Do někdejšího slavného obchodního domu Breda se vrátí život. Opavskému magistrátu se loni po dlouhých letech tahanic podařilo budovu koupit a teď ji na rok obsadí dělníci.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “V současné chvíli bude probíhat základní oprava, to znamená výměna 170 oken budovy. Dále bude oprava celé fasády ze dvou stran. Součástí bude také vyklizení celé budovy, to znamená 5 ti nadzemních a dvou podzemních pater a také oprava vodovodní přípojky.”
Breda je kulturní památkou a na veškeré opravy se tak dohlíží památkáři, kteří schválili repliky oken.
Lucie Častulíková, vedoucí oddělení Památkové péče, Magistrát města Opavy: “Pro památkáře jsou vzácné všechny konstrukce, které se tady dochovaly. Takže už z toho roku 1928 a některé dokonce starší, protože než tady vznikl OD Breda Weinstein, tak tady byl starší obchodní dům. Takže my ještě v druhém suterénu máme původní prostory, které sloužily jako prodejny a ty se budou taky restaurovat.”
Petr Stanjura, hlavní architekt, Magistrát města Opavy: “Co nesežrala dřevomorka, houby, tak bude snaha to zachovat. Zatím to není jisté, ale snažím se a nejen já, aby se mělo novodobé poválečné schodiště zrušilo, aby , aby se schodiště dostalo do původní pozice, kterou navrhl Bauer pro Weinsteina. To znamená s výlezem až na střešní zahradu na sluneční terasu, aby se obnovil vstup z rohu objektu od náměstí Republiky.”
Už loni se díky sbírce podařilo opravit děravou střechu.
Marek Zygula, správce budovy: “Tady vlastně původně byla takzvaná sluneční terasa, která ale asi ani nebyla nikdy zprovozněna a to byl hlavní důvod zatékání do celého objektu a díky sbírce, která byla vyhlášena na záchranu Bredy, je ta střecha opravena.”
Rekonstrukce interiéru přijde na řadu poté, co odborná komise dá městu finální výstup, co všechno by tam mohlo být a jak to bude vypadat. Administrativní prostory by měly zůstat otevřené jako kdysi.
Právě v těchto místech ve 3.NP měl svou kancelář sám majitel budovy. Pan David Weinstein.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Tady budou věci, bych řekl, soukromého charakteru jako kavárničky a podobně a také veřejného charakteru. Přemýšlíme třeba o knihovně která by byla veřejná ať sem dostaneme větší skupinu lidí a hlavně mladší lidi, starší lidi spolu ať se zase potkávají, takže mělo by to být takové komunitní centrum scházení.”
Budova by měla být provozuschopná. Měla by natolik vydělávat, aby nemusela být z velké části dotovaná městem.