Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Radikální a citlivý k historii. Mezinárodní soutěž na proměnu a využití Bredy má vítěze

Opava |  | Opavský expres

A je rozhodnuto. Odborná mezinárodní porota vybrala vítěze soutěže na proměnu opavského památkově chráněného Obchodního domu Breda. Stal se jím tým sdružení architektonických kanceláří z Brna a Bruselu: Atelier GRAM + OFFICE Kersten Geers + Spolka.

Do mezinárodního soutěžního dialogu na proměnu a využití Bredy se přihlásilo 40 ateliérů nejen z České republiky, ale i Evropy. Do druhé fáze odborná mezinárodní porota vybrala 5 sdružených týmů. Vítězem se stal maximálně kvalitní projekt respektující historické hodnoty.

David Van Severen, spoluzakladatel studia OFFICE Kersten Geers: “Je to naprosto úžasný pocit. Je skvělé, že tady stojíme v této nádherné budově a že jsme vyhráli. Moc se těším na spolupráci s Opavou a s Opavany. Opravdu je to něco skvělého, ta soutěž byla velmi dlouhá, měla dvě fáze. Během toho procesu samozřejmě nevíte, co očekávat a najednou tady stojíme a vyhráli jsme. Je to skvělé.”

Architektonický návrh vznikl na první dobrou. Stačilo si budovu prohlédnout a hned bylo jasné, že první myšlenka je správná. Jejími základy byla plaza před budovou a vertikální osa.

David Van Severen, spoluzakladatel studia OFFICE Kersten Geers: “Ta budova má opravdu nádhernou fasádu. Když jsme se dívali na tu budovu, tak jsme viděli, že je tam takový narůžovělý podstavec a ten sokl má růžovou barvu a my jsme se rozhodli to roztáhnout právě i do toho koberce a přes ten koberec vstoupíte dovnitř a je důležité dostat se nahoru tou budovou. Proto jsme vytvořili pomocí několika prvků tuto vertikální osu, která prochází celou budovou až na střechu. Je to takové schodiště do opavského nebe.”
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Musím říct, že všechny ty návrhy byly skvělé. Ale nakonec jsme se shodli a téměř jednotně jsme všichni řekli a shodli jsme se na tom vítězném návrhu. On je sice radikální, ale zároveň je citlivý k těm prvkům architekta Bauera. Otevírá více ten veřejný prostor, krásně si hraje se střechou, kde by měla být restaurace a celé je to takové ekonomicky postavené, udržitelné.”
Adam Gebrian, architekt a člen nezávislé poroty: “Když se na to podíváte na první pohled, tak vám připadá, že ta změna je velká a když se podíváte na druhý pohled, tak zjistíte, že tomu rozumí, že respektují ty původní věci, že dodržují nosnou konstrukci, že si ten dům velice pečlivě zanalyzovali a že mu nejdou proti srsti.”
Petr Stanjura, hlavní architekt, Magistrát města Opavy: “Jsem strašně spokojený, protože to byl pro mě i drtivou část poroty favorit už z minulého kola. Propracovali to ještě více do detailů. Ten jejich vstup je, jak říkám, zásadní a přitom je velice citlivý vůči Bauerovi a jeho dílu a skoro mám pocit, je to hloupé takhle říct, jakoby prodlužuje to Bauerovo myšlení do dnešních dnů. Má prostě obrovské racio, návrh a má velké sebevědomí.”

Další dva roky budou probíhat projekční práce na finální rekonstrukci, kterou chce město zahájit co nejdříve, předpokladem je rok 2026.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Budeme zadávat projektování toho předloženého návrhu a tam ještě budeme diskutovat a recitovat, kde v jakých parametrech se to ještě možná může upravit tak, aby to bylo citlivé, přívětivé, aby to bylo realizovatelné i v rámci památkové péče, protože, jak jsem říkal, jsou tam některé změny radikální a musí se velice citlivě vydiskutovat s památkovou péči a také s veřejností, aby to přijala.”

Všechny architektonické návrhy si můžete prohlédnout na webových stránkách soutěže. Odkaz vidíte na televizní obrazovce.

https://cceamoba.cz/souteze/odbre

Nahlásit chybu


K tématu

Revitalizace opavské Bredy vzejde ze soutěžního dialogu

3. listopadu 2023 15:50 | Opava | Jiří Cileček

Město Opava vyhlásilo ve spolupráci s kanceláří MOBA veřejný soutěžní dialog na kvalitní řešení revitalizace bývalého obchodního domu Breda v Opavě. Cílem je najít odpověď na otázku, jak se ve 21. století postavit k provozu a architektonickému řešení historického, památkově chráněného objektu a zároveň budově dodat novou náplň, která bude přínosem pro nejen společenský a kulturní život obyvatel města.

Architektonická soutěž na nové využití Bredy má vítěze. Přihlásily se do ní týmy z celého světa

16. prosince 2023 19:03 | Opava | Yvona Fajtová

Je vybráno. Z více než 40 renomovaných ateliérů, které se přihlásily do architektonické soutěže na budoucí využití obchodního domu Breda, porota vybrala do soutěžního dialogu 5 nejlepších, z toho 3 zahraniční.

Architektonická soutěž na nové využití Bredy má vítěze. Přihlásily se týmy ze všech koutů světa

15. prosince 2023 11:45 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Je vybráno. Z více než 40 renomovaných ateliérů, které se přihlásily do architektonické soutěže na budoucí využití obchodního domu Breda, porota vybrala do soutěžního dialogu 5 nejlepších, z toho 3 zahraniční.


Ostrava v příštím roce rozdělí na kulturu 46 milionů kč. Pro žadatele je připraven webinář

Ostrava je velkým podporovatelem kultury o čemž svědčí nabitý kalendář akcí ze všech možných oblastí. V letošním roce mezi jejich pořadatele plánuje rozdělit téměř 50 milionů korun a to jak v jednoletých, tak víceletých dotačních programech.

Cisterna zastavila na mostě, řidič dodávky nesledoval provoz a zezadu do ní narazil

Dnes 12:30, vydáno dnes 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Doprava na silnici I/11 na úrovni Josefovic se ve středu dopoledne zastavila v důsledku kolize dvou nákladních vozidel.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

Dnes 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.

Bývalá márnice v Heřmanicích se mění v muzeum, ukáže historii a zajímavosti obce

Bývalá márnice na starém hřbitově v Heřmanicích změní svůj účel. Vznikne zde nové muzeum, které představí historii a zajímavosti obce. V současnosti probíhají potřebné stavební práce a hotovo by mělo být už na podzim.

Bytové muzeum v ostravské Jubilejní kolonii slaví půl roku

Unikátní bytové muzeum v Jubilejní kolonii je otevřeno už půl roku. Za to dobu se zde dostavila více než tisícovka návštěvníků, kteří si mohli prohlédnout, jak v Ostravě bydleli řadoví dělníci před sto lety. Zájemci zde přijíždějí dokonce i z Rakouska, Švýcarska a Německa.

Hasiči měli ve sběrném dvoře cvičení na únik radiace a nakonec kvůli rtuti i ostrý zásah

Na sběrné dvory vozí lidé nejrůznější odpad. A mohou dovést například i staré předměty, které obsahují radioaktivní látky. Právě to byl námět cvičení pro profesionální hasiče. Cvičení se ale kvůli nálezu rtuti změnilo v ostrý zásah.

Policie vyšetřuje, co stálo za smrtelným pádem mechanika v železárnách

Včera 19:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragický pád z výšky zhruba 10 metrů vyšetřují nejen policisté, ale také pracovníci bezpečnosti práce v Třineckých železárnách.

Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing, přijít si ho vyzkoušet mohl kdokoliv

Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem. První letní swingovou tančírnu uspořádala pod mostem Miloše Sýkory ostravská škola, věnující se právě této skupině tanců. Okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem.

Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

15. července 2024 16:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Regionální knihovna Karviná vás zve na prohlídku obrazů Pavla Lakomého

Ve výstavních prostorách knihovny v Karviné-Fryštátě momentálně probíhá výstava obrazů umělce Pavla Lakomého. Prohlédnout si jeho díla může veřejnost do konce července.

V Opavě vzniknou nová parkovací místa. Uleví se řidičům v Kateřinkách

V Opavě přibudou nová parkovací místa. Výstavba parkoviště na zelené ploše bude v nejbližších dnech zahájena na prostranství mezi obchodním centrem Katka a budovou pošty v Kateřinkách.

Knihovna města Opavy prošla rekonstrukcí střechy a fasády. Získala tak původní vzhled

Knihovna Petra Bezruče v Opavě roste do krásy. Národní kulturní památka po letech prošla rekonstrukcí střechy a fasády a získala tak původní vzhled z roku 1911, kdy byla postavena podle návrhu architekta Leopolda Bauera.

Tragédie v Opavě: V jezeře se utopil nezletilý mladík. Hasiči cestou k záchraně bourali

10. července 2024 18:55 | Opava | Jiří Cileček

V Opavě na Stříbrném jezeře se stala ve středu odpoledne tragédie. Topil se tady nezletilý mladík. Po převozu do nemocnice následně zemřel. K události navíc spěchali hasiči s čluny, kteří nedostali v křižovatce přednost a srazili se s osobním autem.

Fakulta veřejných politik Slezské univerzity v Opavě uspořádala už tradiční Den prevence

10. července 2024 10:48 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Univerzitní centrum UniPoint v Obchodním centru Breda patřilo už tradičnímu Dni prevence. Jeho cílem je zvýšit povědomí o tom, jak je prevence důležitá, a to nejen v oblasti zdraví.

MŠ v Malých Hošticích už uspokojí všechny děti. Díky přístavbě se její kapacita zvýšila o 28 míst

3. července 2024 16:23 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Mateřská škola v Malých Hošticích má nově o jednu třídu více. Vznikla přístavbou za 17 milion korun, která se stavěla necelý rok. Do nového oddělení v září nastoupí 28 dětí, což je plná kapacita.

Domov Bílá Opava oslavil 120 let od svého vzniku. Původně to byl chudobinec s kapacitou 100 lůžek

3. července 2024 14:11 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Domov Bílá Opava slouží lidem už 120 let. Objekt domova na Rybářské ulici byl postaven v roce 1904 jako městský zaopatřovací dům, aktuálně nabízí sociální služby domova pro seniory a domova se zvláštním režimem.

Radikální a citlivý k historii. Mezinárodní soutěž na proměnu a využití Bredy má vítěze
Vydáno 20. června 2024 13:32, Opava, Yvona Fajtová
A je rozhodnuto. Odborná mezinárodní porota vybrala vítěze soutěže na proměnu opavského památkově chráněného Obchodního domu Breda. Stal se jím tým sdružení architektonických kanceláří z Brna a Bruselu: Atelier GRAM + OFFICE Kersten Geers + Spolka.

Do mezinárodního soutěžního dialogu na proměnu a využití Bredy se přihlásilo 40 ateliérů nejen z České republiky, ale i Evropy. Do druhé fáze odborná mezinárodní porota vybrala 5 sdružených týmů. Vítězem se stal maximálně kvalitní projekt respektující historické hodnoty.

David Van Severen, spoluzakladatel studia OFFICE Kersten Geers: “Je to naprosto úžasný pocit. Je skvělé, že tady stojíme v této nádherné budově a že jsme vyhráli. Moc se těším na spolupráci s Opavou a s Opavany. Opravdu je to něco skvělého, ta soutěž byla velmi dlouhá, měla dvě fáze. Během toho procesu samozřejmě nevíte, co očekávat a najednou tady stojíme a vyhráli jsme. Je to skvělé.”

Architektonický návrh vznikl na první dobrou. Stačilo si budovu prohlédnout a hned bylo jasné, že první myšlenka je správná. Jejími základy byla plaza před budovou a vertikální osa.

David Van Severen, spoluzakladatel studia OFFICE Kersten Geers: “Ta budova má opravdu nádhernou fasádu. Když jsme se dívali na tu budovu, tak jsme viděli, že je tam takový narůžovělý podstavec a ten sokl má růžovou barvu a my jsme se rozhodli to roztáhnout právě i do toho koberce a přes ten koberec vstoupíte dovnitř a je důležité dostat se nahoru tou budovou. Proto jsme vytvořili pomocí několika prvků tuto vertikální osu, která prochází celou budovou až na střechu. Je to takové schodiště do opavského nebe.”
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Musím říct, že všechny ty návrhy byly skvělé. Ale nakonec jsme se shodli a téměř jednotně jsme všichni řekli a shodli jsme se na tom vítězném návrhu. On je sice radikální, ale zároveň je citlivý k těm prvkům architekta Bauera. Otevírá více ten veřejný prostor, krásně si hraje se střechou, kde by měla být restaurace a celé je to takové ekonomicky postavené, udržitelné.”
Adam Gebrian, architekt a člen nezávislé poroty: “Když se na to podíváte na první pohled, tak vám připadá, že ta změna je velká a když se podíváte na druhý pohled, tak zjistíte, že tomu rozumí, že respektují ty původní věci, že dodržují nosnou konstrukci, že si ten dům velice pečlivě zanalyzovali a že mu nejdou proti srsti.”
Petr Stanjura, hlavní architekt, Magistrát města Opavy: “Jsem strašně spokojený, protože to byl pro mě i drtivou část poroty favorit už z minulého kola. Propracovali to ještě více do detailů. Ten jejich vstup je, jak říkám, zásadní a přitom je velice citlivý vůči Bauerovi a jeho dílu a skoro mám pocit, je to hloupé takhle říct, jakoby prodlužuje to Bauerovo myšlení do dnešních dnů. Má prostě obrovské racio, návrh a má velké sebevědomí.”

Další dva roky budou probíhat projekční práce na finální rekonstrukci, kterou chce město zahájit co nejdříve, předpokladem je rok 2026.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Budeme zadávat projektování toho předloženého návrhu a tam ještě budeme diskutovat a recitovat, kde v jakých parametrech se to ještě možná může upravit tak, aby to bylo citlivé, přívětivé, aby to bylo realizovatelné i v rámci památkové péče, protože, jak jsem říkal, jsou tam některé změny radikální a musí se velice citlivě vydiskutovat s památkovou péči a také s veřejností, aby to přijala.”

Všechny architektonické návrhy si můžete prohlédnout na webových stránkách soutěže. Odkaz vidíte na televizní obrazovce.

https://cceamoba.cz/souteze/odbre

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000043644/radikalni-a-citlivy-k-historii-mezinarodni-soutez-na-promenu-a-vyuziti-bredy-ma-viteze