Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slezské zemské muzeum chystá výstavu o Lichtenštejnech. Exponáty zapůjčí i knížecí rod

  • Opava,

Slezské zemské muzeum chystá rozsáhlou výstavu, která představí působení knížat z Lichtenštejna na Opavsku a Krnovsku. Na její vernisáž v květnu přijedou také zástupci tohoto rodu, jehož vládnoucí knížata dodnes užívají dodnes titul vévoda opavský a krnovský.

Jan Adam II., kníže z Lichtenštejna, navštívil Opavu naposledy před šesti lety. Tehdy zahajoval výstavu exponátů, které do sbírek Slezského zemského muzea věnovali jeho předkové. Letošní připravovaná výstava s názvem Knížata z Lichtenštejna, páni země opavské a krnovské přiblíží působení tohoto významného rodu ve Slezsku.

Ondřej Haničák, autor připravované výstavy, Slezské zemské muzeum: „Návštěvníci se tam seznámí jak s rolí knížat z Lichtenštejna ve zdejší zemské stavovské samosprávě, tak jejich podílu na rekatolizaci regionu a rozvoji barokní kultury. Nebudou opomenuty ani aktivity v souvislosti s rodící se občanskou společností. Podpora spolku podpora turismu v Jeseníkách a další věci.“

Lichtenštejnové jsou s Krnovskem a Opavskem spjati od počátku 17. stolení. Věnovali se zde především lesnictví, které spolehlivě plnilo knížecí pokladnu. Dokládá to velká dřevěná plastická mapa z poč. 20. stol., která se dochovala i s prosklenou skříňkou pro její uschování. Uložena je v opavském zemském archivu. Nyní ji restaurátoři připravují k vystavení.

Ondřej Haničák, autor připravované výstavy, Slezské zemské muzeum: „Tato mapa dokumentovala podrobným způsobem v měřítku 1:25 000 síť průseků a lesních cest. Byla využívána lesními dělníky krnovské Knížecí komory lesního úřadu.“

Na přípravě výstavy spolupracují také další instituce z celé republiky. Základ ale tvoří exponáty ze Slezského zemského muzea. Výstava Bude připomínat 400 výročí připojení Krnovska a 410 výročí připojení Opavska k Lichtenštejnskému knížectví. Zahájena bude v květnu.

David Váhala, mluvčí, Slezské zemské muzeum: „Na výstavu z naší sbírky půjde několik desítek předmětů. Podle povahy jejich dochování buď budou konzervováný. Některý z nich budou také restaurovány.“

Z Vadúzu, nynějšího knížecího sídla, poputují do Opavy další vzácnosti, které rod vlastní. Půjde např. o zakládací listiny knížectví nebo malované portréty členů rodu. 

Lichtenštejnové vždy štědře dotovali opavské muzeum, a to nejen pořízením nejrůznějších exponátů, ale také přispěli na výstavbu jeho výstavních prostor v roce 1882.

Ondřej Haničák, autor připravované výstavy, Slezské zemské muzeum: „Na výstavbu jeho výstavní budovy v parku věnovali jednak pozemek po demolovaném opavském zámku. A také přispěli nemalou částkou, 11 000 zlatých, na realizaci stavebního projektu.“

Už nyní můžet vidět malou ochutnávku z připravované květnové výstavy. V arkádách ve Dvořákových sadech je instalována venkovní výstava, která představuje předměty, které do sbírek Slezského zemského muzea věnovali Lichtenštejnové.
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy