evropské unii. Vliv umělého osvětlení během noci na přírodu i zdraví člověka je nesporný. Před několika lety se touto problematikou začali zabývat studenti Slezského gymnázia v Opavě. Svá zjištění teď prezentovali na mezinárodní konferenci v Brně. Studentka Aneta Grueberová přidá podrobnosti.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Projekt Emise vznikl na Slezském gymnáziu v roce 2013, kdy studenti začali osvětou bojovat proti znečištěnému ovzduší. Posledních 5 let se věnuje světelnému znečištění. Proč ta změna?

Aneta Grueberová, členka projektu EMISE, Slezské gymnázium, Opava:  „Po těch letech, co jsme bojovali proti znečištěnému ovzduší, jsme zaznamenali jisté zlepšující se znaky. Celkově je už nyní topná sezóna pro lidi v Opavě mnohem přívětivější. Proto jsme se přemístili ke světelnému znečištění. Zjistili jsme, že je to nutné, jelikož lidé o tom nic moc nevědí.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR:  Jak je na tom Opava, co se týká světelného smogu? A co konkrétně můžete pro zlepšení situace udělat?

Aneta Grueberová, členka projektu EMISE, Slezské gymnázium, Opava: „Když jsme před sedmi lety začali měřit ulice a zpracovávat data, tak jsme viděli, že Opava na tom není zase tak špatně oproti ostatním městům v ČR. Ale vždycky se dá něco z lepšit. A tak jsme začali zpracovávat data z celé Opavy. Dali jsme je magistrátu a poskytli jsme je i technickým službám, které mají na starosti osvětlení ve městě. V reakci na to začali měnit určité typy lamp v určitých částech města. Takže světelný smog v Opavě je mnohem lepší, než před sedmi lety.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Zájem o tento školní projekt projevili zástupci Lichtenštejnska, Švýcarska a Rakouska, kteří se účastnili mezinárodní konference o světelném znečištění, kde jste přednášela. Navázali jste spolupráci?

Aneta Grueberová, členka projektu EMISE, Slezské gymnázium, Opava:  „Všichni tito zástupci byli nadšeni. Ocenili, že jsme iniciativa „z dola“ a ještě k tomu studenti, kterým se nedává velká váha. Ale i tak to má smysl. Momentálně je naše spolupráce v řešení.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Drahé energie možná nyní pomohou zhastnout některá světla na místech, kde to není nezbytně nutné. Zaznamenali jste nějakou změnu?

Aneta Grueberová, členka projektu EMISE, Slezské gymnázium, Opava: „V Opavě jsme nic takového prozatím nezaznamenali. Ale začínáme novou sérii měření, takže uvidíme za pár měsíců.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Světelné znečištění prozatím legislativa nijak neřeší. Pravomoci ale deleguje na města, která by mohla vyhláškou upravit kdy a kde se bude večer svítit. Má Opava takovou vyhlášku?

Aneta Grueberová, členka projektu EMISE, Slezské gymnázium, Opava: „Opava v této době žádnou vyhlášku nemá. Ale podle našich informací ji řeší. Je ale důležité dodat, že Ministerstvo Životního prostředí připravuje osvětlovací příručku a také vyhlášku, která by platila v celé ČR.“


Nahlásit chybu


K tématu

Ostrava opět přivítá odborníky rozvíjející nadané děti

10. srpna 2023 12:24 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava organizuje i v letošním roce unikátní konferenci s názvem Talent City. Jejím tématem je práce s nadanými žáky, podpora a rozvoj talentu v mnoha oblastech a inspirace zahraničními zkušenostmi odborníků a implementace úspěšných praxí do vzdělávání v Ostravě. Konference se uskuteční ve dnech třetího až pátého října 2023 na několika místech v centru Ostravy. Akce je určena nejen odborné, ale také laické veřejnosti.

Ostrava se připravuje na říjnové Evropské dny handicapu

28. srpna 2023 18:09 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Evropské dny handicapu se letos uskuteční od 3. do 5. října. Odborný program letošního ročníku je zaměřen na aktuální témata související s narůstajícím počtem psychických onemocnění nejen u dospělých, ale zejména u dětí a mladých lidí.

Den moderních technologií na bruntálské průmyslovce uzavřel mezinárodní projekt Technika bez hranic

27. září 2023 12:00 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Projekt Technika bez hranic realizovala Bruntálská Střední průmyslová škola a Obchodní akademie od roku 2019 . Společně s partnery z Polska a Slovenska řešili problematiku inovace technologií, odborného vzdělávání a jeho propojení s podnikatelskou praxí. Společná konference celý projekt uzavřela.


Ostravskou městskou policii posílili nováčci. Bezpečnost ve městě se stále zlepšuje

V Ostravě bude zase o trochu bezpečněji. Do rukou primátora Jana Dohnala složilo slib 13 nových městských policistů, kteří okamžitě nastupují na služebny po celém městě. Své úkoly ale samozřejmě budou plnit především přímo v ulicích.

Lidé opět obdivují květinovou louku před havířovskou nemocnicí

Nemocnice v Havířově i v letošním roce nechala před hlavním vstupem vysadit květinovou louku. Ta hraje doslova všemi barvami a nečekaně na ní vykvetly i slunečnice.

VIDEO: Bobr zůstal uvězněn v čistírně odpadních vod, vysílené zvíře vysvobodili hasiči

Dnes 10:41 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Hasiči mají na kontě další zachráněné zvíře, tentokrát bobra, kterého uvěznila usazovací nádrž čistírny odpadních vod v Ostravě-Kunčicích.

Bezmála 100 metrů vysoká věž Dolu Lazy je připravena k odstřelu

Dnes 11:26 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V sobotu v 10 hodin by se podle všech předpokladů měla poroučet k zemi betonová skipová věž bývalého Dolu Lazy v Orlové. V okolí už jsou připravené plochy, ze kterých bude moci odstřel sledovat i veřejnost.

Skokani z Fokusu získali bronzové evropské medaile, i tu historicky první pro Českou republiku

Tým dětí ze Střediska volného času Fokus zabodoval na mistrovství Evropy. V rychlostním skákání přes švihadla získal tři bronzové medaile. Jsou to historicky první medaile z evropského šampionátu v této sportovní disciplíně pro Českou republiku.

Příměstský tábor MasterChef učí děti ve Frýdku-Místku vařit

Pizza, croassaint nebo třeba moravské koláče. Nejen to si samy připravily děti v cvičné kuchyni střediska Volného času Klíč Frýdek-Místek. Oblíbený příměstský tábor, který učí děti vařit, byl opět kompletně zaplněn. Některé děti ho absolvují i opakovaně.

V Opavě přes léto opravují komunikace a poškozené dlažby a revitalizují zeleň

Včera 19:28 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opava prochází různými úpravami. Ve městě se zkrášlují záhony, opravují chodníky, komunikace a poškozené dlažby. Další zastávky městské hromadné dopravy pak chrání ptáky před nárazy do skel nové polepy.

Letní kino si Novojičíňáci užívají dva týdny v zahradě Slunce

Přestože areál letního kina v Novém Jičíně už před několika lety zalila voda okrasného vodního prvku, o zážitek z filmových večerů pod širým nebem lidé ochuzeni nejsou. Také letos se dva týdny venkovního biografu odehrávají v zahradě Nového Slunce.

Teplárna Frýdek-Místek vyrábí teplo už jen z biomasy a plynu

Frýdecko-Místecká teplárna definitivně odešla od spalování uhlí. Nově vyrábí teplo pro domácnosti a další odběratele už jen z biomasy a zemního plynu. Tímto krokem se završil proces ekologizace teplárny, zahájený v roce 2021.

Stavba nového sběrného dvora běží podle harmonogramu. Hotová bude do listopadu

Včera 19:41 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě-Kylešovicích pokračuje stavba nového sběrného dvora. Vzniká na ploše o velikosti 6 a půl tisíce metrů čtverečních, bude největší ve městě a umožní tak i zpracování velkoobjemového odpadu a suti z domácností.

Na Stříbrném jezeře se utkali nadějní plavci ve Slezském poháru a MČR

Včera 19:56 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na Stříbrném jezeře v Opavě se uskutečnil Slezský pohár a Mistrovství ČR v dálkovém plavání v kategoriích mladšího a staršího žactva. Těchto plaveckých závodů se každoročně účastní bezmála 300 plavců z celé ČR.

Na Stříbrném jezeře v Opavě se utkali nadějní plavci ve Slezském poháru a MČR

23. července 2024 9:48 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Na Stříbrném jezeře v Opavě se uskutečnil Slezský pohár a Mistrovství ČR v dálkovém plavání v kategoriích mladšího a staršího žactva. Těchto plaveckých závodů se každoročně účastní bezmála 300 plavců z celé ČR.

Stavba nového sběrného dvora v Opavě-Kylešovicích běží podle pláno. Bude největší ve městě

23. července 2024 9:47 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Opavě-Kylešovicích pokračuje stavba nového sběrného dvora. Vzniká na ploše o velikosti 6 a půl tisíce metrů čtverečních, bude největší ve městě a umožní tak i zpracování velkoobjemového odpadu a suti z domácností.

V Opavě-Kateřinkách začne výstavba nového parkoviště. Nabídne 40 míst i zeleň

17. července 2024 15:53 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě přibudou nová parkovací místa. Výstavba parkoviště na zelené ploše bude v nejbližších dnech zahájena na prostranství mezi obchodním centrem Katka a budovou pošty v Kateřinkách.

Děti se zdravotním postižením si užily letní tábor v Hradci nad Moravicí. Zatančily si i s Markétou Konvičkovou

17. července 2024 13:41 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Rotary club Opava opět po roce uspořádal týdenní tábor pro hendikepované děti i dospělé. Tentokrát na téma čáry a kouzla. Probíhal v hotelu Belaria Resort v Hradci nad Moravicí a nabídl pestrý program.

Knihovna města Opavy prošla rekonstrukcí střechy a fasády. Řeší se i výměna oken

17. července 2024 13:32 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Knihovna Petra Bezruče v Opavě roste do krásy. Národní kulturní památka po letech prošla rekonstrukcí střechy a fasády a získala tak původní vzhled z roku 1911, kdy byla postavena podle návrhu architekta Leopolda Bauera.

Opavští „emisaři“ představili svůj projekt na mezinárodní konferenci o světelném znečištění
Vydáno 14. prosince 2022 16:43, Opava, Katka Geryková
Boj proti světelnému znečištění je jednou z priorit českého předsednictví v Evropské unii. Vliv umělého osvětlení během noci na přírodu i zdraví člověka je nesporný. Před několika lety se touto problematikou začali zabývat studenti Slezského gymnázia v Opavě. Svá zjištění teď prezentovali na mezinárodní konferenci v Brně. Studentka Aneta Grueberová přidá podrobnosti.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Projekt Emise vznikl na Slezském gymnáziu v roce 2013, kdy studenti začali osvětou bojovat proti znečištěnému ovzduší. Posledních 5 let se věnuje světelnému znečištění. Proč ta změna?

Aneta Grueberová, členka projektu EMISE, Slezské gymnázium, Opava:  „Po těch letech, co jsme bojovali proti znečištěnému ovzduší, jsme zaznamenali jisté zlepšující se znaky. Celkově je už nyní topná sezóna pro lidi v Opavě mnohem přívětivější. Proto jsme se přemístili ke světelnému znečištění. Zjistili jsme, že je to nutné, jelikož lidé o tom nic moc nevědí.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR:  Jak je na tom Opava, co se týká světelného smogu? A co konkrétně můžete pro zlepšení situace udělat?

Aneta Grueberová, členka projektu EMISE, Slezské gymnázium, Opava: „Když jsme před sedmi lety začali měřit ulice a zpracovávat data, tak jsme viděli, že Opava na tom není zase tak špatně oproti ostatním městům v ČR. Ale vždycky se dá něco z lepšit. A tak jsme začali zpracovávat data z celé Opavy. Dali jsme je magistrátu a poskytli jsme je i technickým službám, které mají na starosti osvětlení ve městě. V reakci na to začali měnit určité typy lamp v určitých částech města. Takže světelný smog v Opavě je mnohem lepší, než před sedmi lety.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Zájem o tento školní projekt projevili zástupci Lichtenštejnska, Švýcarska a Rakouska, kteří se účastnili mezinárodní konference o světelném znečištění, kde jste přednášela. Navázali jste spolupráci?

Aneta Grueberová, členka projektu EMISE, Slezské gymnázium, Opava:  „Všichni tito zástupci byli nadšeni. Ocenili, že jsme iniciativa „z dola“ a ještě k tomu studenti, kterým se nedává velká váha. Ale i tak to má smysl. Momentálně je naše spolupráce v řešení.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Drahé energie možná nyní pomohou zhastnout některá světla na místech, kde to není nezbytně nutné. Zaznamenali jste nějakou změnu?

Aneta Grueberová, členka projektu EMISE, Slezské gymnázium, Opava: „V Opavě jsme nic takového prozatím nezaznamenali. Ale začínáme novou sérii měření, takže uvidíme za pár měsíců.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Světelné znečištění prozatím legislativa nijak neřeší. Pravomoci ale deleguje na města, která by mohla vyhláškou upravit kdy a kde se bude večer svítit. Má Opava takovou vyhlášku?

Aneta Grueberová, členka projektu EMISE, Slezské gymnázium, Opava: „Opava v této době žádnou vyhlášku nemá. Ale podle našich informací ji řeší. Je ale důležité dodat, že Ministerstvo Životního prostředí připravuje osvětlovací příručku a také vyhlášku, která by platila v celé ČR.“


Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000034796/opavsti-emisari-predstavili-svuj-projekt-na-mezinarodni-konferenci-o-svetelnem-znecisteni