Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Skvělá atmosféra, koncerty, besedy, dobré jídlo. Opavu ovládl tradiční multižánrový festival Slunovrat

Opava |  | Opavský expres

Tisíce lidí se v Opavě každým rokem baví na letním multižánrovém festivalu Slunovrat. Nabízí nejen kvalitní hudbu, ale i kulturu a gastronomii. Na své si tak v historickém centru města přijdou jak dospělí, tak i děti.

Koncerty různých žánrů, besedy, přednášky, kreativní dílny, dobré jídlo a pití. To vše nabízí multižánrový festival Slunovrat, který probíhá na několika scénách v centru Opavy.

anketa: návštěvníci Slunovratu: “Jako každý rok je atmosféra skvělá a chodím pravidelně, protože jsem jejich oficiální fotograf. Užívám si to i jako fotograf i jako hudební fajnšmekr. Líbí se mi to. Celý tým umí vybrat perfektní kapely, chodí tady skvělí lidé, kteří sounáleží spolu, mají nějaké souznění a to, co se už tady dneska začíná dít, tak to je tady každoročním pravidlem. Pohoda, paráda.”
“Atmosféra je bezvadná, chodím skoro každý rok, akorát to počasí, jestli vyjde nebo ne, jsem zvědavá, po včerejšku je to takové napínavé. Těším se zítra na koncerty, ale uvidíme no. Jo, je to fajn.”
“Atmosféra je výborná, odpočíváme, relaxujeme, snažíme se naladit na festival v pohodě.”
“My tu jezdíme každým rokem, takže fakt je to dobré. Prima. Na co jste se nejvíc těšili? Na Karin Lednickou a na Markétu Irglovou.”

Na festivalu bylo připraveno hned několik zón a stagí. Například na Ptačím vrchu a sadech Svobody to byla gastro zóna a zóna charitní inspirace.

anketa: spolky a organizace v zóně charitní inspirace: “Dále se tady nacházíme v knižní zóně, kde můžete najít knihy autorů těch , kteří tady ne letním Slunovratu vystupují a máme tady i vinylové desky. My tady máme totiž i soutěže pro děti i dospělé s máme. Dále tady jako výzdobu máme origami ptáky, které jsme skládali a vidí tady knihy.”
“Za Infocentrum nabízíme v letošním roce velmi oblíbený merčendaizings k 800 letům Opavy, který se, myslím si, velmi povedl, je po něm velká poptávka, ale kromě toho nabízíme i tradiční předměty s logem Opavy, takže si opravdu každý přijde na své. Lidé se ptají, když něco chybí, tak se když tak zastaví v kamenném TIC, které máme otevřeno i o víkendu.”
“My hledáme dárce krve. Potřebujeme pořád pro naši nemocnici nové, mladé dárce krve a budeme rádi, kdyby tady někdo z účastníků Slunovratu se přišel k nám podívat. Je trošku problém, že v létě máme některých skupin nedostatek, loni to bylo 0 RH negativní, ale dva roky předtím chyběly všechny krevní skupiny přes léto, tak budeme rádi, když přijdou ještě teď do konce školního roku.”
“Naše organizace se jmenuje Gulag.cz a my tady prezentujeme několik našich projektů a jeden z hlavních projektů, které v současné době děláme, se jmenuje gulag Xar a to je takový interaktivní projekt, který žákům středních škol vypráví o tom, co je Gulag, sovětský systém totalitních represí a učí žáky, aby s tím tématem pracovali různými způsoby, badatelsky, interaktivně.”
“My jsme Koridor UA, humanitární organizace, která dováží humanitární pomoc na Ukrajinu a přišli jsme tady s tričkama s tradičními ukrajinskými vyšívánkama a taky moje mamka upekla tradiční pelíšky, tak tady máme i nějaké ukrajinské jídlo se snažíme prodávat.”

V sadech Svobody nechyběla ani Welcome stage, kde vystupují interpreti, kteří se každoročně ve velkém počtu účastní výběrového konkurzu.

Matěj Štrunc, kapela Matěj M. Štrunc - Ateliér: “Určitě jsme rádi, že jsme se sem dostali, tady jsme ještě nehráli a tento festival je mezi muzikanty velmi známý, nebo respektive renomovaný, takže jsme moc rádi, že jsme si tu mohli zahrát a co se týká naší hudby, já se primárně asi inspiruju různými cestami. Hodně rád cestuji na sever a do těchto destinací, nebo na východ do hor, tam mám takový klid na to, abych načerpal nějakou inspiraci, na texty a na hudbu a tak obecně. Publikum bylo super, my jsme si to užili, Bylo hodně naplněné tady to náměstí, takže jsme samozřejmě moc rádi.”

Hlavní program probíhal na náměstí Osvoboditelů, kde vystoupily známé kapely a zpěváci jako Zrní, Aneta Langerová, Dhol Foundation, Vladimír Javorský nebo Markéta Irglová.

Nahlásit chybu


K tématu

Šel plavat a už se nevynořil. Na Stříbrném jezeře v Opavě utonul starší muž

18. července 2023 14:52 | Opava | Jiří Cileček

Tragická událost zaměstnala v úterý kolem poledne všechny složky integrovaného záchranného systému v Opavě. Na Stříbrném jezeře hledali muže, který se při plavání ztratil pod hladinou. Bohužel se ho už po nálezu a vytažení z vody nepodařilo oživit.

V opavském Stříbrném jezeře se topil patnáctiletý chlapec

19. července 2023 17:56 | Opava | Jiří Cileček

Další případ tonutí na opavském Stříbrném jezeře zaměstnal ve středu odpoledne záchranáře. Topil se tam patnáctiletý chlapec. Vytáhli ho kamarádi a svědci, kteří mu poskytli první pomoc. Sanitka ho poté převezla do nemocnice.

Řidička najela autem do prodejny obuvi v Opavě

7. srpna 2023 11:40 | Opava | Jiří Cileček

Kuriózní nehodu prověřují dopravní policisté v Opavě. Řidička tam najela s osobním autem do prodejny obuvi v nákupním centru. Událost se naštěstí obešla bez zranění. Zničena je ale výloha a poškozena je i část zboží.


Ostrava v příštím roce rozdělí na kulturu 46 milionů kč. Pro žadatele je připraven webinář

Ostrava je velkým podporovatelem kultury o čemž svědčí nabitý kalendář akcí ze všech možných oblastí. V letošním roce mezi jejich pořadatele plánuje rozdělit téměř 50 milionů korun a to jak v jednoletých, tak víceletých dotačních programech.

Cisterna zastavila na mostě, řidič dodávky nesledoval provoz a zezadu do ní narazil

Dnes 10:12, vydáno dnes 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Doprava na silnici I/11 na úrovni Josefovic se ve středu dopoledne zastavila v důsledku kolize dvou nákladních vozidel.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

Dnes 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.

Bývalá márnice v Heřmanicích se mění v muzeum, ukáže historii a zajímavosti obce

Bývalá márnice na starém hřbitově v Heřmanicích změní svůj účel. Vznikne zde nové muzeum, které představí historii a zajímavosti obce. V současnosti probíhají potřebné stavební práce a hotovo by mělo být už na podzim.

Bytové muzeum v ostravské Jubilejní kolonii slaví půl roku

Unikátní bytové muzeum v Jubilejní kolonii je otevřeno už půl roku. Za to dobu se zde dostavila více než tisícovka návštěvníků, kteří si mohli prohlédnout, jak v Ostravě bydleli řadoví dělníci před sto lety. Zájemci zde přijíždějí dokonce i z Rakouska, Švýcarska a Německa.

Hasiči měli ve sběrném dvoře cvičení na únik radiace a nakonec kvůli rtuti i ostrý zásah

Na sběrné dvory vozí lidé nejrůznější odpad. A mohou dovést například i staré předměty, které obsahují radioaktivní látky. Právě to byl námět cvičení pro profesionální hasiče. Cvičení se ale kvůli nálezu rtuti změnilo v ostrý zásah.

Policie vyšetřuje, co stálo za smrtelným pádem mechanika v železárnách

Včera 19:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragický pád z výšky zhruba 10 metrů vyšetřují nejen policisté, ale také pracovníci bezpečnosti práce v Třineckých železárnách.

Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing, přijít si ho vyzkoušet mohl kdokoliv

Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem. První letní swingovou tančírnu uspořádala pod mostem Miloše Sýkory ostravská škola, věnující se právě této skupině tanců. Okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem.

Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

15. července 2024 16:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Regionální knihovna Karviná vás zve na prohlídku obrazů Pavla Lakomého

Ve výstavních prostorách knihovny v Karviné-Fryštátě momentálně probíhá výstava obrazů umělce Pavla Lakomého. Prohlédnout si jeho díla může veřejnost do konce července.

V Opavě vzniknou nová parkovací místa. Uleví se řidičům v Kateřinkách

V Opavě přibudou nová parkovací místa. Výstavba parkoviště na zelené ploše bude v nejbližších dnech zahájena na prostranství mezi obchodním centrem Katka a budovou pošty v Kateřinkách.

Knihovna města Opavy prošla rekonstrukcí střechy a fasády. Získala tak původní vzhled

Knihovna Petra Bezruče v Opavě roste do krásy. Národní kulturní památka po letech prošla rekonstrukcí střechy a fasády a získala tak původní vzhled z roku 1911, kdy byla postavena podle návrhu architekta Leopolda Bauera.

Tragédie v Opavě: V jezeře se utopil nezletilý mladík. Hasiči cestou k záchraně bourali

10. července 2024 18:55 | Opava | Jiří Cileček

V Opavě na Stříbrném jezeře se stala ve středu odpoledne tragédie. Topil se tady nezletilý mladík. Po převozu do nemocnice následně zemřel. K události navíc spěchali hasiči s čluny, kteří nedostali v křižovatce přednost a srazili se s osobním autem.

Fakulta veřejných politik Slezské univerzity v Opavě uspořádala už tradiční Den prevence

10. července 2024 10:48 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Univerzitní centrum UniPoint v Obchodním centru Breda patřilo už tradičnímu Dni prevence. Jeho cílem je zvýšit povědomí o tom, jak je prevence důležitá, a to nejen v oblasti zdraví.

MŠ v Malých Hošticích už uspokojí všechny děti. Díky přístavbě se její kapacita zvýšila o 28 míst

3. července 2024 16:23 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Mateřská škola v Malých Hošticích má nově o jednu třídu více. Vznikla přístavbou za 17 milion korun, která se stavěla necelý rok. Do nového oddělení v září nastoupí 28 dětí, což je plná kapacita.

Domov Bílá Opava oslavil 120 let od svého vzniku. Původně to byl chudobinec s kapacitou 100 lůžek

3. července 2024 14:11 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Domov Bílá Opava slouží lidem už 120 let. Objekt domova na Rybářské ulici byl postaven v roce 1904 jako městský zaopatřovací dům, aktuálně nabízí sociální služby domova pro seniory a domova se zvláštním režimem.

Skvělá atmosféra, koncerty, besedy, dobré jídlo. Opavu ovládl tradiční multižánrový festival Slunovrat
Vydáno 22. června 2024 20:01, Opava, Yvona Fajtová
Tisíce lidí se v Opavě každým rokem baví na letním multižánrovém festivalu Slunovrat. Nabízí nejen kvalitní hudbu, ale i kulturu a gastronomii. Na své si tak v historickém centru města přijdou jak dospělí, tak i děti.

Koncerty různých žánrů, besedy, přednášky, kreativní dílny, dobré jídlo a pití. To vše nabízí multižánrový festival Slunovrat, který probíhá na několika scénách v centru Opavy.

anketa: návštěvníci Slunovratu: “Jako každý rok je atmosféra skvělá a chodím pravidelně, protože jsem jejich oficiální fotograf. Užívám si to i jako fotograf i jako hudební fajnšmekr. Líbí se mi to. Celý tým umí vybrat perfektní kapely, chodí tady skvělí lidé, kteří sounáleží spolu, mají nějaké souznění a to, co se už tady dneska začíná dít, tak to je tady každoročním pravidlem. Pohoda, paráda.”
“Atmosféra je bezvadná, chodím skoro každý rok, akorát to počasí, jestli vyjde nebo ne, jsem zvědavá, po včerejšku je to takové napínavé. Těším se zítra na koncerty, ale uvidíme no. Jo, je to fajn.”
“Atmosféra je výborná, odpočíváme, relaxujeme, snažíme se naladit na festival v pohodě.”
“My tu jezdíme každým rokem, takže fakt je to dobré. Prima. Na co jste se nejvíc těšili? Na Karin Lednickou a na Markétu Irglovou.”

Na festivalu bylo připraveno hned několik zón a stagí. Například na Ptačím vrchu a sadech Svobody to byla gastro zóna a zóna charitní inspirace.

anketa: spolky a organizace v zóně charitní inspirace: “Dále se tady nacházíme v knižní zóně, kde můžete najít knihy autorů těch , kteří tady ne letním Slunovratu vystupují a máme tady i vinylové desky. My tady máme totiž i soutěže pro děti i dospělé s máme. Dále tady jako výzdobu máme origami ptáky, které jsme skládali a vidí tady knihy.”
“Za Infocentrum nabízíme v letošním roce velmi oblíbený merčendaizings k 800 letům Opavy, který se, myslím si, velmi povedl, je po něm velká poptávka, ale kromě toho nabízíme i tradiční předměty s logem Opavy, takže si opravdu každý přijde na své. Lidé se ptají, když něco chybí, tak se když tak zastaví v kamenném TIC, které máme otevřeno i o víkendu.”
“My hledáme dárce krve. Potřebujeme pořád pro naši nemocnici nové, mladé dárce krve a budeme rádi, kdyby tady někdo z účastníků Slunovratu se přišel k nám podívat. Je trošku problém, že v létě máme některých skupin nedostatek, loni to bylo 0 RH negativní, ale dva roky předtím chyběly všechny krevní skupiny přes léto, tak budeme rádi, když přijdou ještě teď do konce školního roku.”
“Naše organizace se jmenuje Gulag.cz a my tady prezentujeme několik našich projektů a jeden z hlavních projektů, které v současné době děláme, se jmenuje gulag Xar a to je takový interaktivní projekt, který žákům středních škol vypráví o tom, co je Gulag, sovětský systém totalitních represí a učí žáky, aby s tím tématem pracovali různými způsoby, badatelsky, interaktivně.”
“My jsme Koridor UA, humanitární organizace, která dováží humanitární pomoc na Ukrajinu a přišli jsme tady s tričkama s tradičními ukrajinskými vyšívánkama a taky moje mamka upekla tradiční pelíšky, tak tady máme i nějaké ukrajinské jídlo se snažíme prodávat.”

V sadech Svobody nechyběla ani Welcome stage, kde vystupují interpreti, kteří se každoročně ve velkém počtu účastní výběrového konkurzu.

Matěj Štrunc, kapela Matěj M. Štrunc - Ateliér: “Určitě jsme rádi, že jsme se sem dostali, tady jsme ještě nehráli a tento festival je mezi muzikanty velmi známý, nebo respektive renomovaný, takže jsme moc rádi, že jsme si tu mohli zahrát a co se týká naší hudby, já se primárně asi inspiruju různými cestami. Hodně rád cestuji na sever a do těchto destinací, nebo na východ do hor, tam mám takový klid na to, abych načerpal nějakou inspiraci, na texty a na hudbu a tak obecně. Publikum bylo super, my jsme si to užili, Bylo hodně naplněné tady to náměstí, takže jsme samozřejmě moc rádi.”

Hlavní program probíhal na náměstí Osvoboditelů, kde vystoupily známé kapely a zpěváci jako Zrní, Aneta Langerová, Dhol Foundation, Vladimír Javorský nebo Markéta Irglová.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000043688/skvela-atmosfera-koncerty-besedy-dobre-jidlo-opavu-ovladl-tradicni-multizanrovy-festival-slunovrat