Průkopníkem ve výrobě ohýbaného nábytku se stal německý truhlář Michael Thonet a firma, která následně nesla jeho jméno. V 60.letech 19. století vybudoval v Rakousku-Uhersku a Německu hned několik továren. Speciální technologie ohýbání dřeva dala vznik elegantnímu nábytku.
Židle, stoly, věšáky, stojánky na noviny nebo klekátka určená k modlitbám byly vyrobeny z napařených bukových tyčí, které byly poté uloženy do speciálních forem a vysušeny. Každý výrobek měl svou formu, a to na každou ohnutou část. Namísto čalounění se začal objevovat do té doby neobvyklý ratanový výplet.
Tato židle patří k nejstarším typům, které firma Thonet vyráběla. Jednu z nich zapůjčila firma TON, která ohýbaný nábytek v Bystřici pod Hostýnem stále po vzoru zakladatele továrny produkuje.
V roce 1870 začala s výrobou ohýbaného nábytku také vsetínská firma Kohn, která sebrala Thonetům monopol. Trh se pomyslně rozdělili. Zatímco v jejím portfoliu byly spíš luxusnější kousky, jako třeba tato bílá kolébka z přelomu 19. - 20. století, konkurent se zaměřil spíš na střední třídu.
Návštěvníci vernisáže si mohli výstavu projít s komentářem. Pokochat se krásným nábytkem ale můžete v expozici Cesta města v Obecním domě ještě v následujících dnech, a to až do poloviny června.