Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ministr školství Vladimír Balaš v Opavě

  • Opava,

Ministr školství Vladimír Balaš přijel na Opavsko. Navštívil základní školu v Hradci nad Moravicí a v Brance u Opavy. Pak se zastavil v Opavě na Mendelově gymnáziu a Slezské univerzitě.

Mendelovo gymnázium bude slavit 140. výročí svého založení. Také proto si jej ministr školství Vladimír Balaš vybral k návštěvě. Přivítali jej členové zdejšího pěveckého sboru.

V nově zrekonstruované biologické laboratoři na něj čekali studenti napříč všemi ročníky tohoto osmiletého gymnázia, kteří si připravili zajímavé pokusy i pozorování, např. jak oddělit DNA z banánu a nebo třeba zkoumali mozek.

Arden Alexander Zadrick, student, Mendelovo gymnázium v Opavě: „Je to velice složitý orgán. Nervy se budou vždycky vždy podle člověka adaptovat prostředí.“

Poté si poslechl názory studentů k chystané reformě školství. Zabývali se tím, zda by školy měly mít specifická zaměření. Studenti shrnuli pro i proti.

Vladimír Balaš (STAN), ministr školství, mládeže a tělovýchovy: „To, co chceme změnit v Rámcových vzdělávacích programech, je individualizace vzdělávání. A to si myslím, že tyto inspirace jsou důležité i pro tu revizi, která se připravuje.“

Na Mendelově gymnáziu mají s užším zaměřením studentů na konkrétní předmět dobré zkušenosti.

Monika Klapková, ředitelka, Mendelovo gymnázium v Opavě: „My se snažíme objevit ve studentovi ten talent, A pokud je mimořádný, tak jej podpoříme, dáme mu prostor. A snažíme se jeho potenciál využít.“

Právě rozvoj talentovaných žáků nebo také propojování jednotlivých předmětů, méně biflování či otázka povinného druhého cizího jazyka - to jsou témata, nad kterými by se měla školská reforma zamýšlet. Změny by mělo přinést září roku 2024.

To studenti už nyní přesně vědí, co má být ve škole jinak.

student, Mendelovo gymnázium v Opavě: „Já si myslím, že by se měl změnit přístup ke známkám.“
studentka, Mendelovo gymnázium v Opavě: „Učitelé by neměli chtít, abychom se "šrotili"  informace nazpaměť:“

O způsobech výuky pak ministr debatoval na setkání s pedagogy. Své jméno pak zapsal do historické školní kroniky Mendelova gymnázia.

Vladimír Balaš se poté přesunul na Slezskou univerzitu, kde navštívil Fyzikální ústav a Fakultu veřejných politik. Setkal se se současným rektorem Pavlem Tulejou i s jeho nově jmenovaným nástupcem Tomášem Gongolem.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy