Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zebra se za tebe nerozhlédne

Opava |

Opavští policisté se zapojili do celorepublikové akce Zebra se za tebe nerozhlédne. V rámci ní připomínali školákům pravidla bezpečného přecházení přes silnici.

Sluchátka na uších, kapuce, která brání ve výhledu a pak také nepozornost jsou nejčastější „nešvary“ během předcházení přes ulici. Policisté přímo před školou radili dětem, jak bezpečně silnici přejít.

V rámci projektu Zebra se za tebe nerozhlédne stáli policisté před začátkem vyučování u některých základních škol a upozorňovali děti na skutečnost, že chodec na přechodu nemá absolutní přednost. Také aby přes silnici nepřebíhaly a pozorně se rozhlédly – nejprve doleva, pak doprava a pak znovu doleva.

Pavla Welnová, preventistka, Policie ČR Opava: „Mnohdy si řeknou, jsem na zebře, jsem na přechodu pro chodce. Auto mne vidí. Ale opak je pravdou. Pozornost mnohdy chybí.“

Tady, u Základní školy Boženy Němcové, dohlíží na bezpečné přecházení tzv. strážce přechodu. Stejně jako třináct jeho kolegů u jiných opavských škol. Tento muž každý všední den před osmou hodinou a pak ještě v odpoledním čase pomáhá dětem silnici před vchodem do školy přejít.

žákyně, ZŠ B. Němcové v Opavě: „On zastaví provoz a převede nás.“

Petr Kanovský, strážce přechodu: „Řidiči nedávají pozor na rychlost. Je tady předepsaná třicítka a jezdí tady až 60 – 70 km/hod.“

Řidiči by měli na silnicích před budovami škol, či v místě, kde se pohybují děti, být zvlášť obezřetní. Školáci se totiž mnohdy nevěnují důsledně situaci v dopravním provozu. A také mají špatný odhad, jak rychle auto jede a jak je daleko.

Pavel Blahut, koordinátor, BESIP Moravskoslezský kraj: „Řidič musí předvídat, že chodec může do vozovky náhle vstoupit, byť z jeho pohledu může chodec počkat. Ten ale nemusí situaci vidět stejně. Řidič by měl jet vždy takovou rychlostí, aby stačil zastavit před přechodem pro chodce.“

Právě děti jsou nejčastějšími účastníky kolizí s auty. A tak je dvakrát ročně preventivní policejní akce s názvem Zebra se za tebe nerozhlédne věnovaná právě jim.

Jako pozornost děti dostaly útlou knihu, která shrnuje správné přecházení přes silnici a také připomíná některá další pravidla silničního provozu.DOPORUČENÍ PRO PŘECHÁZENÍ PŘES SILNICI


  1. Přecházej na přehledném místě, ideálně přes přechod.
  2. Do vozovky vstup po bezpečném rozlédnutí.
  3. Do vozovky vstupuj, až když vozidla bezpečně zastaví.
  4. Nevbíhej pod jedoucí vozidlo.


Zdroj: Policie ČR, Zebra se za tebe nerozhlédne

Nahlásit chybu


K tématu

Školní rok začal. Policisté začali hlídat přechody u škol

9. září 2023 15:00 | Karviná | Monika Danková

Policisté vyrazili hned se začátkem nového školního roku k přechodům pro chodce v blízkosti škol. V rámci kampaně Zebra se za tebe nerozhlédne upozorňovali na bezpečné chování v silničním provozu. Tato celorepubliková akce probíhá také v Karviné.

Školní rok začal. Policisté začali hlídat přechody u škol

6. září 2023 16:00 | Celý MS kraj | Monika Danková

Policisté vyrazili hned se začátkem nového školního roku k přechodům pro chodce v blízkosti škol. V rámci kampaně Zebra se za tebe nerozhlédne upozorňovali na bezpečné chování v silničním provozu. Tato celorepubliková akce probíhá i v Karviné.

Psovodi moravskoslezských policistů uspěli v kynologických přeborech

7. května 2023 16:46 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ve dnech 23. až 28. dubna se ve Výcvikovém středisku psovodů a služebních psů Dobrotice uskutečnil devátý ročník Mistrovství Moravy psovodů se služebními psy pro rok 2022. V rámci mistrovství probíhaly současně ještě další soutěže, a to Krajský přebor psovodů Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje a Krajský přebor psovodů Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje. Organizátorem přeborů pro tento rok bylo naše krajské ředitelství.


Krojovaní horníci si pietním aktem připomněli důlní neštěstí na Dole Gabriela

Před 100 lety zahynulo při důlním neštěstí na Dole Gabriela 15 horníků. Tuto tragickou událost si připomněli krojovaní horníci v Karviné-Dolech pietním aktem a také bohoslužbou v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary.

Klauni z Balónkova baví děti na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku

Pravidelně navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a baví tamní děti. Návštěvy klaunů patří mezi nedílnou součást péče o malé pacienty i v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Samotní klauni svou práci berou jako poslání.

Senioři se mohou hlásit o místo v novém Domově pod Bílou horou v Kopřivnici

Včera 15:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Domov pod Bílou horou v Kopřivnici ode dneška přijímá žádosti o službu v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Celkem nabízí 84 míst. Nový domov buduje Moravskoslezský kraj od konce roku 2021, aktuálně se stavba dokončuje a připravuje se spuštění provozu domova jako nové krajské příspěvkové organizace. Slavnostní otevření je naplánováno na 18. červen.

Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

V průběhu jara vysadí ve Frýdku-Místku na 100 stromů a 400 keřů

Frýdek-Místek bude bohatší o další stovky kusů dřevin. Právě v těchto dnech totiž probíhá pravidelná jarní výsadba stromů a keřů. Letos do ní město investuje 880 tisíc korun.

Kniha očima pamětníků „K poslední šichtě – Zdař Bůh!“ mapuje důlní neštěstí před 100 lety

V pátek 12. dubna 2024, v den stého výročí ničivé exploze v Dole Gabriela byla v Karviné slavnostně pokřtěna kniha, která očima pamětníků mapuje nejen tuto ale i další, největší důlní katastrofu na Karvinsku, při které zahynulo 235 horníků.

Protidrogový vlak se po tříleté pauze vrátil varovat a odradit

Do Nového Jičína se po tříleté pauze vrátil protidrogový vlak. Revolution train tu zastavil na jeden den, otevřen byl pro školní skupiny i veřejnost zdarma.

Aktivní senioři uspořádali ve Frýdku-Místku turnaj v badmintonu

Sportem předcházejí krizi středního věku. Takové je pořekadlo seniorů ve spolku Aktivní senioři Frýdek-Místek. Aktuálně mají za sebou třetí ročník turnaje v badmintonu, který měl tradičně velký úspěch. Desítky seniorů mezi sebou s velkým nasazením soupeřili o medaile a nejlepší umístění.

Za srážení lidí čeká bezdomovce vězení. 69letá seniorka spadla dokonce na koleje

Včera 10:44 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Otřesný případ agresivity řeší v těchto dnech ostravští policisté. Opilý bezdomovec se zcela bezdůvodně vrhal na kolemjdoucí na Svinovských mostech a srážel je na zem. Téměř 70letá žena dokonce skončila v kolejišti.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Včera 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

Izolatéři

Hlučín Nástup: od 1. května 2024 od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Pokrývači

Hlučín Nástup: od 1. května 2024 od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

V opavské nemocnici pokračuje stavba nadzemních koridorů mezi pavilony

Včera 17:31 | Opava | Jiří Cileček

Ve Slezské nemocnici Opava se staví nadzemní koridory mezi pavilony S,V a L,N. Zakázku ve výši 150 milionů korun financuje zřizovatel nemocnice, Moravskoslezský kraj. První část by měla být hotová do konce roku.

V centru Opavy se závodilo v orientačním sprintu. Závod byl součástí oslav 800 let od založení Opavy

13. dubna 2024 21:47 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě odstartoval jarní žebříček MS kraje a Mistrovství Moravskoslezského kraje v orientačním sprintu. Závod byl zároveň součástí oslav 800 let od založení Opavy. Start i cíl byl v areálu Minoritského kláštera a zahrady.

Opavský Spolek Kapradí si musel poradit se záplavou tulipánů. Vykvetly všechny najednou

13. dubna 2024 21:39 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Nezvykle teplé počasí udělalo mnoha lidem radost. Pěstitelům jarních květin ale naopak spousty starostí. Například různé druhy tulipánů, které kvetou postupně několik týdnů, letos vykvetly všechny během pár dní.

Opavští policisté s psovody pravidelně kontrolují chaty a rekreační zařízení

13. dubna 2024 21:31 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opavští policisté pravidelně kontrolují chatové oblasti. Ty jsou totiž častým terčem zlodějů a nechtěných návštěv. Ke krádežím a vloupáním nejčastěji dochází v zimním období. Trestnou činnost ale policie zaznamenává po celý rok.

Hematologicko-transfuzní oddělení SNO zaplnili policisté. Společně darovali krev

10. dubna 2024 18:59 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Krev se zatím nedá uměle vyrobit. Pacienti jsou tak odkázáni na pomoc druhých. Darovat společně tuto vzácnou tekutinu pravidelně chodí na hematologicko-transfuzní oddělení Slezské nemocnice policisté z Opavy a okolí.

Okolí Stříbrného jezera je čistší. Opavané ho zbavili odpadků v rámci akce Ukliďme Česko

10. dubna 2024 18:36 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Už po 10. se Opavané mohli zapojit do celorepublikové akce Ukliďme Česko. Hlavní úklidový den proběhl uplynulou sobotu, kdy se jedna ze skupinek dobrovolníků vydala na úklid kolem Stříbrného jezera.

Zebra se za tebe nerozhlédne
Vydáno 13. dubna 2023 6:10, Opava, Katka Geryková
Opavští policisté se zapojili do celorepublikové akce Zebra se za tebe nerozhlédne. V rámci ní připomínali školákům pravidla bezpečného přecházení přes silnici.

Sluchátka na uších, kapuce, která brání ve výhledu a pak také nepozornost jsou nejčastější „nešvary“ během předcházení přes ulici. Policisté přímo před školou radili dětem, jak bezpečně silnici přejít.

V rámci projektu Zebra se za tebe nerozhlédne stáli policisté před začátkem vyučování u některých základních škol a upozorňovali děti na skutečnost, že chodec na přechodu nemá absolutní přednost. Také aby přes silnici nepřebíhaly a pozorně se rozhlédly – nejprve doleva, pak doprava a pak znovu doleva.

Pavla Welnová, preventistka, Policie ČR Opava: „Mnohdy si řeknou, jsem na zebře, jsem na přechodu pro chodce. Auto mne vidí. Ale opak je pravdou. Pozornost mnohdy chybí.“

Tady, u Základní školy Boženy Němcové, dohlíží na bezpečné přecházení tzv. strážce přechodu. Stejně jako třináct jeho kolegů u jiných opavských škol. Tento muž každý všední den před osmou hodinou a pak ještě v odpoledním čase pomáhá dětem silnici před vchodem do školy přejít.

žákyně, ZŠ B. Němcové v Opavě: „On zastaví provoz a převede nás.“

Petr Kanovský, strážce přechodu: „Řidiči nedávají pozor na rychlost. Je tady předepsaná třicítka a jezdí tady až 60 – 70 km/hod.“

Řidiči by měli na silnicích před budovami škol, či v místě, kde se pohybují děti, být zvlášť obezřetní. Školáci se totiž mnohdy nevěnují důsledně situaci v dopravním provozu. A také mají špatný odhad, jak rychle auto jede a jak je daleko.

Pavel Blahut, koordinátor, BESIP Moravskoslezský kraj: „Řidič musí předvídat, že chodec může do vozovky náhle vstoupit, byť z jeho pohledu může chodec počkat. Ten ale nemusí situaci vidět stejně. Řidič by měl jet vždy takovou rychlostí, aby stačil zastavit před přechodem pro chodce.“

Právě děti jsou nejčastějšími účastníky kolizí s auty. A tak je dvakrát ročně preventivní policejní akce s názvem Zebra se za tebe nerozhlédne věnovaná právě jim.

Jako pozornost děti dostaly útlou knihu, která shrnuje správné přecházení přes silnici a také připomíná některá další pravidla silničního provozu.DOPORUČENÍ PRO PŘECHÁZENÍ PŘES SILNICI


  1. Přecházej na přehledném místě, ideálně přes přechod.
  2. Do vozovky vstup po bezpečném rozlédnutí.
  3. Do vozovky vstupuj, až když vozidla bezpečně zastaví.
  4. Nevbíhej pod jedoucí vozidlo.


Zdroj: Policie ČR, Zebra se za tebe nerozhlédne

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000036652/zebra-se-za-tebe-nerozhledne