Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nedělní premiéra ve Slezském divadle: Ještě jednou, pane profesore

  • Opava,

Ještě jednou, pane profesore, tak se jmenuje komedie Antonína Procházky, kterou teď uvádí Slezské divadlo. V hlavní roli uvidíte Martina Valoucha. Jeho stárnoucí vysokoškolský profesor, který má pocit, že mu ujíždí vlak, a za každou cenu touží po dobrodružství, je famózní.

Příběh začíná v pracovně profesora ruské literatury, který dosud vedl nudný, spořádaný život se svou manželkou, a potřebuje zřejmě rozptýlit. Možná stejně, jako jeho žena Ema, profesorka německé filosofie, která se zamilovala do svého kolegy. Ten ale o její přízeň nestojí. A tak by byl raději, kdyby zůstala se svým manželem.

Martin Valouch, role Ivoše, Slezské divadlo: „S Ivošem se může ztotožnit každý muž tohoto věku, kterému já říkám stárnoucí mladík. Má nějaké představy, sny. Má pocit, že mu v něčem ujel vlak. Chtěl by zažít ještě nějakou romantiku, lásku.“

Neobvyklou možnost mu nabídne virtuální realita. Díky ní se dostane do svého oblíbeného románu Vojna a mír. A setká se zde s jednou z postav, mladičkou Natašou Rostovovou.

Andrea Zatloukalová, role Nataši, Slezské divadlo: „Je to komtesa, která s hrozně nudí. Chce zažít velkou lásku. Několikrát se zamilovává a najednou se v té naší hře, v tom jejím příběhu, objeví podivný pán, který tam nemá co dělat. A je to pro ni zvláštní, hrozně ji to fascinuje.“

Ivo se objeví nejen v životě šlechtičny, ale také rovnou v knize, kterou v II. polovině 19 století napsal ruský spisovatel Lev Niklolajevič Tolstoj.

Střet obou hrdinů z odlišné doby i prostředí je doprovázený vtipnou slovní přestřelkou, protože ačkoliv mluví stejným jazykem, vůbec si nerozumí.

Jevišti dominuje velké plátno, kam se promítají jednotlivé nakreslené scény, které se během představení poměrně často střídají.

Roman Meluzín, režisér: „Zdržovat se mohutnými přestavbami, i když vykreslení těch jednotlivých prostředí k tomu svádí, by asi bylo k ničemu. Tak jsme se rozhodli pro takovouto jednoduchost.“

Komedie současného scénáristy a režiséra Antonína Procházky s názvem Ještě jednou pane profesore je velmi dobře napsaná. A přestože vznikla před víc jak dvaceti lety, je stále vtipná a zábavná. Přesvědčit se o tom můžete na nedělní premiéře nebo pak během dalších repríz, které jsou naplánovány třeba na 21. března.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy