Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Děti zachraňovaly jídlo aneb výstava zážitkově

  • Opava,

Zachraň jídlo – tak se jmenuje výstava, kterou připravila stejnojmenná nezisková organizace ve spolupráci Opavskou kulturní organizací. Upozorňuje, že až polovina jídla z domácností skončí v koši. Jak přestat plýtvat potravinami? Také to se během animačního programu dozvíte.

Od ledna je v opavském Obecním domě k vidění interaktivní výstava s názvem Zachraň jídlo. Ukazuje, jak náročnou cestu musí potraviny podniknout, než se dostanou do obchodů a na náš stůl. A také kolik jídla přijde nazmar kvůli plýtvání.

Opavská kulturní organizace teď připravila animační programy pro ty, kteří se chtějí dozvědět něco víc. Do galerie tentokrát zavítali školáci.

Lenka Přibylová, externí galerijní lektorka: „Zjišťují, jakou cestu mají potraviny za sebou. Jak je to složitý proces, než se k nám dostanou a dostanou se do obchodu.“

Toto bludiště názorně ukazuje, jak náročná je cesta potravin do České republiky. Tak třeba takový banán urazí z Kostariky cestu dlouhou víc jak 14 000 kilometrů. Rekordmanem je ale čínská rýže kterou čeká navíc ještě dalších 10 000 kilometrů. Děti také zkoumaly, co všechno předchází tomu, než z linky vyjede třeba rybí konzerva nebo krabice zabalených vajec.

Jakub: „Nejvíc se mi líbila autíčka. Mohli jsme si zkusit zajezdit.  A mohli jsme si zkusit, jak  potraviny putují světem.“

Důležité je uchovávání potravin, aby vydržely dlouho čerstvé. I o tom byla řeč. A došlo také na pár fíglů, jak jejich trvanlivost prodloužit. A pokud některé potraviny přece jen ztrácejí na čerstvosti, jsou tady tzn. záchranářské recepty, které je doslova a do písmene zachrání před jistou zkázou.

Aneta: „My jsme vařili polívku ze starého chleba a dali jsme tam ocet, vajíčka, česnek, rajčata.

A právě vaření bylo to, co bavilo děti nejvíce.

Simon: „Mně se líbí ten hrnec s gulášem. Akorát to jde trochu těžce míchat.“

V galerii děti během hodiny a půl plnily nejrůznější úkoly a zároveň se dozvěděly jak neplýtvat potravinami.

Lenka Přibylová, externí galerijní lektorka: „Celé by to měl být akční, aktivní, zážitkové. Aby děti měly pocit, že prožívají tu výstavu. Že jen nekoukají, ale skutečně to i prožívají.“

Výstava bude v opavském Domě umění k vidění až do června. Kromě volné prohlídky jsou připraveny také další animační programy pro školy i pro veřejnost.
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyMoravskoslezské energetické centrum, příspěvková - pracoviště Budišov nad Budišovkou
Budišov nad Budišovkou
od 23 390 do 34 370 Kč/měsíc

Detail

Lukáš Rinka - Gyros Kravaře
Kravaře
od 125 Kč/hod.

Detail

Česká distribuční k.s. - pracoviště Vítkov
Vítkov
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry