Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Tragédie v Opavě: V jezeře se utopil nezletilý mladík. Hasiči cestou k záchraně bourali

Opava |

V Opavě na Stříbrném jezeře se stala ve středu odpoledne tragédie. Topil se tady nezletilý mladík. Po převozu do nemocnice následně zemřel. K události navíc spěchali hasiči s čluny, kteří nedostali v křižovatce přednost a srazili se s osobním autem.

Souhra několika nešťastných událostí s tragickým koncem se odehrála ve středu odpoledne v Opavě. Záchranné složky zalarmovala přibližně v 16:30 hodin zpráva, že ve Stříbrném jezeře se topí mladý školák. Na místo okamžitě vyjeli záchranáři, policisté i hasiči.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Záchranáři byli u pacienta během sedmi minut od převzetí výzvy k zásahu. Šestnáctiletý mladík se při plavání náhle potopil pod hladinu. Délku tonutí záchranáři neznají, v okamžiku jejich příjezdu byl již vytažen na břeh svědky, kteří u něj spolu s policisty zahájili základní resuscitaci. Pacient nejevil známky života a posádky ZZS pokračovaly ve snaze o záchranu rozšířenou resuscitací. Za stálé nepřímé srdeční masáže zajistily dýchací cesty a umělou plicní ventilaci, zahájily nitrožilní podávání léků, použít bylo nutno také defibrilační výboje. Přes veškerou snahu se nedařilo obnovit činnost srdce, záchranáři proto chlapci poskytli přístrojem prováděnou srdeční masáž a zahájili jeho transport do zdravotnického zařízení. Předán byl lékařům urgentního příjmu, a to ve stavu selhání všech základních životních funkcí."

I když lékaři dělali co mohli, v nemocnici následně nezletilý mladík bohužel zemřel. Okolnostmi této tragické události se nyní zabývají opavští kriminalisté. Pomoci mohou také případní svědci, se kterými policisté ještě nemluvili. Mladík měl být na jezeře s partou kamarádů, kteří plavali na paddleboardu.

René Černohorský, mluvčí PČR MSK: "Podle prvotních informací měl mladík z Opavska plavat za kamarády, kdy se jim následně z ničeho nic ztratil z dohledu. Prvotním šetřením nebylo zjištěno cizí zavinění."

Profesionální jednotka hasičů vyjela k události s cisternou Tatra CAS-20, za kterou měla zapojený přívěsný vozík se dvěma malými čluny, cestou ale havarovala. 

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "Po nehodě došlo k poškození přívěsu, samotná cisterna vyvázla bez poškození. Hasiči proto vzápětí pokračovali na místo události a následně se zapojili do probíhající resuscitace."
René Černohorský, mluvčí PČR MSK: "22letý řidič z Opavy řídil osobní vozidlo Volkswagen Passat po ulici U Dráhy ve směru ke křižovatce, kterou chtěl projet v přímém směru na zelenou. Přitom neumožnil bezpečný a plynulý průjezd hasičskému vozidlu Tatra s přívěsem, který jel po ulici Rolnická ke stříbrnému jezeru se zapnutým světelným i zvukovým výstražným znamením. Přední částí osobního vozidla narazil do pravého boku přívěsu. Po nehodě hasiči odpojili poškozenou ojnici přívěsu a pokračovali k jezeru, kde se nacházela tonoucí osoba. Po provedení zákroku se řidič na místo dopravní nehody vrátil. Ke zranění osob nedošlo a dechové zkoušky u obou řidičů byly negativní. Celková škoda byla odhadnuta na 820 tisíc korun."
svědek: "Viděl jsem celou nehodu. Borec v autě asi neslyšel sirény a naboural do nich."

Celá událost má bohužel tragický konec, kdy vyhasl život teprve šestnáctiletého mladíka. Možná mohl například v extrémně horkém letním počasí přecenit své síly. Lidem je proto nutné připomenout, aby byli v průběhu léta, nejen u vody, maximálně opatrní. Dbali na dostatečný přísun tekutin a hlavně neplavali do míst, kde může být velká hloubka, pokud se například necítí zdravotně fit nebo mohou dostat křeče. Stejně tak je dobré, aby byli plavci mimo koupaliště na volných vodních plochách nejlépe pod dohledem další osoby. Za poslední roky v opavském jezeře bohužel utonulo během léta už několik lidí. Podle tamních obyvatel jsou také na této vodní ploše v některých místech velmi nebezpečné spodní proudy.

Nahlásit chybu


K tématu

Šel plavat a už se nevynořil. Na Stříbrném jezeře v Opavě utonul starší muž

18. července 2023 14:52 | Opava | Jiří Cileček

Tragická událost zaměstnala v úterý kolem poledne všechny složky integrovaného záchranného systému v Opavě. Na Stříbrném jezeře hledali muže, který se při plavání ztratil pod hladinou. Bohužel se ho už po nálezu a vytažení z vody nepodařilo oživit.

Při srážce dvou aut v Ostravě se zranili čtyři lidé, z toho dvě děti

13. srpna 2023 10:50 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Hasiči, záchranáři a policisté zasahovali v sobotu odpoledne u srážky dvou aut v Ostravě-Kunčicích. Zranili se čtyři lidé, z toho dvě děti. Jedno z aut nedalo přednost při odbočování a po srážce skončilo na střeše.

V opavském Stříbrném jezeře se topil patnáctiletý chlapec

19. července 2023 17:56 | Opava | Jiří Cileček

Další případ tonutí na opavském Stříbrném jezeře zaměstnal ve středu odpoledne záchranáře. Topil se tam patnáctiletý chlapec. Vytáhli ho kamarádi a svědci, kteří mu poskytli první pomoc. Sanitka ho poté převezla do nemocnice.


Lidé v Havířově si stěžují na přechody pro chodce, interval je podle radnice nastaven správně

Lidé často volají na havířovský magistrát a stěžují si, že světelný interval pro bezpečný přechod komunikace není dostatečně dlouhý. Semafory jsou ale podle radnice nastaveny správně.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Radnice v Horní Suché neodkoupí finské domky

Zastupitelé v Horní Suché na mimořádném zasedání rozhodli, že radnice neodkoupí od soukromého vlastníka jednu z lokalit finských domů. Lidé přitom měli zájem si následně domky od obce odkoupit.

Senior, kterého pobodal roj vos na Krnovsku, poděkoval za záchranu života

Včera 15:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Účastnil se ekologické akce Hnutí Duha a zrovna pracoval v lese poblíž obce Hynčice na Krnovsku. 66letého seniora přitom najednou náhle pobodal roj vos. V těžko přístupném terénu se k němu musel k prvotnímu ošetření spustit lékař z vrtulníku. Pak ho převezli do nemocnice v Krnově. Nyní všem poděkoval za bleskovou záchranu života.

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích

Včera 19:43 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích u Rýmařova. Další kroky k záchraně historické stavby organizuje dobrovolnická organizace INEX která uspořádala work camp u janovického zámku.

V Porubě slavnostně otevřeli dopravní hřiště s pumptrackem akcí Jak jezdit bezpečně

V Porubě se uskutečnila edukativní akce Jak jezdit bezpečně. Probíhala na novém dopravním hřišti s pumptrackem, které se tak zároveň slavnostně otevřelo všem milovníkům jízdních kol, koloběžek i odrážedel.

Radnice v Havířově se pustila do modernizace sociálního zařízení ve Společenském domě Reneta

Radnice v Havířově se pustila do modernizace sociálního zařízení ve Společenském domě Reneta. Budova je stará přes 40 let a chyběly zde i toalety pro imobilní občany.

Hasiči cvičili záchranu zraněných při autonehodě v Klimkovickém tunelu

Včera 9:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pravidelnou prázdninovou údržbu dálničního tunelu v Klimkovicích využili hasiči k cvičnému zásahu u autonehody. V uzavřeném prostoru si vyzkoušeli vyproštění zraněných řidičů dvou havarovaných vozidel.

Dřevěné stavby v Nýdku lákají návštěvníky na tradiční lidovou architekturu

Zachování lidové architektury jako dědictví pro další generace. To byla primární myšlenka za záchranou nýdecké Dřeviónky na úpatí Beskyd. Původní roubená usedlost bohužel zchátrala natolik, že ji bylo nutné zbourat, avšak na jejím místě v roce 2020 vyrostla její věrná kopie.

Fakulta veřejných politik Slezské univerzity v Opavě uspořádala už tradiční Den prevence

10. července 2024 10:48 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Univerzitní centrum UniPoint v Obchodním centru Breda patřilo už tradičnímu Dni prevence. Jeho cílem je zvýšit povědomí o tom, jak je prevence důležitá, a to nejen v oblasti zdraví.

MŠ v Malých Hošticích už uspokojí všechny děti. Díky přístavbě se její kapacita zvýšila o 28 míst

3. července 2024 16:23 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Mateřská škola v Malých Hošticích má nově o jednu třídu více. Vznikla přístavbou za 17 milion korun, která se stavěla necelý rok. Do nového oddělení v září nastoupí 28 dětí, což je plná kapacita.

Domov Bílá Opava oslavil 120 let od svého vzniku. Původně to byl chudobinec s kapacitou 100 lůžek

3. července 2024 14:11 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Domov Bílá Opava slouží lidem už 120 let. Objekt domova na Rybářské ulici byl postaven v roce 1904 jako městský zaopatřovací dům, aktuálně nabízí sociální služby domova pro seniory a domova se zvláštním režimem.

Dobrovolní hasiči v Oticích mají novou hasičskou zbrojnici. Z původní budovy zůstaly jen obvodové zdi

3. července 2024 13:54 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Dobrovolní hasiči v Oticích se dočkali nové hasičské zbrojnice. Po dlouhých letech tak mají moderní budovu s veškerým zázemím včetně sociálního, které v původní budově chybělo.

Školka v Malých Hošticích se rozrostla o jednu třídu. Rodiče už děti nebudou muset vozit do MŠ v Opavě

3. července 2024 9:07 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Mateřská škola v Malých Hošticích má nově o jednu třídu více. Vznikla přístavbou za 17 milion korun, která se stavěla necelý rok. Do nového oddělení v září nastoupí 28 dětí, což je plná kapacita.

RÚ Hrabyně prochází rozsáhlou modernizací. Péči poskytuje už 70 let

29. června 2024 23:24 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Rehabilitační ústav Hrabyně je místo, které lidem navrací chuť a radost do života. Patří mezi 3 největší a nejmodernější rehabilitační centra v Česku a je jediný svého druhu na Moravě. Aktuálně prochází modernizací za 350 milionů korun.

Tragédie v Opavě: V jezeře se utopil nezletilý mladík. Hasiči cestou k záchraně bourali
Vydáno 10. července 2024 18:55, Opava, Jiří Cileček
V Opavě na Stříbrném jezeře se stala ve středu odpoledne tragédie. Topil se tady nezletilý mladík. Po převozu do nemocnice následně zemřel. K události navíc spěchali hasiči s čluny, kteří nedostali v křižovatce přednost a srazili se s osobním autem.

nehoda hasičů při jízdě k tonoucímu; zdroj foto: TV Polar

Souhra několika nešťastných událostí s tragickým koncem se odehrála ve středu odpoledne v Opavě. Záchranné složky zalarmovala přibližně v 16:30 hodin zpráva, že ve Stříbrném jezeře se topí mladý školák. Na místo okamžitě vyjeli záchranáři, policisté i hasiči.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Záchranáři byli u pacienta během sedmi minut od převzetí výzvy k zásahu. Šestnáctiletý mladík se při plavání náhle potopil pod hladinu. Délku tonutí záchranáři neznají, v okamžiku jejich příjezdu byl již vytažen na břeh svědky, kteří u něj spolu s policisty zahájili základní resuscitaci. Pacient nejevil známky života a posádky ZZS pokračovaly ve snaze o záchranu rozšířenou resuscitací. Za stálé nepřímé srdeční masáže zajistily dýchací cesty a umělou plicní ventilaci, zahájily nitrožilní podávání léků, použít bylo nutno také defibrilační výboje. Přes veškerou snahu se nedařilo obnovit činnost srdce, záchranáři proto chlapci poskytli přístrojem prováděnou srdeční masáž a zahájili jeho transport do zdravotnického zařízení. Předán byl lékařům urgentního příjmu, a to ve stavu selhání všech základních životních funkcí."

I když lékaři dělali co mohli, v nemocnici následně nezletilý mladík bohužel zemřel. Okolnostmi této tragické události se nyní zabývají opavští kriminalisté. Pomoci mohou také případní svědci, se kterými policisté ještě nemluvili. Mladík měl být na jezeře s partou kamarádů, kteří plavali na paddleboardu.

René Černohorský, mluvčí PČR MSK: "Podle prvotních informací měl mladík z Opavska plavat za kamarády, kdy se jim následně z ničeho nic ztratil z dohledu. Prvotním šetřením nebylo zjištěno cizí zavinění."

Profesionální jednotka hasičů vyjela k události s cisternou Tatra CAS-20, za kterou měla zapojený přívěsný vozík se dvěma malými čluny, cestou ale havarovala. 

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "Po nehodě došlo k poškození přívěsu, samotná cisterna vyvázla bez poškození. Hasiči proto vzápětí pokračovali na místo události a následně se zapojili do probíhající resuscitace."
René Černohorský, mluvčí PČR MSK: "22letý řidič z Opavy řídil osobní vozidlo Volkswagen Passat po ulici U Dráhy ve směru ke křižovatce, kterou chtěl projet v přímém směru na zelenou. Přitom neumožnil bezpečný a plynulý průjezd hasičskému vozidlu Tatra s přívěsem, který jel po ulici Rolnická ke stříbrnému jezeru se zapnutým světelným i zvukovým výstražným znamením. Přední částí osobního vozidla narazil do pravého boku přívěsu. Po nehodě hasiči odpojili poškozenou ojnici přívěsu a pokračovali k jezeru, kde se nacházela tonoucí osoba. Po provedení zákroku se řidič na místo dopravní nehody vrátil. Ke zranění osob nedošlo a dechové zkoušky u obou řidičů byly negativní. Celková škoda byla odhadnuta na 820 tisíc korun."
svědek: "Viděl jsem celou nehodu. Borec v autě asi neslyšel sirény a naboural do nich."

Celá událost má bohužel tragický konec, kdy vyhasl život teprve šestnáctiletého mladíka. Možná mohl například v extrémně horkém letním počasí přecenit své síly. Lidem je proto nutné připomenout, aby byli v průběhu léta, nejen u vody, maximálně opatrní. Dbali na dostatečný přísun tekutin a hlavně neplavali do míst, kde může být velká hloubka, pokud se například necítí zdravotně fit nebo mohou dostat křeče. Stejně tak je dobré, aby byli plavci mimo koupaliště na volných vodních plochách nejlépe pod dohledem další osoby. Za poslední roky v opavském jezeře bohužel utonulo během léta už několik lidí. Podle tamních obyvatel jsou také na této vodní ploše v některých místech velmi nebezpečné spodní proudy.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000043957/tragedie-v-opave-v-jezere-se-utopil-nezletily-mladik-hasici-cestou-k-zachrane-bourali