Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

K zápisu se do opavských mateřských škol hlásí 662 dětí

Opava |

Na začátku května tradičně probíhají zápisy nejmenších dětí do školek. Opava nabízí dvacet sedm mateřských škol. Oproti minulému roku se navýšil počet přihlášených dětí, na druhé straně se zvětšily i kapacity. I tak se může stát, že se na všechny děti nedostane.

Zápisy do mateřských škol v Opavě probíhaly od druhého do třetího května. Žádost o přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání mohli rodiče přinést do 27 mateřských škol zřizovaných městem. Každá škola měla svá kritéria pro přijímání dětí.

Markéta Vašáková, vedoucí učitelka MŠ Vaníčkova: “Budeme přijímat 40 dětí na Mateřskou školu 17. Listopadu a na Mateřskou školu Vaníčkovou budeme přijímat 24 dětí, plus ještě vzhledem k tomu, že máme speciální logopedickou třídu, tak tam se nám kapacitně vleze ještě 5 dalších dětí.”
Andrea Štenclová, vedoucí odboru školství, Magistrát města Opavy: “Vzhledem ke kapacitám mateřských škol jsme přistoupili stejně jako v loňském roce ke kritériím, kdy budou přijaty pouze děti narozené ve statutárním městě Opava.”

Opavští rodiče, při rozhodování kam s dítětem, dávali přednost mateřským školám v blízkosti svého bydliště. Zajímali se také o nabízené aktivity, přístup pegagogů nebo vybavení mateřinky. Mateřská škola v Kylešovicích vlastní květinovou zahradu a často jezdí s dětmi na výlety.

Anketa: “Přišla jsem zapsat dceru. Vybírali jsme hlavně tu, kterou máme blízko. Před rokem jsme se tu přestěhovali do vlastního domečku takže jsme spíš vybrali školku, která je nám nejblíž.”
“Vybrala jsem si tuhle školku, protože tady bydlí v blízkosti moje maminka, takže by to mohlo být vhodné kvůli vzdálenosti, ale není moje první volba.”
Lenka Radová, ředitelka MŠ Kylešovice a MŠ Vaníčkova: “Odlišnost od jiných mateřských škol máme dvě nejdůležitější. Mateřská škola Vaníčkova má finskou saunu, kam děti chodí pravidelně v rámci výuky a taky máme na Vaníčkové otevřenou speciální logopedickou třídu, kterou navštěvují děti, které mají nějakou vývojovou vadu řeči.”

Do mateřských škol se zapsalo celkem 622 dětí, z toho 364 jsou děti tříleté a starší, které mají na umístění do mateřských škol nárok. V letošním roce rodiče podali o třicet tři přihlášek více.

Andrea Štenclová, vedoucí odboru školství, Magistrát města Opavy: “Může se stát, že nebudou přijaty na konkrétní mateřskou školu, protože to neumožní kapacitní možnosti, ale bude jim nabídnuta jiná mateřská škola, která má volné kapacity. Stejně tak tyto školy s volnou kapacitou budou moct přijmout přijetí také děti mladší tří let, které nemají na přijetí právní nárok.”

Minulý rok měla být otevřena další mateřské školy v Liptovské ulici. Ta se ale v září neotevře.

Andrea Štenclová, vedoucí odboru školství, Magistrát města Opavy: “Rekonstrukce na této škole bude ukončena v lednu resp. v únoru 2024 a navíc nezískali jsme souhlasné stanovisko krajské hygienické stanice s náhradním umístěním dětí do základní školy Kylešovice.”

Z toho důvodu zápisy do mateřské školy Liptovská neprobíhají. Od prvního září letošního roku ale přibude po jednom oddělení v Mateřské škole Edvarda Beneše a Mateřské a Základní škole Malé Hoštice.

Nahlásit chybu


K tématu

O děti se zdravotními problémy pečuje unikátní školka ve Frýdku-Místku už 30 let

8. června 2023 14:14 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Mateřská školka se zdravotnickou péčí ve Frýdku-Místku letos slaví 30 let. Starají se tady o děti různě imunitně oslabené, alergiky, děti s diabetem a další. Za celou dobu fungováním prošlo zařízením na 2 000 dětí. Koncept propojení školky a zdravotnického stacionáře je v České republice ojedinělý.

Studénka bojuje s haváriemi kanalizací ve dvou mateřských školách

18. května 2023 11:40 | Studénka | Petra Dorazilová

Studénka musela řešit dvě havárie kanalizací a obě jsou v budovách, kde sídlí mateřské školy. I když s takovými události rozpočet počítá, do financování bude třeba zapojit i část rezervy.

Studénka od počátku roku řeší dvě havárie kanalizace ve školkách

19. května 2023 9:00 | Studénka | Petra Dorazilová

Studénka musela řešit dvě havárie kanalizací a obě jsou v budovách, kde sídlí mateřské školy. I když s takovými událostmi rozpočet počítá, do financování bude třeba zapojit i část rezervy.


V Karviné už potřetí ocenilo vedení města na zámku Fryštát osobnosti ve zdravotnictví

Vedení Karviné se rozhodlo udělit Pamětní list Rady města Karviné osobnostem ve zdravotnictví. Vybráni byli ti, kteří svou práci dělají zodpovědně, s velkým nasazením a mimořádným rozsahem odborných aktivit.

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

Včera 12:23 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

Novojičínští senioři vyslechli, jak se na sítích šíří informace. Teď jsou na řadě řetězové e-maily

Zorientovat se v nárůstu informací, které nás atakují prostřednictvím sociálních sítí. To je cíl přednášek, které se konají v novojičínské městské knihovně. Zacíleny jsou na seniory. Pomohly jim například rozklíčovat, jak se tyto informace šíří.

Děti plnily branné disciplíny, profesionální vojáci ukázali boj zblízka

Den vítězství si Novojičínští nepřipomněli jen pietními akty, ale také zážitkovou akcí. Ta nabídka stezku s brannými disciplínami, vystavena byla vojenská technika a nechyběla atraktivní ukázka Armády České republiky.


Policistům hlídkujícím u šampionátu se podařilo rychle najít děti ztracené v davu

Včera 14:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Relativně běžná služba policistů zapojených do bezpečnostního opatření v souvislosti s hokejovým šampionátem v Ostravě se ve čtvrtek kolem 19. hodiny změnila v urgentní pátrání po dvou malých dětech.

Mostek v Loučce musí zbourat, na řadě jsou demolice nebo opravy dalších

Lávka u ulice Za Potokem v Loučce, vedoucí přes Grasmanku, musela být demolována. Nahradí ji tu nová. Důvodem byl špatný technického stav, který se ovšem týká více mostních objektů na území města.

Kolekci historických vozidel obohatí tramvaj Tatra T3. Na její opravu věnuje Ostrava 5 milionů kč

16. května 2024 12:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava má po Praze největší sbírku historických vozidel městské hromadné dopravy. Většina z nich je ve perfektním stavu a stále jezdí. Nyní k ním přibude i tramvaj Tatra T3, která v Ostravě jezdila ještě před 30 roky.

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Nejstarší ze 102 mincí je pražský groš z doby Jana Lucemburského

16. května 2024 10:57 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález na území dnešního Moravskoslezského kraje za posledních 100 let. Jedinečný je zejména množstvím zlatých mincí, stavem dochování a vzácností některých exemplářů.

V opavských Městských sadech a na hřbitově jsou nové informační panely

V Městských sadechv Opavě byly nainstalovány nové informační panely. Nahradily původní 3, na kterých už se podepsal zub času. Čtvrtý se do sadů přesunul z Kolofíkova nábřeží, kde ho lidé moc nevyužívali. Další nový panel pomáhá s orientací na městském hřbitově.

Osmáci a deváťáci z Opavska si zasoutěžili na posilovacích strojích. TrojBoje se zůčastnilo na 200 žáků

15. května 2024 16:08 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Školáci z Opavska se už potřetí utkali v TrojBoji. Soutěž ve třech disciplínách na veslařském, cyklistickém a běžkařském trenažéru uspořádalo Středisko volného času Opava a určena byla žákům 8. a 9. tříd.

V Opavě byly nainstalovány nové informační panely. Najdete je na městském hřbitově a v Městských sadech

15. května 2024 16:03 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Městských sadech byly nainstalovány nové informační panely. Nahradily původní 3, na kterých už se podepsal zub času. Čtvrtý se do sadů přesunul z Kolofíkova nábřeží, kde ho lidé moc nevyužívali.

Školáci z Opavska se utkali v TrojBoji. Posilovací stroje jim daly zabrat

15. května 2024 9:01 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Školáci z Opavska se už potřetí utkali v TrojBoji. Soutěž ve třech disciplínách na veslařském, cyklistickém a běžkařském trenažéru uspořádalo Středisko volného času Opava a určena byla žákům 8. a 9. tříd.

V Opavě diskutovali se studenty i širokou veřejností politici kandidujících stran do EP

13. května 2024 9:42 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Opavské zastupitelstvo dětí a mládeže patří mezi nejstarší v Česku. Vzniklo už v roce 2002 a od té doby pravidelně pořádá předvolební debaty. Začalo komunálními, přes krajské a republikové a letos úplně poprvé i do Evropského parlamentu.

Technické služby Opava zavedly odpadové taxi. Ulehčí těm, kteří kusový odpad nemají jak odvézt

12. května 2024 1:09 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Starý nábytek, suť po rekonstrukci bytu či domu, posekaná tráva, ojeté pneumatiky. To vše nepatří do kontejnerů, ale do sběrných dvorů. V Opavě jsou momentálně tři sběrné dvory plus Reuse centrum. Nový, moderní sběrný dvůr se pak staví v Kylešovicích.

K zápisu se do opavských mateřských škol hlásí 662 dětí
Vydáno 6. května 2023 16:40, Opava, Adéla Pluhaříková
Na začátku května tradičně probíhají zápisy nejmenších dětí do školek. Opava nabízí dvacet sedm mateřských škol. Oproti minulému roku se navýšil počet přihlášených dětí, na druhé straně se zvětšily i kapacity. I tak se může stát, že se na všechny děti nedostane.

Zápisy do mateřských škol v Opavě probíhaly od druhého do třetího května. Žádost o přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání mohli rodiče přinést do 27 mateřských škol zřizovaných městem. Každá škola měla svá kritéria pro přijímání dětí.

Markéta Vašáková, vedoucí učitelka MŠ Vaníčkova: “Budeme přijímat 40 dětí na Mateřskou školu 17. Listopadu a na Mateřskou školu Vaníčkovou budeme přijímat 24 dětí, plus ještě vzhledem k tomu, že máme speciální logopedickou třídu, tak tam se nám kapacitně vleze ještě 5 dalších dětí.”
Andrea Štenclová, vedoucí odboru školství, Magistrát města Opavy: “Vzhledem ke kapacitám mateřských škol jsme přistoupili stejně jako v loňském roce ke kritériím, kdy budou přijaty pouze děti narozené ve statutárním městě Opava.”

Opavští rodiče, při rozhodování kam s dítětem, dávali přednost mateřským školám v blízkosti svého bydliště. Zajímali se také o nabízené aktivity, přístup pegagogů nebo vybavení mateřinky. Mateřská škola v Kylešovicích vlastní květinovou zahradu a často jezdí s dětmi na výlety.

Anketa: “Přišla jsem zapsat dceru. Vybírali jsme hlavně tu, kterou máme blízko. Před rokem jsme se tu přestěhovali do vlastního domečku takže jsme spíš vybrali školku, která je nám nejblíž.”
“Vybrala jsem si tuhle školku, protože tady bydlí v blízkosti moje maminka, takže by to mohlo být vhodné kvůli vzdálenosti, ale není moje první volba.”
Lenka Radová, ředitelka MŠ Kylešovice a MŠ Vaníčkova: “Odlišnost od jiných mateřských škol máme dvě nejdůležitější. Mateřská škola Vaníčkova má finskou saunu, kam děti chodí pravidelně v rámci výuky a taky máme na Vaníčkové otevřenou speciální logopedickou třídu, kterou navštěvují děti, které mají nějakou vývojovou vadu řeči.”

Do mateřských škol se zapsalo celkem 622 dětí, z toho 364 jsou děti tříleté a starší, které mají na umístění do mateřských škol nárok. V letošním roce rodiče podali o třicet tři přihlášek více.

Andrea Štenclová, vedoucí odboru školství, Magistrát města Opavy: “Může se stát, že nebudou přijaty na konkrétní mateřskou školu, protože to neumožní kapacitní možnosti, ale bude jim nabídnuta jiná mateřská škola, která má volné kapacity. Stejně tak tyto školy s volnou kapacitou budou moct přijmout přijetí také děti mladší tří let, které nemají na přijetí právní nárok.”

Minulý rok měla být otevřena další mateřské školy v Liptovské ulici. Ta se ale v září neotevře.

Andrea Štenclová, vedoucí odboru školství, Magistrát města Opavy: “Rekonstrukce na této škole bude ukončena v lednu resp. v únoru 2024 a navíc nezískali jsme souhlasné stanovisko krajské hygienické stanice s náhradním umístěním dětí do základní školy Kylešovice.”

Z toho důvodu zápisy do mateřské školy Liptovská neprobíhají. Od prvního září letošního roku ale přibude po jednom oddělení v Mateřské škole Edvarda Beneše a Mateřské a Základní škole Malé Hoštice.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000037088/k-zapisu-se-do-opavskych-materskych-skol-hlasi-662-deti