Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Revitalizace Stříbrného jezera je téměř dokončená

Opava |

Revitalizace okolí Stříbrného jezera v Opavě, se chýlí ke konci. Stavební úpravy, které trvaly tři roky, skončí za několik týdnů. Více o zatopeném sádrovcovém lomu, který je oblíbeným přírodním koupalištěm, řekne v rozhovoru Romeo Doupal, který je technickým dozorem na této stavbě.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR:  Dělníci momentálně finišují s dokončením některých drobných úprav. Shrňme na úvod, co všechno obsahovala revitalizace tohoto prostoru na kterou Ministerstvo financí uvolnilo 142 mil. korun?

Romeo Doupal, technický dozor investora: „Do té revitalizace patřily zejm. úpravy břehů jezera, vstupy do toho jezera, vybudovaná síť komunikací asfaltových i zpevněných ploch kolem jezera. Potom vytvoření akustické bariery u sjezdu z ul. Rolnické, kdy odkloňuje hluk z této frekventované komunikace. Plus spousty věcí, které nejdou vidět.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Nově se zlepší také dostupnost této lokality pro pěší a cyklisty. Vybudována byla lávka přes řeku Opavu a podchod pod rušnou silnicí, který bezpečně dovede chodce i cyklisty na místo. Obě stavby už jsou dokončené, ale otevřené prozatím nejsou. Proč?

Romeo Doupal, technický dozor investora: „Obě stavby jsou součástí revitalizace. Byť jsou hotové, tak teď probíhá zjednodušeně řečeno „papírování“. Stavby se musí zkolaudovat a jejich užívání povolit.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Revitalizace této lokality začala před třemi lety. Původně měla trvat rok a půl. Co způsobilo posunutí jejího dokončení?

Romeo Doupal, technický dozor investora: „Hned po zahájení výstavby v r. 2020 došlo k nečekanému zvýšení hladiny o metr a půl. Proto se zde musel postavit tzv. přepouštěcí kanál. Ten dnes přepouští hladinu vody a reguluje tak přesnou výšku vody ve Stříbrném jezeře. Zvýšení hladiny bylo zřejmě způsobeno tím, že tady nahoře v areálu bývalého Ingstavu došlo k propadu parkoviště. „Šlo o propad bývalé šachty. Proto pak Ministerstvo životního prostředí zadalo zkoumání všech dalších šachet, které v okolí jezera byly. Jedna z nich byla přímo na našem staveništi. Všechny šachty byly sanovány. Takže proto došlo k pozdržení stavebních prací.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Blíží se léto, lidé jsou zvědaví, kdy bude celý areál dokončený?

Romeo Doupal, technický dozor investora: „ Přestože zde tři roky probíhaly stavební práce, vždy jsme se snažili do míst, kde se zrovna nepracovalo, veřejnost pustit. Areál předáváme 17. května. Následující den, 18. května, už bude veřejnost moci celý areál bez omezení užívat. Slavnostní otevření se pak chystá na 25. května.“
Nahlásit chybu


K tématu

Ministr financí Zbyněk Stanjura navštívil Stříbrné jezero

27. května 2023 16:30 | Opava | Adéla Pluhaříková

Opavu navštívil ministr financí Zbyněk Stanjura. Nejdříve se zastavil na Stříbrném jezeře, které je po revitalizaci a s primátorem Tomášem Navrátilem se prošel po tamní nové lávce. Následně pokračoval do Hlučína. Končí totiž první etapa revitalizace místní Štěrkovny za 644 milionů korun.

Revitalizace Stříbrného jezera je u konce, letní sezóna je zahájena

31. května 2023 16:44 | Opava | Adéla Pluhaříková

Po dlouhých třech letech se konečně v Opavě veřejně zpřístupnilo Stříbrné jezero. Původně měla být stavba dokončena v prosinci 2021, ale stavbu zbrzdilo zvýšení hladiny jezera a přístavba odvodňovacích kanálů. Návštěvníci mohou už jezero bez problémů navštívit jak prostřednictvím nového podchodu tak lávky spojující jezero s Městskými sady.

Řasy, převlékárny, zeleň. Revitalizované Stříbrné jezero v Opavě prochází dodatečnými úpravami

22. června 2023 12:55 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Do Česka konečně dorazily letní teploty a lidé tak plní koupaliště. V Opavě míří zejména ke Stříbrnému jezeru, které prošlo náročnou revitalizací. Ta sice skončila na konci května, objevily se ale problémy s vodou a řeší se i další úpravy.


Vážná dopravní nehoda v Ostravě, dvě mladé dívky vstoupily pod projíždějící auto

Dnes 9:13 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly v pátek odpoledne v Ostravě-Zábřehu na křižovatce ulic Výškovická a ulice U Studia u vážné dopravní nehody. Ve tři čtvrtě na pět převzali operátoři tísňové volání o střetu osobního vozidla se dvěma chodci. Na místo okamžitě vyjel lékařský tým ze základny v Zábřehu, dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci a také policisté a hasiči. Záchranáři byli u zraněných během pěti minut.

Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Novojičínská ZUŠka proměnila městský park ve velké pódium

Novojičínské Smetanovy sady obsadili hudebníci, tanečníci, zpěváci a výtvarníci ze základní umělecké školy. Touto přírodní uměleckou scénou se připojili k celorepublikovému festivalu ZUŠ Open.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

23. května 2024 20:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Planetární stezku v Opavě doplnila nová planetka. Je pojmenována po prvním rektorovi SU

23. května 2024 19:36 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě slavnostně odhalili model planetky Černohorský. Její umístění v modelu Sluneční soustavy je poctou historicky prvnímu rektoru Slezské univerzity v Opavě Martinovi Černohorskému.

Planetární stezka v Opavě se rozšířila o planetku Černohorský. Je poctou prvnímu rektorovi SU

23. května 2024 11:13 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Opavě slavnostně odhalili model planetky Černohorský. Její umístění v modelu Sluneční soustavy je poctou historicky prvnímu rektorovi Slezské univerzity Martinovi Černohorskému.

Opava uspořádala už 6. ročník senior akademie. Nabídla přednášky, exkurze i kulturu

22. května 2024 19:12 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě proběhl další ročník oblíbené senior akademie. Město ji uspořádalo už šestým rokem ve spolupráci s Opavskou kulturní organizací, která pro účastníky zajišťuje zajímavý doprovodný program.

Opava ušetří miliony na energiích. Začne s instalací fotovoltaických elektráren

21. května 2024 12:32 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

V červnu začne hlasování pro Nápady pro Opavu. Zpestří ho soutěž o ceny

20. května 2024 0:10 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V polovině ledna odstaroval už 8. ročník participativního rozpočtu Nápady pro Opavu. Lidé do něj poslali celkem 17 návrhů na to, jak vylepšit veřejný prostor. Do hlasování jich po různých fázích kontrol postoupilo 12.

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález v MSK za posledních 100 let

19. května 2024 23:45 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález na území dnešního Moravskoslezského kraje za posledních 100 let. Jedinečný je zejména množstvím zlatých mincí, stavem dochování a vzácností některých exemplářů.

Revitalizace Stříbrného jezera je téměř dokončená
Vydáno 22. dubna 2023 8:14, Opava, Katka Geryková
Revitalizace okolí Stříbrného jezera v Opavě, se chýlí ke konci. Stavební úpravy, které trvaly tři roky, skončí za několik týdnů. Více o zatopeném sádrovcovém lomu, který je oblíbeným přírodním koupalištěm, řekne v rozhovoru Romeo Doupal, který je technickým dozorem na této stavbě.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR:  Dělníci momentálně finišují s dokončením některých drobných úprav. Shrňme na úvod, co všechno obsahovala revitalizace tohoto prostoru na kterou Ministerstvo financí uvolnilo 142 mil. korun?

Romeo Doupal, technický dozor investora: „Do té revitalizace patřily zejm. úpravy břehů jezera, vstupy do toho jezera, vybudovaná síť komunikací asfaltových i zpevněných ploch kolem jezera. Potom vytvoření akustické bariery u sjezdu z ul. Rolnické, kdy odkloňuje hluk z této frekventované komunikace. Plus spousty věcí, které nejdou vidět.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Nově se zlepší také dostupnost této lokality pro pěší a cyklisty. Vybudována byla lávka přes řeku Opavu a podchod pod rušnou silnicí, který bezpečně dovede chodce i cyklisty na místo. Obě stavby už jsou dokončené, ale otevřené prozatím nejsou. Proč?

Romeo Doupal, technický dozor investora: „Obě stavby jsou součástí revitalizace. Byť jsou hotové, tak teď probíhá zjednodušeně řečeno „papírování“. Stavby se musí zkolaudovat a jejich užívání povolit.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Revitalizace této lokality začala před třemi lety. Původně měla trvat rok a půl. Co způsobilo posunutí jejího dokončení?

Romeo Doupal, technický dozor investora: „Hned po zahájení výstavby v r. 2020 došlo k nečekanému zvýšení hladiny o metr a půl. Proto se zde musel postavit tzv. přepouštěcí kanál. Ten dnes přepouští hladinu vody a reguluje tak přesnou výšku vody ve Stříbrném jezeře. Zvýšení hladiny bylo zřejmě způsobeno tím, že tady nahoře v areálu bývalého Ingstavu došlo k propadu parkoviště. „Šlo o propad bývalé šachty. Proto pak Ministerstvo životního prostředí zadalo zkoumání všech dalších šachet, které v okolí jezera byly. Jedna z nich byla přímo na našem staveništi. Všechny šachty byly sanovány. Takže proto došlo k pozdržení stavebních prací.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Blíží se léto, lidé jsou zvědaví, kdy bude celý areál dokončený?

Romeo Doupal, technický dozor investora: „ Přestože zde tři roky probíhaly stavební práce, vždy jsme se snažili do míst, kde se zrovna nepracovalo, veřejnost pustit. Areál předáváme 17. května. Následující den, 18. května, už bude veřejnost moci celý areál bez omezení užívat. Slavnostní otevření se pak chystá na 25. května.“
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000036837/revitalizace-stribrneho-jezera-je-temer-dokoncena