Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Čtenáři se začínají po koronavirové přestávce do knihovny vracet

Opava |

Akce, která zve do knihovny, tedy Březen – měsíc čtenářů, je tady. Opavská Knihovna Petra Bezruče připravila pestrý výběr přednášek, besed i workshopů. Letošní motto „Zpátky do knihoven“ naplňuje beze zbytku. A s radostí oznamuje, že po koronavirovém odlivu čtenářů začíná zájem o knihovnické služby zase stoupat.

Březen jako měsíc čtenářů vyhlašuje od roku 2010 Svaz knihovníků a informačních pracovníků. Smyslem je přimět lidi, aby více četli a podporovali své vzdělání i kulturní rozhled. A letos si tato akce dala ještě jeden cíl: vrátit do knihoven čtenáře, kteří sem v době pandemie koronaviru přestali chodit.

Zuzana Bornová, ředitelka, Knihovna P. Bezruče v Opavě: „My jsme viděli v roce 2022, že se čtenáři do knihovny začínají vracet. Měli jsme z toho velkou radost. Ale myslela jsem si, že se vrátíme na úroveň nejlepších let 2017/18.Bohužel, těchto čísel jsme ještě nedosáhli.“I tak ale opavská knihovna slaví úspěch. Vloni totiž výrazně přibylo nejmladších čtenářů. Děti do 15 let tvoří významnou čtvrtinu z celkového počtu registrovaných návštěvníků.

Zuzana Bornová, ředitelka, Knihovna P. Bezruče v Opavě: „Je to způsobeno tím, že navazujeme na dlouhou přestávku v období covidu v letech 2020 a 2021. Kdy se začínají školy vracet na různé knihovnické lekce, akce. A má to také pozitivní vliv, že se hlásí nové děti do knihovny.“

Svůj vliv na to mají jistě i akce pro maminky s nejmenšími dětmi, se kterými se i během doby koronavirových opatření setkávali knihovníci na venkovních akcích.

V knihovně si čtenáři nejčastěji půjčují knihy, dále časopisy, noviny, hudební a filmové nosiče nebo audio knihy.

Během akce Březen měsíc čtenářů zesílí kulturní nabídka knihovny. Už nyní je zde k vidění výstava šperků, chystají se výstavy prací studentů uměleckých škol, připraveny jsou cestovatelské besedy např. o Japonsku nebo Tanzánii. Naplánovaný je také literární workshop pro děti či trénink paměti pro seniory. Podrobné informace najdete na webových stránkách knihovny.

A na poslední březnový den se chystá tradiční akce pro děti s přespáním v knihovně. Jmenuje se Noc s Andersenem.

Pavlína Nováková, vedoucí dětského odd., Knihovna P. Bezruče v Opavě: „Navštívíme raduňské rybníky, kde na ně budou čekat kouzelné bytosti. Budou plnit úkoly a půjdeme také na prohlídku raduňského zámku. Po návratu do knihovny povečeří a budeme číst pohádky.“

Knihovna Petra Bezruče má celkem osm poboček, a to nejen v Opavě, ale také v městských částech. Jednu z nich, knihovnu v Kylešovicích, čeká letos stěhování do nových prostor. Z tohoto důvodu bude pro veřejnost od června uzavřená.

Nahlásit chybu


K tématu

Regionální knihovna připravila pro veřejnost na březen spoustu akcí

12. března 2024 17:00 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Karvinská regionální knihovna se tradičně připojila k celostátní akci Březen - měsíc čtenářů. Pro širokou veřejnost připravila pestrou nabídku nejrůznějších akcí a aktivit pro děti i dospělé.

Kdy jindy do knihovny, než v březnu. Ta ve Studénce zve na přednášky a registraci dětí zdarma

8. března 2024 16:05 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Knihovna ve Studénce patří k těm, které se pravidelně připojují k celorepublikové kampani Březen – měsíc čtenářů. Cílem je přimět lidi, aby více četli a podporovali tak rozvoj svého vzdělání a kulturního rozhledu.

Knihovna v Havířově připravuje bohatý program na měsíc čtenářů

27. února 2024 10:16 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Březen je měsíc čtenářů. Knihovna v Havířově proto připravuje ve všech svých pobočkách bohatý program pro všechny generace.


Krojovaní horníci si pietním aktem připomněli důlní neštěstí na Dole Gabriela

Před 100 lety zahynulo při důlním neštěstí na Dole Gabriela 15 horníků. Tuto tragickou událost si připomněli krojovaní horníci v Karviné-Dolech pietním aktem a také bohoslužbou v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary.

Klauni z Balónkova baví děti na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku

Pravidelně navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a baví tamní děti. Návštěvy klaunů patří mezi nedílnou součást péče o malé pacienty i v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Samotní klauni svou práci berou jako poslání.

Senioři se mohou hlásit o místo v novém Domově pod Bílou horou v Kopřivnici

Včera 15:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Domov pod Bílou horou v Kopřivnici ode dneška přijímá žádosti o službu v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Celkem nabízí 84 míst. Nový domov buduje Moravskoslezský kraj od konce roku 2021, aktuálně se stavba dokončuje a připravuje se spuštění provozu domova jako nové krajské příspěvkové organizace. Slavnostní otevření je naplánováno na 18. červen.

Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

V průběhu jara vysadí ve Frýdku-Místku na 100 stromů a 400 keřů

Frýdek-Místek bude bohatší o další stovky kusů dřevin. Právě v těchto dnech totiž probíhá pravidelná jarní výsadba stromů a keřů. Letos do ní město investuje 880 tisíc korun.

Kniha očima pamětníků „K poslední šichtě – Zdař Bůh!“ mapuje důlní neštěstí před 100 lety

V pátek 12. dubna 2024, v den stého výročí ničivé exploze v Dole Gabriela byla v Karviné slavnostně pokřtěna kniha, která očima pamětníků mapuje nejen tuto ale i další, největší důlní katastrofu na Karvinsku, při které zahynulo 235 horníků.

Protidrogový vlak se po tříleté pauze vrátil varovat a odradit

Do Nového Jičína se po tříleté pauze vrátil protidrogový vlak. Revolution train tu zastavil na jeden den, otevřen byl pro školní skupiny i veřejnost zdarma.

Aktivní senioři uspořádali ve Frýdku-Místku turnaj v badmintonu

Sportem předcházejí krizi středního věku. Takové je pořekadlo seniorů ve spolku Aktivní senioři Frýdek-Místek. Aktuálně mají za sebou třetí ročník turnaje v badmintonu, který měl tradičně velký úspěch. Desítky seniorů mezi sebou s velkým nasazením soupeřili o medaile a nejlepší umístění.

Za srážení lidí čeká bezdomovce vězení. 69letá seniorka spadla dokonce na koleje

Včera 10:44 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Otřesný případ agresivity řeší v těchto dnech ostravští policisté. Opilý bezdomovec se zcela bezdůvodně vrhal na kolemjdoucí na Svinovských mostech a srážel je na zem. Téměř 70letá žena dokonce skončila v kolejišti.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Včera 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

V opavské nemocnici pokračuje stavba nadzemních koridorů mezi pavilony

Včera 17:31 | Opava | Jiří Cileček

Ve Slezské nemocnici Opava se staví nadzemní koridory mezi pavilony S,V a L,N. Zakázku ve výši 150 milionů korun financuje zřizovatel nemocnice, Moravskoslezský kraj. První část by měla být hotová do konce roku.

V centru Opavy se závodilo v orientačním sprintu. Závod byl součástí oslav 800 let od založení Opavy

13. dubna 2024 21:47 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě odstartoval jarní žebříček MS kraje a Mistrovství Moravskoslezského kraje v orientačním sprintu. Závod byl zároveň součástí oslav 800 let od založení Opavy. Start i cíl byl v areálu Minoritského kláštera a zahrady.

Opavský Spolek Kapradí si musel poradit se záplavou tulipánů. Vykvetly všechny najednou

13. dubna 2024 21:39 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Nezvykle teplé počasí udělalo mnoha lidem radost. Pěstitelům jarních květin ale naopak spousty starostí. Například různé druhy tulipánů, které kvetou postupně několik týdnů, letos vykvetly všechny během pár dní.

Opavští policisté s psovody pravidelně kontrolují chaty a rekreační zařízení

13. dubna 2024 21:31 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opavští policisté pravidelně kontrolují chatové oblasti. Ty jsou totiž častým terčem zlodějů a nechtěných návštěv. Ke krádežím a vloupáním nejčastěji dochází v zimním období. Trestnou činnost ale policie zaznamenává po celý rok.

Hematologicko-transfuzní oddělení SNO zaplnili policisté. Společně darovali krev

10. dubna 2024 18:59 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Krev se zatím nedá uměle vyrobit. Pacienti jsou tak odkázáni na pomoc druhých. Darovat společně tuto vzácnou tekutinu pravidelně chodí na hematologicko-transfuzní oddělení Slezské nemocnice policisté z Opavy a okolí.

Okolí Stříbrného jezera je čistší. Opavané ho zbavili odpadků v rámci akce Ukliďme Česko

10. dubna 2024 18:36 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Už po 10. se Opavané mohli zapojit do celorepublikové akce Ukliďme Česko. Hlavní úklidový den proběhl uplynulou sobotu, kdy se jedna ze skupinek dobrovolníků vydala na úklid kolem Stříbrného jezera.

Čtenáři se začínají po koronavirové přestávce do knihovny vracet
Vydáno 8. března 2023 16:23, Opava, Katka Geryková
Akce, která zve do knihovny, tedy Březen – měsíc čtenářů, je tady. Opavská Knihovna Petra Bezruče připravila pestrý výběr přednášek, besed i workshopů. Letošní motto „Zpátky do knihoven“ naplňuje beze zbytku. A s radostí oznamuje, že po koronavirovém odlivu čtenářů začíná zájem o knihovnické služby zase stoupat.

Březen jako měsíc čtenářů vyhlašuje od roku 2010 Svaz knihovníků a informačních pracovníků. Smyslem je přimět lidi, aby více četli a podporovali své vzdělání i kulturní rozhled. A letos si tato akce dala ještě jeden cíl: vrátit do knihoven čtenáře, kteří sem v době pandemie koronaviru přestali chodit.

Zuzana Bornová, ředitelka, Knihovna P. Bezruče v Opavě: „My jsme viděli v roce 2022, že se čtenáři do knihovny začínají vracet. Měli jsme z toho velkou radost. Ale myslela jsem si, že se vrátíme na úroveň nejlepších let 2017/18.Bohužel, těchto čísel jsme ještě nedosáhli.“I tak ale opavská knihovna slaví úspěch. Vloni totiž výrazně přibylo nejmladších čtenářů. Děti do 15 let tvoří významnou čtvrtinu z celkového počtu registrovaných návštěvníků.

Zuzana Bornová, ředitelka, Knihovna P. Bezruče v Opavě: „Je to způsobeno tím, že navazujeme na dlouhou přestávku v období covidu v letech 2020 a 2021. Kdy se začínají školy vracet na různé knihovnické lekce, akce. A má to také pozitivní vliv, že se hlásí nové děti do knihovny.“

Svůj vliv na to mají jistě i akce pro maminky s nejmenšími dětmi, se kterými se i během doby koronavirových opatření setkávali knihovníci na venkovních akcích.

V knihovně si čtenáři nejčastěji půjčují knihy, dále časopisy, noviny, hudební a filmové nosiče nebo audio knihy.

Během akce Březen měsíc čtenářů zesílí kulturní nabídka knihovny. Už nyní je zde k vidění výstava šperků, chystají se výstavy prací studentů uměleckých škol, připraveny jsou cestovatelské besedy např. o Japonsku nebo Tanzánii. Naplánovaný je také literární workshop pro děti či trénink paměti pro seniory. Podrobné informace najdete na webových stránkách knihovny.

A na poslední březnový den se chystá tradiční akce pro děti s přespáním v knihovně. Jmenuje se Noc s Andersenem.

Pavlína Nováková, vedoucí dětského odd., Knihovna P. Bezruče v Opavě: „Navštívíme raduňské rybníky, kde na ně budou čekat kouzelné bytosti. Budou plnit úkoly a půjdeme také na prohlídku raduňského zámku. Po návratu do knihovny povečeří a budeme číst pohádky.“

Knihovna Petra Bezruče má celkem osm poboček, a to nejen v Opavě, ale také v městských částech. Jednu z nich, knihovnu v Kylešovicích, čeká letos stěhování do nových prostor. Z tohoto důvodu bude pro veřejnost od června uzavřená.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000036081/ctenari-se-zacinaji-po-koronavirove-prestavce-do-knihovny-vracet